Nano Seramik Boya Koruma Kaplama Nedir İşe Yarar Mı?

seramik boya koruma

Nano Seramik Boya Koruma Kaplama Nedir İşe Yarar Mı?

Seramik boya koruma nedir? Günümüzde gerek motor gerekse de aracın öteki kısımları için sayısız bakım ve performans ürünü mevcut. Bu durum da şüphesiz vasıta sahiplerinin kafasını fazlasıyla karıştırmakta. Öyleki ki; vasıta üreticileri tarafınca çoğu zaman uygulanmayan sadece tüketicilere değişik markalar tarafınca sunulan bu tip ürünlerin bir kısmı hakikaten işe yararken büyük bir kısmı da para tuzağı olmaktan öte gidemiyor.

Seramik nedir?

Seramik dendiği süre vatanımızda çoğu zaman yere ve duvara döşenen son kat kaplamaları gelse de aslına bakarsak karşılığı “Devasa yükseklikte sıcaklıkta pişirilmiş toprak” anlamına gelir. İlk örneklerine de 8000 yıl ilkin Anadolu topraklarında Çatalhöyük/Konya’da rastlanmıştır. En eski yapı, çanak, çömlek malzemesi üretimi şekillerinden bir tanesidir. Ek olarak günümüzde yalnız yapı sektöründe değil birçok değişik sektörde kullanılan Seramik malzemesi, otomotiv sektöründe bujilerde ve yüksek performanslı fren sistemlerinde de kullanılıyor. Sadece bir malzemenin seramik özelliği taşıyabilmesi yada adlandırılabilmesi için, meydana getirilen işlemin içinde toprak ve yüksek ısı bulunması gerekir diye düşünüyoruz.

Seramik boya koruma nedir?

Yukarıdaki seramik tanımımızdan da anlaşılacağı şeklinde seramik direkt toprak ve yüksek ısı ile ilgili. Hal bu şekilde olunca “Vasıta seramik kaplama” yada “Seramik boya koruma” olarak adlandırılan ve aracın dışını tamamen kaplayan bu uygulamada ister istemez bu işlemle ilgili ham madde ve işlemler umut ediliyor. Ek olarak ilk anda seramiğin o dayanıklı, çizilmesi zor yapısını aklımıza getirip heyecanlanmıyor da değiliz. Doğrusu bizim aklımıza uygulanmış olduğu andan itibaren aracın kaportasında adeta zırh şeklinde bir kabuk oluştuğu ve bunun da gövdeyi çok önemli bir halde koruduğu geliyor. Doğal olarak bu seramik ifadesinin oldukca kuvvetli ve itimat veren bir ifade olması ile direkt ilgili.
Sadece durum hissettiklerimiz ve seramik ifadesinden beklentilerimizden oldukça değişik ve “Vasıta seramik kaplama” yada “Seramik boya koruma” sistemlerinde seramik ile ilgili hiçbir şey bulunmuyor. Yabancı kaynaklarda da Ceramic ifadesi olsa da derhal devamında Nano teknolojik ve camsı bir ürün olarak adlandırılıyor. Esas olarak ise araçların boyasında yer edinen ve son kat olarak uygulanan sert ve kalıcı cilalar ile büyük benzerlik gösteriyor. Doğrusu bu tip bir korumanın esas görevi aracın mevcut cilasının üzerini saydam ve camsı bir halde kaplayarak daha sert yapısıyla daha dayanıklı olabilmesini sağlamak da diyebiliriz.

Seramik boya kaplama iyi mi uygulanıyor?

Seramik boya kaplama ürünleri sıvı formda bulunuyor. Çoğu zaman her vasıta için tek kullanımlık, ve 1 araca kafi oranda sıvı tüplerle geliyor. İlk olarak vasıta oldukca iyi bir halde temizleniyor. Gerekirse yüzeysel çizikler onarılıyor, aracın tam olarak kuruması umut ediliyor. Ertesi gün seramik kaplama uygulamasına başlanıyor. Aracı çizmeyecek bir mikro fiber yada daha yumuşak bir bez yardımıyla tek kullanımlık tüplerdeki sıvı beze sürülüyor. Sonrasında aracın kaportasına duyarlı bir halde uygulanıyor.
Vasıta sahibinin seçtiği dayanım paketine gore bu kaplama 2, 3 yada 4 kat olacak şekilde yeniden yeniden uygulanıyor. Uygulamayı meydana getiren yerin kullandığı malzemenin özelliğine gore genel anlamda 3 kat için 2 yıl, 4 kat için de 3 yıl koruma sağlayacağı belirtiliyor. Muntazam bir korumanın yapılabilmesi için ise seramik kaplama sıvısının, işin ehli bir şahıs tarafınca kaportaya benzeşik bir halde uygulanması koşul.
seramik boya koruma

Seramik boya kaplama ne yarar sağlıyor?

Açıkçası herhangi bir aracımızda bu tip bir uygulamaya gerek görmedik ve {hiç de} yaptırmadık sadece araştırdığımız ve görüştüğümüz birkaç uygulayıcının belirttiği kadarıyla yararları şu şekilde sıralanabilir.
  • Daha pürüzsüz yüzey sağlaması yardımıyla kaportanın kir ve su tutmasında azalma
  • Camsı yüzey yardımıyla mevcut boyanın daha canlı ve parlak bir hale gelmesi
  • Oldukca daha kolay temizlik (Kuş pisliği bir yere kadar deniliyor)
  • 9H’a kadar sertlik derecesi yardımıyla çiziklere karşı daha yüksek koruma
  • UV koruması yardımıyla güneşe karşı daha yüksek koruma
  • Parlaklığını koruduğu için cilaya gerekseme duymama
  • Katman sayısına gore 2 yada 3 yıl bu özellikleri koruma (Doğrusu sınırsız değil)

Seramik boya korumasına haiz vasıta iyi mi temizleniyor?

Araştırdığımız ve görüştüğümüz kadarıyla bu kaplamanın taahhüt edilen özelliklerini koruyabilmesi için oldukça özenli bir halde yıkanması gerekiyor. Öyleki ki bu yıkama işi için bebek şampuanlarının kullanılması bile şiddetle tavsiye ediliyor. Ek olarak hiçbir araçta otomatik yıkama yada fırça ile yıkama tavsiye edilmediği şeklinde seramik korumada da tavsiye edilmiyor. Güneşte oldukca uzun süreler bırakılmasının da korumanın ömrünü kısaltacağı belirtiliyor. Düzgüsel bir araçta nelere dikkat edilmesi gerekiyorsa, ne kadar sert ve zırh şeklinde olduğu hissettirse de seramik kaplamanın bakım şartlarında bir değişim bulunmuyor diyebiliriz.
Kıssadan hisse “Aracıma nefis bir kaplama yaptırdım, adeta zırh giydi, artık ne toz, ne kir ne de başka bir şey etkilemeyecek, boyam pırıl pırıl duracak” diye bir şey yok. Itina aynı itina.

Seramik boya koruma tutarları ne kadar?

Oldukça değişken bir fiyatlandırma olsa da tanınmış ve kurumsal markaların ürünleri, uygulanan kat sayısına ve dayanıklılık süresine gore 1.000TL ile 3.000TL içinde değişiyor. Doğrusu her yıl için bu tip bir boya korumaya ortalama 500TL-1000TL içinde yatırım yapmış oluyorsunuz. Kesinlikle bu uygulamayı meydana getiren oldukca daha ucuz bölgeler de mevcut. Sadece biz sadece üst düzey, malum ve garantili iş meydana getiren yerlerin fiyatlarını baz almak durumundayız. Ek olarak aynen cila şeklinde yalnız ürünü satın alabildiğiniz seçenekler de mevcut ve talimatlara uyarak oldukca daha ucuz bir halde aracınıza bu kaplamayı uygulayabiliyorsunuz.

SONUÇ

Görüleceği şeklinde seramik kaplama olarak adlandırılan boya koruma işleminin aslına bakarsak seramik kelimesi ile bir alakası bulunmuyor. Seramik ifadesinin kullanılma sebebi ise; insana verdiği kuvvetli his ve itimat sebebiyle seçilmiş şeklinde görünüyor. Esas olarak aracın haricinde oldukça sert bir camsı katman oluşuyor ve mevcut cilayı daha iyi koruyor sadece onun da belli bir ömrü var.
Öteki taraftan tutarları bizlere gore devasa yükseklikte ve orta düzeyde itina gösterilen araçların bile uzun seneler ve mesafeler sorunsuz dayandığı düşünülürse pek de lüzumlu görmüyoruz. Burada “Ben aracımı sıfır alırım, seramik korumayı yaptırırım, 3 yıl oldukca özenerek kullanırım, satarken de bu farkı çıkartırım” diyenler var ise saygı duyarız. Ek olarak kaportasına kıl düşse üfleyerek uzaklaştıracak derecede titiz kişiler de kendilerini bu kaplama ile rahatlatabilirler. Orijinal yapınak çıkışı cilası yıpranmış araçlar için de büyük yarar sağladığını belirtmeden geçmeyelim.
Sadece bizlere gore bu tip bir koruma yararlı olsa da oldukca pahalı ve, ya antika kıymeti olan ya oldukca pahalı ve hususi araçlar ya da seramik korumanın fiyatını unutturacak derecede fiyata haiz araçlar için daha uygun şeklinde görünüyor. Doğal olarak fiyatı ve kıymeti ne olursa olsun aracına aşık olan ve oldukca kıymet veren kişileri de eklemeden geçmeyelim.
seramik koruma nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir