OEM Parça Nedir? Yan Sanayi Parça Nedir ?

oem parca

OEM Parça Nedir? Yan Sanayi Parça Nedir ?

Öncelik ile bu yazımızın esas sebebinin yan sanayi ya da orijinal parça iyidir yada kötüdür terimi ile ilgili bir yorum getirmek değil, bizlere çokça sorulan “oem yedek parça” terimine birazcık da olsa açıklık getirmek bulunduğunu belirtmek isteriz.

Günümüzde bundan sonrasında fazlaca büyük ve derin geçmişe haiz otomobil markalarının kendi logolarını taşıyan vasıtalarının motorlarını bile kendilerinin üretmedikleri bir otomotiv sektörüyle iç içeyiz. Hatta günümüze, bile gelmeden onlarca yıl evvelce aynı motoru, aynı şasi parçalarını, hem de birebir (küçük makyajlar haricinde) aynı platformun üzerine aynı kaporta parçaları ile oluşturulmuş bir fazlaca otomobil mevcut. Mesela, oran olarak güncel ve dikkat çekici bulunmuş olduğu amacıyla Renault ve Nissan kardeşliği ile ilgili detay vermek kimseyi şaşırtmayacak, olabilir dedirtecektir.

Sadece öteki bir misalte bulunmuş olduğu şeklinde 1999 model bir Volvo S40 ve gene aynı model bir Mitsubishi Carisma’nın tamamiyle aynı ön yürüyen aksam parçaları ile üretildiğini burada okursanız büyük olasılıkle hayret edeceksiniz. Bahsedilen iki vasıtatan birisinden sökülen fren diskinin, rot başının yada amortisörün diğerine birebir takılabildiğini görecek kadar mevzuyu merak ederseniz ikna da olacağınızı düşünüyoruz. Başka bir örneğe geçelim. 2008 model bir Ford Mondeo’nun gene aynı model bir Land Rover Freelander 2 ile aynı fren sistemini kullandığını da izah edelim. Fren diskleri, balataları, kaliperleri hepsi tamamiyle aynı mühendislik ile tasarlanmış, aynı fabrikada üretilmiş ve aynı hedefe hizmet etmektedir. Verilebilecek sonsuz örnek ile sizi daha fazlaca yormadan OEM yedek parça nedir ve yukarıda yazılanlar ile iyi mi bir teması bulunmaktadır açılamaya başlamış olalım.

OEM Parça Otomobile Zarar Verir Mi ?

Öncelik ile OEM sözcüğünün açılımı ile başlamış olalım “original equipment manufacturer” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe çevirisini meydana getirecek olursak “orijinal ekipman üreticisi”. Bir aracın üreticisinin aynı vakitte orijinal ekipmanları üretmesinden daha natural bir şey olması imkansız. Kendi üretmiyorsa da yukarıda misaller sunduğumuz şeklinde ortaklık yapmış olduğu öteki bir markadan satın alıyordur. Bir ihtimal bir çoklarının sandığı yada bizlere sordurulmuş olduğu şeklinde, bir otomobil markası kendi logosunu taşıyan bir aracın hiçbir değişebilir esas parçasını kendisi üretmiyordur. Ne dersiniz? Bu son olasılık bir fazlaca uzak gözükse de geçerli olan da budur. Devasa otomotiv endüstrisi amacıylade hiçbir otomobil markası esas şasi parçaları (bazı markalar amacıyla geçerli) ve motor bloğu şeklinde namacıylaler haricinde, kapı döşemesinin klipsinden, filtreye, direksiyonun amacıyladeki hava yastığından, fren balatasına kadar hiçbir parçasını kendisi üretmez.

Otomobil markaların ürettiği şey tasarımdır, mühendisliktir. Üstüne çalışmış oldukları kavramlar, teknoloji, çevrecilik, iktisat şeklinde oluşumlardır. Bu kadar kolaya indirgemek bir ihtimal doğru değil fakat mevzumuz yedek parça ve üretilecek yedek parçanın üretimi ve hem de niteliği ile değil mühendislik ölçütleri ile ilgilendiklerini söylemek de yanlış olmayacak. Örnek bir yedek parça seçelim ve bu OEM ne demek açılayarak tüm anlattıklarımızı bağlayalım. Örneğimiz elektrikli vasıtalar dahil hepsinde mevcud “fren balatası” olsun. Bir otomobil üretileceği vakit, marka niteliğine güven etmiş olduğu yada ekonomik çıkarlarının uyuştuğu bir fren balatası üreticisinin kapısını çalar (Brembo, TRW, Ferodo vs.. yüzlercesi) ve daha daha eskiden kendi mühendisliği ile kriterlerini, tasarımını, ölçülerini tespit etmiş olduğu bir fren balatası üretmesini ister.

OEM Parça Niçin Ucuz ?

Üreteceği araç sayısı ve dünya genelindeki servis ağını da hesaba katarak bir üretim sayısı belirler. Üretilen balatalar üzerine markanın logosu basılarak markaya teslim edilir. Üretici otomobil markası bunların birtakımlarını fabrikada montajını yapmış olduğu vasıtalada kullanılır, birtakımlarını da üstünde kendi logosu olan kutulara koyarak servis ağına dağıtımını sağlar. İşte bu servisten alacağınız parçanın adı orijinal parçadır. OEM yedek parça ise fren balatasını icra eden markanın bu sefer kendi kutularına koyarak kendi adıyla sattıkları ürünlerdir. İki ürünün de üretildiği yapınak aynı sadece bazılarına göre otomobil markasının logosunu taşıyanlar daha nitelikli üretiliyor. 100 senesi aşkın süredir tüm dünya otomotiv endüstrisi amacıyla üretim icra eden bir balata üreticisi, kendi logosuna haiz bir kutuya koyduğu ürünü daha niteliğiz ve handikaplara haiz şekilde üretir mi? İşte bu fikir bizlere pek cazip gelmiyor.

OEM Parça Sorunları Nedir?

Örneği daha da farklılaştıralım. Yukarıda bir Mondeo ile Freelander’ın, bir Volvo S40 ile Mitsubishi Carisma’nın ortak üretim olduklarını ve ortak bazı parçaları kullandıklarını söyledik. Yedek parçayı üretecek yapınak 3 kalite araç-gereç mi üretecek? Eğer 3 ayrı kalite yoksa namacıyla 3 ayrı fiyat var. Bir Alman markasının, Meksika’da tespit edilen fabrikada ürettiği bir araca haiz olup “Made in Germany” yedek parça istemek yada Daewoo’nun Cenup Kore’de olan eski fabrikasında yapım edilen Amerikan markasının logosuna haiz (Chevrolet) bir araç amacıyla örneksiz Opel yedek parçası istemek şeklinde karışık bir durum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir