2022 Peugeot 308 Türkiye’de! İşte Fiyatlar ve Tüm Detaylar;

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, gerçekleştirdiği lansman ile beraber Yeni 2022 Peugeot 308 modelini tanıttı. Bazı Avrupa devletlerinde çoktan satışa çıkmış vasıta, artık ülkemizdeki otomobil meraklılarına da tanıtıldı. Peugeot’nun tamamen yenilenerek alımlı bir tasarıma kavuşan yeni Peugeot 308 modeli yüksek teknolojik özellikleriyle kullanıcılara eşi olmayan bir edinim sunmak suretiyle 775.000 TL’den süregelen fiyatlarla Türkiye pazarında da satışa sunuldu.

Peugeot’nun son dönem yükselen marka atılımını da yansıtan yeni aslan logosunun ilk kere kullanıldığı Yeni Peugeot 308, EAT8 otomatik şanzımanın standart olarak sunulmuş olduğu 130 HP’lik 3 silindirli turbo beslemeli 1.2 PureTech motor ile Active Prime, Allure ve GT isminde olan 3 ayrı varlıklı donanım seçeneğiyle tercih edilebiliyor.

Peugeot’nun Yeni Yüzü 308 Benzeri olmayan Tecrübe Sunacak!

Eylül ayı itibariyle ülkemiz yollarına çıkmaya süregelen yeni Peugeot 308 ile ilgili hedeflerini paylaşan Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Satışlarımızın yarısını oluşturan, SUV 2008, SUV 3008 ve SUV 5008 benzer biçimde SUV modellerimiz ile süregelen atağımızı yeni Peugeot 308 ile bir üst seviyeye taşıyarak yeni bir üstün dereceli kıracağımıza inanıyoruz. Otomobil sevdalılarının merakla beklediği yeni aslan logosu, alımlı tasarımı ve rakipsiz teknolojik donanımlarıyla segmentinde eşi olmayan bir edinim sunacak Yeni Peugeot 308 modelimizin de katkısıyla 2023 senesinde daha yukarıları hedefliyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.
 
2022 Peugeot 308: İlk Bakış

Araca ilk baktığımızda geçmiş nesillerine bakılırsa daha büyük ve hacimli bulunduğunu söylemek mümkün. Boyut olarak 4367 mm uzunluğa, 1859 mm genişliğe, 1441 mm yüksekliğe ve 2675 mm aks mesafesine haiz olduğu açıklandı. Bu bağlamda düzgüsel hatchback boyutlarıyla karşılaştırdığımızda aracın daha büyük bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Peugeot 308, EMP2 (Verimli Modüler Platform) platformu üstünde daha çok verimlilik, güvenlik, sürüş tadı ve konfor sunabiliyor. Yeni PEUGEOT 308, bundan önceki jenerasyona bakılırsa 11 santimetre artan toplam uzunluğu ve 5,5 santimetre uzayan aks mesafesiyle arka koltuk yolcularına daha çok alan sunuyor. Zarif tasarımıyla beraber 1,6 santimetre azalan yükseklik ve uzatılmış motor kaputu görsel olarak etkileyiciliğini arttırıyor. Yan cephe süresince uzanan yalın ve pürüzsüz yüzeyler, keskin tasarımlı ön ve arka tekerlek uzantıları ile birleşerek kuvvetli ve dinamik bir karakter oluşturuyor. Yeni Peugeot 308, tamamen emsalsiz ön ızgarasında yeni Peugeot logosunu taşıyor. Peugeot, yeni logosuyla kişiliğini ve karakterini ortaya koyuyor. Ek olarak yeni Peugeot 308, markanın ürün gamı içinde bu logoyu kullanan ilk model olarak öne çıkıyor.

Fransız informasyon birikimi ve geleneklerini taşıyan marka, geçmişten günümüze haiz olduğu edinim ve küresel bir kalite yaklaşımıyla tamamen yeni bir sayfa açıyor. Logonun konumu, aşama aşama logoya doğru yönelen yeni ön ızgara tasarımıyla vurgulanıyor. Bir tasarım ve teknolojik evrim olarak sürüş destek sistemlerine ilişik radar, armanın arkasına gizleniyor ve ızgaranın merkezi parçası haline geliyor. Yeni tasarımla beraber plakalık ön tamponun daha alt bölgesinde konumlandırılıyor.
İç Mekanı ile Merak Uyandıran Yeni Peugeot 308!

Yalnız dış tasarımı değil iç mekanı ile de merak uyandıran Peugeot 308, iç mekanda bir oldukca yeni donanıma haiz. Bunlardan bir kaçı; dijital klima, klima yönetimi için ikincil bir ekran, start/stop butonu ve kesik direksiyon olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak araçta önde ve arkada olmak suretiyle iki değişik multimedya ekran mevcut. Ek olarak aracın yalnızca otomatik vites seçeneklerinde bulunan hareket edebilen bir mekanizma vites topuzunun yerini almış. İç mekanda toplamda 34 litreye kadar gizleme alanı mevcut. Arka bagajda ise 412 litre olarak dikkat çekiyor. Fakat arka koltuklar katlandığında bu sayı 1323 litreye kadar çıkıyor.
i-Toggles Devrimi
Yeni Peugeot 308’in ön konsol yapısı “yüksek havalandırmalı” bir mimariye dayanıyor. Bu mimari, havalandırma ızgaralarını hem en verimli hem de sürücü / yolcu için en konforlu konuma yerleştiriyor. Bu seviye, dijital ön gösterge panelinden birazcık daha aşağıda konumlandırılan standart 10 inçlik merkezi dokunmatik multimedya ekranını sürücüye daha yakın ve sürücünün elinin altında konumlandırma olanağı sunarken, ön konsola da daha naturel uyarlanabilmesini sağlıyor. Yeni Peugeot 308, GT donanım seviyesinde, fizyolojik klima panelinin yerini alan tamamen kişiselleştirilebilir dokunmatik i-Toggles ile donatılıyor. Merkezi ekranın derhal altında konumlandırılan i-Toggles, segmentte benzersiz bir görünüm ve ileri teknoloji düzeyi vadediyor. i-Toggles, kullanıcının tercihine bakılırsa klima ayarları, telefon rehberi, radyo istasyonu, uygulama başlatma benzer biçimde fonksiyonlara atanabilen dokunmatik bir kısayol ekranı olarak kullanılıyor. i-Toggles, daha da kişiselleştirilerek sık aranan bir kişiyi arama yada sık gidilen bir konum için rota oluşturmak suretiyle de kısayol oluşturma imkanı sunuyor.
Motor: Şanzıman, Yakıt Tüketimi, Maksimum Hız

Peugeot 308’in motor seçeneklerine baktığımızda ilk etapta 1,2 PureTech üç silindirli motora haiz. Bununla beraber motor 130 HP gücünde ve 231 Nm tork ile 8 ileri vitesli EAT8 otomatik şanzıman ile kombinleniyor. Aracın 0-100’e hızlanması ise 9,7 saniye ile maksimum hızı 210 km/s olarak dikkat çekiyor. Ek olarak yakıt tüketimi ise kent içinde averaj 5,7 litre olarak açıklandı.

Üç Ayrı Donanım Seviyesinde Varlıklı Özellikler

Varlıklı standart donanım özellikleriyle yollara çıkan yeni PEUGEOT 308’de, Active Prime, Allure ve GT isminde olan 3 ayrı donanım paketi sunuluyor.
Active Prime donanım seviyesinde;

Sürücü ve Ön Yolcu Hava Yastıkları (Yolcu tarafı kapatılabilir)
Sürücü ve Ön Yolcu Yan Hava Yastıkları
Perde Hava Yastıkları
Cruise Control / Hız Sabitleme ve Sınırlama
Şerit Takip Sistemi
Sürücü Dikkat Uyarısı (3. düzey)
Tam Otomatik Klima
Ön Koltuklar Arası Çift Kapaklı Kol Dayama & Bardaklık
Direksiyon Arkası Vites Değişiklik yapma Pedalları
Parçalı Deri Kaplı Direksiyon
10″ Dijital Ön Gösterge Paneli
Anahtarsız Çalıştırma
Arka Park Sensörü
Otomatik Silecekler (Magic Wash)
Elektrikli ve Tek Dokunuşlu 4 Cam
10″ Dokunmatik Multimedya Ekranı
1 USB Bağlantısı (C Type)
Mirror Screen (Kablosuz)
LED Sinyalli Yan Aynalar ve LED ‘Aslan Pençesi’ Arka Stoplar benzer biçimde donanımlar standart olarak sunuluyor.

Allure donanım seviyesinde;

Akıllı Far Sistemi (Etken Uzun Far)
Etken Tam Durdurma Güvenlik Freni
Ambiyans aydınlatması
TEXA Kumaş Ön Açık oturum ve Kapı Kaplamaları
2. Sıra Havalandırma
Çerçevesiz Elektrokrom Dikiz Aynası
Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi
Ön Park Sensörü
180° Geri Görüş Kamerası & 3 Görüntü Modu
Follow-Me Home
Welcome/Bye-Bye Lightining
10″ Kapasitif Dokunmatik Ekran
4 USB Bağlantısı (C Type)
Parlak Krom Ön Izgara
Parlak Siyah Arka Tampon Eklentisi ve Krom Egzoz Çıkışları ve Karartılmış Arka Camlar benzer biçimde donanımlar sunuluyor.

GT donanım seviyesinde;

Dur & Kalk Fonksiyonlu Adaptif Cruise Control
Şerit Konumlama Asistanı
Kör Nokta Uyarı Sistemi (75m’ye kadar idrak etme)
Genişletilmiş Trafik Levhaları Tanıma Sistemi
Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi
GT Logolu ve Isıtmalı Deri Kaplı Direksiyon
i-Dome Aydınlatma (Ön/Arka LED lambalar)
Adamite Yeşili Dikiş Detaylı Alüminyum Ön Açık oturum ve Kapı Kaplamaları
Isıtmalı Ön Koltuklar
Açılır Cam Tavan
Siyah İç Tavan Kaplaması
3D Ön Gösterge Paneli
i-Toggles
3D Navigasyon sistemi
Kablosuz Şarj Sistemi
Spor Sürüş Paketi
Hususi GT Tasarımı Parlak Krom Ön Izgara
Yan Beden PEUGEOT logosu
Beden altı genişleticileri (Marşpiyeler)
GT Tasarımı 3D LED Arka Stoplar ve MATRIX Full LED Farlar benzer biçimde donanımlar sunuluyor.

Derslik Standartlarının Ötesinde Sürüş Destek Sistemleri
Yeni PEUGEOT 308, en güncel sürüş destek sistemleriyle, markanın teknoloji anlamında tüm informasyon birikimi ve deneyiminden yararlanıyor. Dur-Kalk özelliğine haiz Adaptif Cruise Control (EAT8 otomatik şanzıman ile) ve Şerit Konumlandırma Asistanı ile yarı otonom sürüş imkânı sunuyor. Yeni PEUGEOT 308, standart yada isteğe bağlı olarak daha oldukca üst segmentlere özgü yeni özelliklerle donatılıyor:

Uzun menzilli Kör Nokta Uyarı Sistemi (75 metre),
Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi (Geri manevra anında yakında bir çekince olması halinde sürücü görsel ve sesli uyarılıyor),
Yeni yüksek çözünürlüğünde olan 180° açılı geri görüş kamerası,
4 kameralı (ön, arka ve yan) 360° park yardımcısı,
Yakın mesafe dedektörlü anahtarsız giriş ve çalıştırma,
Isıtmalı deri direksiyon simidi,
“E-call” acil durum çağrısı,
Otomatik Alçalan Yan Aynalar (Geri Vites ile).
Güvenli takip mesafesini sakınan Dur-Kalk özelliğine haiz Adaptif Cruise Control,
Çarpışma uyarı sistemi ile Etken Tam Durdurma Güvenlik Freni,
Yön düzeltme özelliği ile Şerit Konumlama Asistanı,
Uzun sürüş sürelerinde devreye giren Sürücü Dikkat Uyarısı (3. düzey),
Genişletilmiş Trafik Levhaları Tanıma Sistemi (dur, tek yön, sollama yasak, sollama yasağının sonu, vs.),
Tavan Perdesi ile donatılan açılır cam tavan,
Tüm versiyonlarda elektrikli el freni.
i-Toggles, kişiselleştirilebilir dokunmatik kısayollar
Kişiselleştirilebilir 10” multimedya ekranı ve 10” 3D dijital ön gösterge paneli

Teknik Veriler
Motor

Motor
1.2 PureTech 130 HP EAT8

Silindir Hacmi (cm3)
1.199

Silindir Sayısı
3

Maksimum Güç  (hp/dd)
130 / 5500

Maksimum Tork  (Nm/dd)
230 / 1750

Besleme
Turbo

Egzoz  emisyon standardı
€6.4

Vites Kutusu

Vites Kutusu Tipi
8 ileri tam otomatik

Süspansiyon

Ön
Pseudo MacPherson

Arka
Burulma Kirişli

Lastik ve Jantlar

Lastik ve Jant Boyutu
205/55/R16, 225/45/R17, 225/40/R18

Frenler ve Denge Kontrolü

Ön 
Hava soğutmalı disk

Arka
Disk

Ağırlık ve Boyutlar

Boş Ağırlık (kilo)
1.291

Uzunluk (mm)
4.367

Genişlik (mm)
1.852

Genişlik (mm) (Aynalar Kapalı / Açık)
2.062

Yükseklik (mm)
1.441

Aks Mesafesi (mm)
2.675

Ön / Arka İz genişliği (mm)
1.554

İki kaldırım arası dönüş çapı (m)
10,51

Bagaj Hacmi (L) 
412/ 1323

Yakıt deposu (L)
52

Performans

Maksimum Hız (km/h)
210

0-100 km/h Hızlanma (s)
9,7

Yakıt Tüketimi ve Emisyon

Kent Dışı (L/100km)
7,2-7,4

Kent İçi (L/100km)
5-5,1

Karma (L/100km)
5,8-5,9

CO2 salımı Karma (g/km)
130-134

Peugeot 308 Bu Yıl Ödüle Doymadı!
Tanıtılmış olduğu günden itibaren senenin otomobili başta olmak suretiyle bir oldukca dalda ödüle layık görülen Peugeot 308, son olarak Red Dot tasarım ödülüne layık görüldü. Bununla beraber 2022 Senenin Bayanlar Dünyasında Senenin Otomobili, Almanya’da Senenin Otomobili, Senenin En İyi Şehirli Otomobili, En İyi Şehirli ve Kompakt Otomobil olmak suretiyle 11 internasyonal ödül kazanmış oldu.
Yeni 2022 Peugeot 308 Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Peugeot 308’in Türkiye fiyatı ilk duyurulduğu günden itibaren oldukca merak edilmişti. Üç değişik donanım seviyesiyle satışa sunulan aracın en düşük donanım seviyesi olan Active Prime ile 775.000 TL‘den başlıyor.

Model
Fiyat

2022 Peugeot 308 Active Prime 1.2 Pure Tech 130hp EAT8
775.000 TL

2022 Peugeot 308 Allure 1.2 Pure Tech 130hp EAT8
830.000 TL

2022 Peugeot 308 GT 1.2 Pure Tech 130hp EAT8
915.000 TL

 
Sıfır KM Peugeot Tutarları ve Paketleri

Bir cevap yazın