2022 Mini Cooper SE İnceleme

BMW’nin bünyesinde büyüyen Mini Cooper markası modelleriyle beraber şık ve havalı bir tasarım ortaya koyuyor. Kent içinde konforu ve tasarımıyla dikkat çekiyor. Kendine özgü yuvarlak ön farlarından asla vazgeçmiyor. Bunun yanı sıra karakteristik radyatör ızgarasında vazgeçmediği şeylerden birisi. Bu özelliklerini yeni çıkardığı Mini Cooper SE modelinde de devam ettiriyor. Gelin sizinle beraber bu modeli inceleyelim.
2022 Mini Cooper SE
Mini Cooper markasının SE modeli ilk kez 2019’da sergilendi. O yıldan bu yıla üretilen Mini Cooper SE 2021 sonunda makyajlandı. Yenilenen ön farlar led aydınlatmalarla donatıldı. Bu farlar opsiyon sıralamasında adaptif led far olarak yerini aldı. Opsiyon olarak gelen bu farların en mühim özelliği dönemeç ışığı, fena hava aydınlatması ve matrix far şeklinde özellikleri olmasıydı.

Bununla birlikte model, yeni alaşımlı jant alternatifleriyle dikkat çekti. Öteki modellerin aksine makyajlanan Mini Cooper SE’nin tasarımında dikey hava girişleri de göz kırptı. Çamurlukların tekrardan tasarlanmış olması ve plakalığın beden rengi ile aynı renkte olması da dikkat çeken detaylarındandı. Bununla birlikte Mini Cooper SE’de tavan ve ayna kapaklarının rengini isteğinize gore değiştirebiliyorsunuz.
Bu kadar yenilenmiş tasarımına yakışacak renkler ile beraber geldi. Bu renkler;

Jet Black
Chili Red
Melting Silver
Aspen White

2022 Mini Cooper SE Teknik Özellikler
Yenilenen tasarımının yanında Mini Cooper SE yeni teknik özellikleriyle beraber geldi. Elektrikli bir motor kullanılan otomobilin motoru ön bölümde içeriyor. Bu elektrik motoru 135kW’lık şu demek oluyor ki 184 beygirlik bir güç üretiyor. Bunun yanında ise vasıta 270 Nm tork ile oldukça iyi bir tork değerine haiz. Bu değerler göz önünde bulundurulduğunda vasıta 0’dan 100 km/H hıza 7.3 saniyede çıkıyor. Sadece maksimum hız verisini 150 km/h olarak yapınak bizlere veriyor. Otomatik şanzımana haiz bu otomobilin çekiş sistemi önden çekişli olarak sunuluyor. Bunların yanı sıra fabrikanın bizlere verdiği menzil verisi 232 km oluyor.

Ağırlık ve Boyutları
Mini Cooper SE minik tasarımı yardımıyla toplam 1140 kilogram’lık bir ağırlığa haiz. Bu otomobilin uzunluğu 3845mm, yüksekliği 1432mm, genişliği 1727mm, dingil mesafesi 2495mm olarak verilmiştir. Bunun yanı sıra otomobil 211 litrelik bir bagaj hacmine haizdir.
İç Mekân Özellikleri
Mini Cooper, BMW’nin bünyesinde yer almış olduğu için genlerinde BMW geni bulunmakta. Bu genler iç mekânın şıklığından anlaşılabiliyor. Ufak tasarımı sebebiyle yaşam alanı fazlaca geniş olmasa bile küçük detaylar yardımıyla bu pek göze batmıyor. Üstünde birçok işlev bulunan yeni direksiyon simidiyle beraber geliyor. Üstelik bu otomobilin opsiyonları içinde direksiyon ısıtma bile mevcut.

Orta konsolda oldukça kafi bir büyüklükte olan 8,8 inçlik dokunmatik ekran ile bizleri karşılıyor. Üstelik ekranın kullanışı o denli kolay ki her işinizi kolayca halledebiliyorsunuz. Otomobilin tamamlanmamış yanlarından biri olarak sayabileceğimiz bir şey Android Auto bulunmaması oluyor. Sadece Apple kullanıcıları düşünülmüş olsa ki Apple CarPlay standart pakette kullanıcılarına sunuluyor.

Sürüş Özellikleri
Makyajlanan SE modelinde sürüş hissiyatının pek değişmiş olduğu söylenemez. Bu otomobilden ilkin başka bir Mini Cooper kullandıysanız sürüş hissiyatının aynı bulunduğunu fark ediyorsunuz. Mini Cooper sert sürüş hissiyatı isteyenler için olmazsa olmaz konumdadır. Hatta kimi zaman kullananların Mini’yi tercih etme sebebidir. Bu kadar sertlik gözünüzü korkutmasın sert süspansiyon sistemi konforunuzu etkilemiyor. Bu mevzuda Mini mühendislerini kutlama etmek lazım. İki taraf içinde güzel bir denge kurmuş gözüküyor. Bunun yanında ağırlık merkezinin konumu ve yol tutuşu mevzusunda Mini Cooper sınıfının başlangıcında geliyor. Direksiyon o denli keskin bir yapıya haiz ki otomobili kullanırken adeta Go-kart kullanma hissi veriyor.
Sıfır KM Mini Cooper Tutarları

Bir cevap yazın