Nissan Juke Nasıl Bir Araba Alınır Mı ?

Nissan Juke4

Nissan Juke Nasıl Bir Jip Otomobil Alınır Mı ?

Nissan’ın kentiçi Suv olarak ürettiği Juke modelini kontrol ettim. Peki ya Nissan Juke iyi mi bir otomobil? Alınır mı? Kullanıcı yorumu nedir? Benzer biçimde suallere cevap arayacağız.

Nissan Juke

Renault-Nissan ortaklığı ile 2011 senesinde ilk pazara çıkmış olduğu günü hatırlıyorum. Tasarım olarak oldukca enteresan bir otomobildi. Otomobil desen değil, jip desen o da değil bir otomobildi. Fakat Nissan Juke satılırken, SUV olarak tanıtılarak satışa sunulmuştu. Daha evvelce asla karşılaşmadığım bu otomobil ile yedi gün sonu süre geçirme olanağı buldum.

Nissan Juke1

 

Nissan Juke Türkiye’de 1.5 Dci 110 beygir ve 1.6 benzinli 117 beygir motor seçeneleriyle satışa sunulmuşur. Renaul doğrultusundan yapım edilen Dci motorların sağlamlığı ve yakıt verimliliğini anlamamıza lüzum yok sanırım. Nissan Juke genel olarak bayanların terci etmiş olduğu bir otomobil olmuştur. Benim kullandığım 2016 model Juke’ta dijital klima, geri görüş kamerası, abs, 6 hava yastığı, ABS, ESP şeklinde pek oldukca donanım bulunuyordu. Kısaca yüksek donanımları bir Fransız elinin değdiğini açıklıyor. 2011 senesinde ilk modelleri banttan indikten sonrasında 2018 senesinde satışı sonlandırılmıştır.

Nissan Juke2

 

Juke ile yedi gün sonu süre geçirme fırsatı buldum. Fakat hayatımda bindiğim en fena, yeni vasıtalardan biriydi. Bir otomobil ne kadar kullanışsız olabilir diye bir çizim yapsanız karşınıza juke çıkar diye düşünüyorum. Tasarımcılarının bu aracı tasarlarken ne düşündüklerini merak ediyorum doğrusu. Benim kullandığım Juke 2016 model Dci (dizel) motorlu olanıydı. Sürüş testine gelmeden evvelce araç ile ilgili birazcık konuşalım. Şimdi direksiyona oturduğunuzda ön kaputun sizden daha geniş yer kapladığı hissine varıyorsunuz. Kısaca ben bu arabayı sürerken önünü bir yere takmadan iyi mi gideceğim hissine kapılıyorsunuz. Juke’un amacıylae oturduğunuzda yan camlar birazcık yukarıda kalıyor. Kısaca etrafa tam egemenlik kuramıyorsunuz. Orta konsol ise tam bir facia. Araçta usb ve aux giriş kısmı heralde en zor nerede ulaşılır diyerek tasarlanmış. Yukarıdaki fotoğrafta aux ve usb giriş konumunu bulabilecekmisiniz bakalım. Her neyse aracı çalıştırdıktan sonrasında Dci motorun o kendisine özgü sesi anında geliyor.

Nissan Juke3

 

Aracı varolduğu yerden çıkarmak amacıyla geri vitese taktığımda ekranda arka görüş kamerası 3-4 saniye sonrasında belirdi. Kısaca geri vitese taktığınızda eğer geri görüş kamerası ile gidecekseniz bir kaç saniye beklemeniz lüzumlu ki manevra yapın. Geri manevram bittikten sonrasında vitesi ileri aldığımda ekran 3-4 saniye sonrasında kapanmış oldu. Kent içi birazcık deneyim diye caddelerde birazcık dolaştım. Motor kuvveti aracın kasasıyla orantılı. Kısaca kuvvetsiz kalmıyor ve yokuş kalkışlarında sav ivmeleniyor. Kasislerden geçerken amortisörlerinin sert olmasından kaynaklı bira gürültülü oluyor. Aracı birazda yüksek süratlerde tecrübe etmek amacıyla otobana çıktım. Vtes 6 ileri manul olmasından kaynaklı motoru oldukca oldukca yormuyor. Bu güzel bir şey. Hatta 150 – 160 kilometre hızlara Juke rahatça çıkabiliyor. Fakat virajlarda yol tutuşunun düşük bulunduğunu söylemeliyim. Nissan Juke şehir içi yakıt kullanımı 8 litre, şehir dışı ise 5 litre olarak ölçülüyor. Benzinli motorlarda ise şehir içi 10, şehir dışı 7 litre olarak ölçülmüş. Arabayı park ettikten sonrasında arka koltukları ilgimi çekti. Sürücü koltuğunun poziyonunu bozmadan arka koltuğa oturduğumda dizlerim ön koltuğun arka kısmına baskı yapmış oldu. Kısaca koltuk uzaklığı o denli dar ki dizleriniz sıkııyor. Hem de araç yanlardan birazcık basık. Bu da arka iki kişinin bile sıkışık bir vaziyette oturmasına namacıyla oluyor. Heralde bu arabayı yapar iken arkaya kimsenin oturmayacağı düşünülerek yapılmış oldu. Bagajı amacıyla de pek bir şey beklemeyin. Kısaca bir valiz bir de küçük çanta, çoğunu hayal etmeyin zira bagajı oldukca dar.

Nissan Juke4

Kullandığı motorun sağlamlığı şühe götürmez bir gerçek. Fakat Juke aslen başarısız bir araç: Kullanıcısı yönünden son aşama zorluklar çıkarıyor. İç mekanının can sıkan bulunduğunu söylemeliyim. Hani bir arabanın içine oturduğunuzda beğeni alırsınız ya. Juke’dan bunu beklemeyin, tam tersine oldukca sıkılacağınızı bilin kafi. Bana bakılırsa alınmayacak bir otomobil. Dacia Stepway bile daha kullanımı kolay dersem beni linç etmezsiniz ümit ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir