Lifter İtici Sesi Nasıldır Sorunu Çözümü Ve Tamiri

lifter sesi

Lifter İtici Sesi Nasıldır Problemi Çözümü Ve Tamiri

Supap (bunun aslı supap, sübab, sibop, subap, süpap değil) ile eksantrik mili içinde belirleme edilen ve açılma kapanma vakitını denetim eden bölüme lifter ya da ayraç içersinde yazdığım şeyler denir.

Lifter İtici Nasıl Çalışır Yapısı Ve Görevi?

Lifter diye anılan bu parça yalın bir hidrolik iticidir. Lifterin vazifiyeti yağ basıncına nazaran supapların açılma ve kapanma vakitını ayarlamaktır. Yağ basıncı yükseldiği zaman kısaca motor devri artınca bu gudubet parçanın amacıylae yağ yüksek basınçla dolar, parçanın genişlemesini sağlar, lifter de bu genişleme ile eksantrik ya da horoz ile arasındaki boşluk farkını kapatır ve supap’ın daha erken açılıp daha geç kapanmasına vesile olur. Ayrıca sistemler araca göre değişiklik gösterir, horoz var ise horozu bir oran ittirir. Eğer fincan şeklindeyse direkt eksantrik ile ilişiği bulunmaktadır falan filan her neyse kafalar karışmasın. Esasında bana nazaran oldukça yalın ve dahiyane düşünülmüş bir parçadır.

lifter sesi

Lifter İtici Hangi Durumlarda Ses Yapar

İçinde diyafram ya da aynısı bir yapı olan lifter yağ basıncını tutamadığı zaman ya da amacıylae kafi oran yağ dolmadığı, tazyik oluşmadığı zaman ses halletmeye adım atar. Herhalde en oldukca araştırılan, sinir bozan husus budur, çözülemeyen lifter sesi! Bunun haricinde hakikaten problemsiz parçalardan biridir. Kolay yalın bozukluk yapmaz. Esasen bozukluklanacak kadar karışık bir yapısı da yoktur. Bu lifter sesi sorunluluğu da illa lifterin bozukluklandığı manasına gelmez. Daha evvelce başıma gelmişti oradan biliyorum. Şimdi size lifter sesi iyi mi kesilir onu anlatacağım.

Lifter İtici Sesinin Zararı Var Mı ?

Lifter sesi kısa vadede zararı dokunan değil, yolda kalmanıza sebep olmaz fakat sayıca oldukca lifter ses yapıyorsa performans ve yakıta tesirleri olur. Vasıta maksimum gücüne ulaşamaz. Motorun maksimum verim ve güce yetişmesi amacıyla sarfedilen lifter çalışmadığı zaman supapların vakitlamasını etkileyeceğinden negatif yönlü tesirleri olur.

lifter sesi1

Lifter İtici Sesini Nasıl Kesebilirim ?

Evet can alıcı husus. Lifter sesini kesmek amacıyla iki teknik deneyebilirsiniz. İlki bu iş amacıyla oluşturulan içersinde kimyasal çözücüler olan katkılar var, bunu araca koyup şansınızı denersiniz. Bu tekniği hakikaten çok da fazla tavsiye etmiyorum, hem ne zaman işe yarayacağını bilemezsiniz, hem de yağa bir şeyler koymak hoşuma gitmiyor. Bu gözler krank keçesinden sızan yağı keseceğim derken yatak saran Tiguan görmüş oldu.

Doğru olan teknik ise külbütör kapağını açıp lifterleri ya da belirleme ettiyseniz bozukluklı olan lifteri çıkartmak. Bu iş takriben yarım gününüzü yer fakat en sağlıklısı da budur. Doğal olarak bana sorarsanız açmışken hepini çıkartın, tinere ya da mazota atın birazcık çeksinler. Sonrasında bir mengene ile sıkın içersinde ne var ise çıksın, kompresörle hava basın filan. Ihmal etmeyin o lifter eğer sorunlu değilse ses yapmasının sebebi içersinde biriken tortu pislik falan. Ha sen temizledin fakat lifter gene ses yapıyor o zaman değişecek. Esasen bozukluklı olan lifter temizleme adımında kendisini belli eder. Yayı sorunlutur, basıncı tutamıyordur. Ben vaktiyle bu tür yapmıştım ve netice almıştım. Ayrıca illa katkı kullanacağım diyorsanız bir deneyin, bir ihtimal işe yarar ben net çözümü anlatıyorum.

Lifter nedir yazımda, lifter temizliği, lifter katkısı, lifter bozukluksı, lifter sesi ile ilgili sual işaretlerini gidermeye çalıştım. Gene de aklınıza takılan, eklemek istediğiniz ya da yanlış bulduğunuz noktalar var ise yazın. Başınıza gelen var ise onu da yazın. Başka yazılarda görüşmek suretiyle

One thought on “Lifter İtici Sesi Nasıldır Sorunu Çözümü Ve Tamiri

  1. vallahi billahi nefret ettim 2011 model ful paket eksterm var 140 binde 1,5 yıldır bu itecek denen illet acayip ses yapmaya başladı sanki iş makinaları gibi özel resvise gittim itecekleri kasnağı yani orada ne varsa değişelim dedi tamam dedik yaptı arabayı aldım aradan 5 gün geçti bu sefer ses eskisinden daha beter çıkmaya başladı bir akşam arabayı aynı ustaya bıraktım sabah gittiğimde bunda bir şey yok dediler ancak gün içinde hava ısınınca akşam tekrar çalıştırdım vallahi greyder sesi gibi o sesi kayda aldım yine ustaya gitttim sesi dinlei ovvv gerçekten kötü dedi ve yine söktü bana orjinal parça dedi ancak şimdi ses yine yükselmeye başladı çaresizim bu nasıl iş yağı değiştirdim yine aynı aslında ilk sökülen parçadan 10 sn ye ses geliyordu ve çok rahatsız etmiyordu ama iki kez değişince tümden rezil oldu ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir