2022 Kış Lastiği Uygulaması Ne Süre Başlıyor?

2022 kış lastiği uygulaması ne süre başlıyor? Hususi araçlarda kış lastiği mecburi mu? Kış lastiğinin cezası nedir? Bilhassa kışın trafikte ticari etkinlik sürdürecek kişiler için kış lastiği uygulaması büyük ehemmiyet arz ediyor. Kış lastiği takılmaması hem can güvenliği hem de cezai olarak problemlere yol açabiliyor. Bununla beraber kış lastiği karlı, buzlu ve yağmurlu zeminlerde standart lastiğe bakılırsa daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi sağlıyor. Bu yüzden de kış lastiği zorunluluğu uygulanıyor. Peki kış lastiği uygulaması ne süre başlıyor? Bu probleminin yanıtını tüm detaylarıyla siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
2022 Kış Lastiği Uygulaması Ne Süre Başlıyor?
Kış lastiği uygulaması kış aylarında trafikte etken olarak yer alacak vasıta sürücülerini direkt ilgilendiriyor. Bu uygulamanın başlamasına fazlaca azca bir süre dilimi kaldı. Biliyoruz ki, yetkili kurumlar tarafınca belirtilen tarihler içinde trafikte mecburi kış lastiği takmayan araçlar para cezası ödemek durumu ile karşı karşıya kalıyor. E durum bu şekilde olunca da, bunu yaşamak istemeyen vatandaşlar mevzuya yönelik araştırmalarına başladı.
Kış lastiği uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için her yıl olduğu şeklinde bu yıl da 1 Aralık 2022 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2022 tarihinde sona erecek. Ticari statüde olmayan araçlar içinse kış lastiği zorunluluğunun başlama süresine bulundukları ilin valilikleri tarafınca karar verilecek. Bu kurala uymamanın cezası ise 2022 senesinde 1152 TL oldu.
Kış Lastiği Mecburi Mu?
Kış lastiği hususi değil ticari araçlar için mecburi olan bir uygulamadır. Bilhassa yük ve yolcu taşımacılığı icra eden araçlar için zorunludur. Bunlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği uygulaması mecburi değildir. Sadece can ve mal güvenliği ile sorunsuz gezi için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması ehemmiyet arz etmektedir. Kış lastiği uygulaması ile kış şartlarına bakılırsa önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılmaktadır. Şu demek oluyor ki kış lastiği mecburi mu sorusuna vereceğimiz yanıt ticari araçlar için evettir.

Öteki taraftan kamyon, çekici, tanker, otobüs şeklinde büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü elde eden dingil) üstündeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak yedek lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir.
Hususi Araçlarda Kış Lastiği Uygulaması
Resmi Gazete’de gösterilen kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere bakılırsa, Ulaştırma, Denizcilik ve Komünikasyon Bakanlığı tarafınca hazırlanan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları ise illerin hava ve iklim şartlarına bakılırsa senenin belirli süreci için mecburi tutulacak. Bunların dışındaki ticari olmayan kişisel araçlar için ise kış lastiği uygulaması mecburi değil. Fakat can ve mal güvenliği için sürücülerin kış lastiği takmaları gerekiyor.
Sadece belirtmemiz gerekiyor ki bilhassa toplu taşıma icra eden, gerek kent içi, gerekse de şehirlerarası otobüsler de mevsimine uygun olarak kış lastiğinin olup olmadığı denetim edilecek. Üstelik çekme halatı, yangın söndürme tüpü şeklinde avadanlıklarının da bulunup bulunmadığı, ışık far sisteminde herhangi bir aksaklığın olup olmadığı da denetim edilecekler içinde. Eğer eksikliği olan araçlar var ise, bu araçların eksikliklerini tamamlamadan çıkışına kesinlikle izin verilmeyecektir.

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi

Islak zeminde aracınızın kayma riskini azaltır.
Yola tutunma ve yolu kavrama gücü yüksektir Bu sayede daha azca kaza yapma riski ve fazlaca daha güvenli bir sürüş sağlar.
Kış lastikleri yardımıyla ıslak ya da ıslak yollar üstünde fren mesafesi kısalır.
Kar, buz, su üstünde yada çamurlu yüzeylerde otomobil kullanırken üst düzey güvenlik sağlar.

Kış Lastiği Kullanmanın Extra Mühim Olduğu Durumlar

Dağlık yollardan geçildiğinde ya da tertipli olarak kayak pistlerine gidildiğinde.
Kışın averaj sıcaklığı yedi derecenin altında olan yerlerde otomobil kullanıldığında.
Sürücünün ikamet yeri, yalnız ara sıra kar yağmasına rağmen sık sık yağmurun ve buzlanmaların olduğu bir kent ise.

Bununla beraber 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, buzlu, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine ölçme ile kış lastikleri yol tutuş özelliği ile daha sağlam ve yüksek güvenlik sağlar. Bu yüzden kış lastiklerinin takılı olması can ve mal kaybı açısından daha güvenlidir.
 
Lastikler Hakkında Öteki Bir Yazıya Geçmek İçin Tıklayınız⇒

Bir cevap yazın