Rotil Nedir Ne İşe Yarar Tamiri Sorunu Çözümü Maliyeti

rotil

Rotil Nedir Ne İşe Yarar Tamiri Sorunu Çözümü Maliyeti

Bu parça, içersinde yuvarlak bir bilye ile bütünleşik dikey mile haiz (küresel mafsal), bir yuvanın içersinde dinamik parça olmasından süre içersinde aşınıp boşluk yapabilen bir parça. Boşluk süre içersinde arttıkça sarsıntılarda ses halletmeye adım atar, aşınma arttıkça tekerlek dikey olarak düz durmaz ve kamber açısı yapar, buna bağlı yolda çekmeler adım atar. Frenleme esnasında ve ani gaz verip süratli kalkışlarda ses yapar.

Arızanın belirlenmesi kolaydır, bir kriko ile lastiği kaldırıp üst ve altından motora doğru itip, çektiğinizde boşluk var ise rotil arızalı anlamına gelir. O zaman aracınıza ideal yeni bir parça alıp değiştirmekten öteki gerçekleştireceğiniz bir onarım tekniği yok. Rotil tutarları genel olarak görece ucuzdur, piyasada denk ürünlerin fiyatı 20-30 liradan adım atar. Sağ-sol şeklinde çift değişime lüzum olmasa bile isterseniz işe başlamışken ikisini ansızın değiştirebilirsiniz.

ROTİL NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Aracı düz bir zemine alıp, el frenini çekin ve parçanın arızalı bulunmuş olduğu yönü kriko ile kaldırın, isterseniz kriko ile kaldırmadan evvelce tekerlek bijonlarını hafifçe gevşetin. İşe evvelce tekerleği sökerek başlayacaksınız, çıkarttığınız lastiği yatay şekilde arabanın altına atıp krikonun kayması haline karşı önlem alabilirsiniz. Tekerleği söktükten sonrasında karşınıza porya çıkacak, direksiyonu tam sağ ya da sol pozisyonuna alıp poryanın peşinde en altta parçayı görmüş olacaksınız. Uygun bir anahtarla bağlı bulunmuş olduğu porya yönündaki tek somunu sökün fakat çıkarmayın, tam çıkartacağınız vaziyetteyken üstüne bir çekiçle hafifçe vurun (bu hareket büyük olasılıkla hafifçe sıkışmış parçayı yerinde basitçe çıkartacaktır). Sonrasında salıncak yönündaki (çoğu zaman 3 tane olur) somunları sökün ve parçayı yerinden alın. Şimdi tersine sıralamayla yeni rotili takabilirsiniz. Somunlar çoğu zaman fiberlidir, sıkıca yerine oturttuğunuzda gevşemezler. Yeni parçayı yerine oturturken güç kullanmanız gerebilir ve bazı araçlarda salıncak rotile preslenmiş somunlar ile bağlıdır, bu hali evvelceden belirleme ederseniz ona bakılırsa hareket edesiniz.

ROTİL DEĞİŞTİRDİKTEN SONRA AYAR GEREKİR Mİ?

Rotil değişiklik yapmak ayar lüzumtiren bir prosedür değildir, rot ayarı metnin başlangıcında açıkladığım rot başları ya da kolları ya da ikisi de değiştirildiğinde oluşturulan bir prosedürdir. Yeni rotil takıldıktan sonrasında hiçbir extra prosedüre lüzum yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir