Türkiye’de Hangi Otomobiller Üretiliyor 2020

yerli otomobil

Türkiye’de Hangi Otomobiller Üretiliyor 2020

Trafiğe çıktığımızda sıkça karşılaştığımız bazı otomobil modelleri var. Otomobillere aşina olmayan insanoğlu bile bu araç modellerinin sıkça tercih edilmesi ve bu yüzden yakaladığı popülerlikten kaynaklı bu modelleri tanır. Asla olmadı, kesinlikle bir kere bu otomobil modelleriyle uzun ya da kısa bir seyahat yapmıştır. Renault Clio, Renault Megane, Honda Civic, Toyota Corolla bu modellerden bir tek azca birkaçı. Peki bu otomobiller nerelerde üretiliyor, fabrikaları nerede desek ne düşünürsünüz? Aklınıza Türkiye gelir mi?

Türkiye’deki otomobil üretimi amacıyla atılan ilk büyük adımlardan biri 1954’te Tuzla’da oluşturulan Jeep fabrikası. Hemen sonra 1966’da annelerimizin babalarımızın o asla unutmadığı, yerli otomobilimiz Anadol üretiliyor. 1968’de Türk Otomobil Fabrikası kuruluyor ve Murat 124 üretimi başlıyor. 70’li senelerde otomotiv sektörü gitgide büyümeye başlıyor ve Oyak, Otoyol, Karsan benzer biçimde firmalar konuşulmaya başlıyor.

O günden beri otomotiv sektörü Türkiye amacıyla son aşama mühim. Şu anda Türkiye’deki en büyük üç sektörden biri durumuna geldi. Fakat bulunmuş olduğu yerde durduğu söylenemez, her geride bıraktığımız gün birazcık daha büyümeye devam ediyor. Peki sizce hangi otomobil modelleri Türkiye’de üretiliyor? Türkiye’de yapım edilen meşhur otomobil modellerine birazcık daha yakından bakalım.

Toyota: Corolla, Verso ve CH-R

Toyata’nın sevilen modelleri Totoya Corolla, Toyota Verso ve Toyota CH-R Türkiye’de yapım edilen otomobiller içinde. Üretim yeri ise Sakarya’da tespit edilen Toyota Otomotiv Endüstri Türkiye. Toyota Corolla, dünyanın en oldukca satan otomobilleri içinde yer ediniyor. Vatanımızda üretildikten sonrasında ise 30 ülkeye ihraç ediliyor.

5 ve 7 koltuklu alternatifleriyle yayılan ve geniş aileler amacıyla birebir olan Toyota Verso ise çevre arkadaşı oluşu, düşük emisyon üretimiyle tanınıyor.

Toyota CH-R ise Türkiye’de üretilmesiyle birazcık daha hususi bir yere haiz denebilir. Zira Toyota’nın elmas mimarisine haiz bu güçlü otomobil, Türkiye’de yapım edilen ilk hibrit (melez) otomobil modeli.

Renault Clio ve Renault Megane

Gene Renault’un en oldukca sevilen 2 modelinden önde gelen Renault Clio ve Renault Megane, Bursa’da yer edinen ve senelik averaj 350 bin tane otomobil üretme kapasitesine haiz olan Oyak Renault Fabrikaları’da üretiliyor. 1997 yılından beri Oyak Renault Fabrikaları’nda üretimi oluşturulan Renault Megane, Türkiye’de ve dünyada önde gelen aile otomobili modellerinde biri. Renault Clio ise iki değişik kasa seçeceğiyle sunuluyor: Hatchback ve Sport Tourer.

Honda Civic

Türkiye’de yapım edilen Honda Civic; Şimal Afrika, İsrail ve Avrupa’ya ihraç ediliyor. Gebze Şekerpınar’da, 369.580 metre karelik alan üstünde kurulu Honda fabrikasında 1997’den beri üretimi devam eden Honda Civic’in benzinli, LPG ve turbo benzinli seçenekleri de mevcut.

Isuzu D-MAX

Gene Şekerpınar’da yapım edilen Isuzu D-MAX’in tüketiciye sunulurken kullandığı çarpıcı söz “Türkiye’nin Pick-Up’ı” oluyor zira Türkiye’de yapım edilen ilk pick-up araç olma hususi durumunu taşıyor. Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Elektronik Fren Dağılımı (EBD), Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS), Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), Çekiş Denetim Sistemi (TCS), Ürkü Fren Yardım Sistemi (BAS) benzer biçimde bir oldukca güvenlik donanıma haiz Isuzu D-MAX 4×4 ve 4×2 versiyonlarıyla sunuluyor.

Fiat Egea

Fiat Egea, Türkiye’nin en oldukca sata otomobil modelleri içinde. Bursa’da yer edinen Tofaş muhteviyatında üretiliyor. Sedan, hatchback ve station wagon alternatifleriyle sunuluyor.

Hyundai i10 ve Hyundai i20

Şehirlerin olmazsa olmaz otomobil modelleri: Hyundai i10 ve Hyundai i20. Hyundai’nin bu şık ve zevkli modellerinin üretimi İzmit’teki Hyundai Assan fabrikasında gerçekleştiriliyor. Buradan ise Avrupa’ya ihraç ediliyor. Bu araçlarda tespit edilen bazı sürüş ve güvenlik sistemleri ise şunlar: Arka Park Asistanı (RPAS), Şerit Takip Uyarı Sistemi (LDWS), Acil Durum Fren Sinyali (ESS) ve Elektronik Denge Kontrolü (ESC)

Ford Transit, Courier, Custom, Trucks

Ford Transit’in üretimi hakkaten son aşama uzun bir zamanı kapsıyor. 1965’ten beri 8 milyon adetten oldukca üretildi ve dünyanın da en oldukca tercih edilen ticari araçlardan biri. Üretim ise Gölcük’teki Ford fabrikasında gerçekleştiriliyor ve Avrupa’nın en uzun yaşamlı otomobil mobili olarak hafızalara kazınıyor. Ford Custom ve Courier’in ise gene Ford Transit benzer biçimde tek üretim fabrikası, Gölcük’te yer edinen Ford fabrikası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir