2022 Kia Sportage 1,6 T-GDİ Detaylı İnceleme

Sportage kompakt SUV’da çıtayı yükseltti
Yeni Kia Sportage kompakt SUV sınıfında çıtayı yükseğe koydu. Yenilenmesiyle beraber son aşama iddialı özelliklere haiz olan Sportage bolca seçenek sunuyor olmasıyla da dikkatleri üstüne çekiyor.
Kia Sportage Tasarım Özellikleri
Tamamen yeni bir platform üstüne geliştirilen Sportage, Avrupa yolları için ideal dingil mesafesi, boyutlar ve beden orantıları ile Avrupa odaklı mühendislik yaklaşımıyla Kia’nın Slovakya’daki fabrikasında üretiliyor. Bu titiz yaklaşım, günlük pratiklik ve kullanılabilirliği ön planda tutan, tüketici gereksinimlerine uygun bir SUV geliştirilmesine destek olmuş. Büyük bir titizlikle ele alınan mimari yardımıyla yeni Sportage; gelişmiş bagaj hacmi ve baş mesafesi değerleri haricinde arka koltuktaki yolcular için sınıfının en iyi diz mesafesi benzer biçimde avantajlar da barındırıyor. Yeni Sportage 4.515 mm uzunluk, 1.865 mm genişlik ve 1.645 mm yükseklik ile kompakt boyutlar sunuyor. Tasarım açısından benim beğenimi rahat kazanan bir vasıta oldu. Bakışları üstüne çekme mevzusunda asla sorun yaşamayacak araçlardan biri bulunduğunu düşünüyorum. Bilhassa iddialı yüz tasarımı onun yollarda dolaşırken bir ilgi mıknatısı olmasını sağlıyor. Kullanıcı yorumlarını da takip edebildiğim kadarıyla onu beğenenlerin sayısının bir fazlaca fazla bulunduğunu görüyorum.
Kia Sportage İç Mekan Özellikleri
Yeni Sportage’ın iç tasarımı; kuvvetli bir karakter ve yenilikçi teknolojilerle son aşama gelişmiş ve sürücü odaklı bir yapı sergiliyor. Yeni Sportage’ın ön konsol tasarımında dokunmatik ekranlı, zarif detaylara haiz ve sportif havalandırma ızgaralarıyla bütünleşik kavisli bir ekran bulunuyor. Kavisli ekran, kokpite genişlik ve derinlik kazandırıyor. Yüksek teknolojiye haiz 12,3 inç dokunmatik navigasyonlu ekran, tüm multimedya bağlantıları, işlevsellik ve kullanılabilirlik gereksinimleri için merkez görevi görüyor. 12,3 inçlik gösterge paneli, son aşama duyarlı ve net grafikler için yeni nesil TFT LCD ekranla donatılıyor. Sürücü ve ön yolcu için en uygun şekilde konumlandırılan ergonomik orta konsol, esnek depolama alanları ve yumuşak döşemelerle üst düzey bir konfor sunuyor. Elektronik vites paneli daha yüksek bir profil üstünde konumlandırılıyor. Kablosuz telefon şarj alanı, yüksek süratli 15W şarj olanağı sunuyor. Şarjımın bittiği zamanlarda bu oldukça işime yarayan desteklerden biri oldu. Elektronik detayların fazla olduğu yaşam alanında kullanılan araç-gereç kalitesi de yüksek. 2.680 mm dingil mesafesinin katkısıyla; ergonomik, işlevsel ve oldukça yönlü bir iç mekan sağlıyor. Kompakt boyutlarına rağmen Yeni Sportage eli bol diz mesafesi, baş mesafesi ve bagaj hacmiyle sürücü ve beraberindeki yolcuları keyifli bir seyahat deneyimi vadediyor.  Yeni Sportage, arka koltuklarında 996 mm diz ve 998 mm baş mesafesi bulunuyor. 562 litre (VDA) olan bagaj hacmi 40:20:40 oranında katlanan arka koltuklar yardımıyla 1.751 litreye kadar yükseltilebiliyor. Yaşam alanında eşya gözlerinin sayısı da iyi.
Kia Sportage Motor Özellikleri
Yeni 1,6 litre T-GDI motor, emisyonları azaltmak ve verimliliği optimize etmek suretiyle gelişmiş hafifçe hibrit (MHEV) olarak Yeni Sportage’da bulunuyor ve 150 PS motor gücüyle verimliliği sportif performans ile bir arada sunuyor. Dört silindirli motor; yeni ve optimize edilmiş bir yanma süreci, soğutma teknolojileri, gelişmiş bir entegre termal yönetim sistemi ve düşük sürtünmeli bilyeli yatak kullanımı dahil olmak suretiyle mühim sürtünme azaltma önlemleri vesilesiyle gelişmiş yakıt verimliliği ortaya koyuyor. Yeni Sportage ek olarak 136 PS motor gücüne haiz 1,6 litre hacimli turbo dizel motor seçeneğiyle de satışa sunuluyor. Yüksek verimlilik seviyesine haiz dizel motor gelişmiş SCR etken emisyon denetim teknolojileriyle NOx ve partikülleri filtreliyor. Bu dizel motor, emisyonları daha da azaltan ve verimliliği artıran MHEV teknolojisiyle de sunuluyor. Yeni Sportage, her iki yakıt tipinde de standart olarak 7 ileri DCT şanzıman ile sunuluyor. Benim kullandığım kontrol aracı benzinli mild hibrit seçenekti. Performans açısından bilhassa şanzımanın verdiği doğru kararlar yardımıyla aradığım ne var ise buldum. Vites geçişleri süratli ve sarsıntısız bir halde gerçekleşiyor, motor gürültüsü yaşam alanına oldukça fazla yansımıyor. Yakıt tüketimi açısından yaptığım kontrol esnasında 7.5 ile 8 litre içinde bir tüketim sonucu elde ettim.
Kia Sportage Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri
Önceliğin güvenlik olduğu Yeni Sportage’ın şık dış tasarımının altında güçlendirilmiş ve bundan önceki nesle bakılırsa hafifleyen beden bulunuyor. Yeni Sportage; sürücü hava yastığı, yolcu hava yastığı, yan perde hava yastıkları ve ön-orta hava yastıkları olmak suretiyle varlıklı güvenlik donanımlarıyla sınıfının en güvenli araçlardan biri. Araçta Kia’nın kendi bünyesinde geliştirdiği Gelişmiş Sürüş Destek Sistemi (ADAS) yer ediniyor. DriveWise olarak da anılan bu teknoloji, Yeni Sportage’ın ihtimaller içinde tehlikelerden kaçınmasına destek oluyor ve yolcular haricinde trafikteki öteki araçları ve yayaları koruyor. DriveWise ADAS kapsamında, Kavşak Dönüş Asistanına haiz Ön Çarpışma Önleyici, kavşaklarda sola dönerken karşı şeritten gelen araçlarla çarpışma olasılığını önlemeye destek oluyor. Araçtaki tüm elektronik sistemlerin görevlerini başarıyla yaptığını gördüm. Otoyol Sürüş Asistanı (HDA), otoyol sürüşlerinde öndeki araçla belirli bir mesafeyi ve hızı koruyor ve aracın kendi şeridini takip etmesine destek oluyor. HDA ek olarak vasıta hızını, hız sınırlarına bakılırsa de ayarlayabiliyor. Navigasyon tabanlı Akıllı Hız Sabitleme (NSCC), gerçek zamanlı navigasyon verilerini kullanarak Yeni Sportage’ı otoyolda güvenli bir hızda sürmeye destek oluyor. NSCC’nin kapsamını, otoyol kavşakları ve virajlar için daha da genişleten teknoloji, kavşak yada viraja yaklaşmadan ilkin gezi hızını otomatikman azaltıyor. Vasıta düz yola vardığında, NSCC hız sınırını orijinal düzey bakılırsa tekrardan ayarlıyor. Akıllı Hız Sabitleme (SCC), sürücünün belirlediği hızda aracın otomatikman gitmesini sağlarken, radar sensörlerini kullanarak öndeki vasıta ile güvenli bir sürüş mesafesini korumaya destek oluyor. Bu kompakt SUV modeli satın alanlar hem güvenlik, hem konfor hem de yol tutuş özellikleri mevzusunda güvenebilecekleri bir yol arkadaşına haiz olmuş olacak.
Kia Sportage Güvenlik Özellikleri
Kia Sportage yenilenmiş versiyonuyla hemen hemen Euro NCAP çarpışma testine çıkmadı. Bundan önceki kasa tipiyle Euro NCAP testini en yüksek puan olan 5 yıldız alarak tamamlamıştı.
Kia Sportage Yorumları
Yeni Kia Sportage kompakt SUV sınıfında oldukça iddialı bir halde geldi. Haiz olduğu yeni tüm özellikleri onun bu sınıfta en oldukça tercih edilecek araçlardan birisi olmasını elde edecektir. Satın alınabilecek seçenek çeşitliliğin oldukça olması da onun elini kuvvetli kılacak en mühim özelliklerden. Yeni Sportage tüm özellikleriyle ilk üç sıraya oldukça rahat bir halde oynar.
Kia Sportage Fiyat Özellikleri
Yeni Kia Sportage Türkiye’de en uygun 729 bin TL etiketle satılıyor. Bu versiyon kontrol aracında olan aynı motor şanzıman kombinasyonuna haiz. Dizel otomatik satın almak isterseniz en uygun fiyat 789 bin TL oluyor. En iddialı seçeneği söylediğim hibrit versiyonun en ucuz fiyatıysa 1 milyon 139 bin TL.
Kia Sportage Teknik Özellikleri
Motor: 1.6 lt /Motor Hacmi: 1598 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 150 PS / Maksimum Tork: 250 Nm
Kia Sportage Performans Verileri
0-100 km/s Hızlanma: 9.6 sn / Maksimum Hız: 189 km/s
Kia Sportage Frenleri
Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk
Kia Sportage Yakıt Tüketimi Miktarı
Yakıt Türü: Hibrit Karma: 5.7 lt/100 km / Kontrol: 7.5 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu: 130
Kia Sportage Boyutlar
Uzunluk: 4515 mm /Genişlik: 1865 mm /Yükseklik: 1645 mm /Dingil Mesafesi: 2680 mm
Kia Sportage Bagaj kapasitesi
562 lt /Yakıt Depo Kapasitesi: 54 lt /Boş Ağırlık: 1505 kilo Lastik Boyutu: 215/65 R17
Sıfır KM Kia Sportage Modelleri

Bir cevap yazın