EGR Valfi Nedir ? EGR Valfi Arızası Ve Çözümü

egr valfi

EGR Nedir ? EGR Valfi Arızası Ve Çözümü

EGR Nedir ?

EGR sisteminde bir arıza meydana gelirse, motor arıza lambası yanar.

EGR sisteminde bir arıza meydana gelirse, motor arıza lambası yanar. EGR sisteminin emek vermesi sonlanır.
Dizel motorlarda EGR valfi (klapesi) mekanik olarak (kurum-karbon birikintisi sebebiyle) genel anlamda üç şekilde arızalanabilir.
 • EGR Valfi (klapesi) kapalı konumda sıkışıp kalır. (Nadiren)
 • EGR Valfi (klapesi) açık konumda sıkışıp kalır. (Yaygın)
 • EGR valfi (klapesi) tam kapanmıyor, yerine oturmuyor olabilir. (Yaygın)

EGR Valfi Arıza Emareleri:

 1. Motor arıza lambası yanar.
 2. Motorun çekişi düşer, motor gücü azalır.
 3. Motorun rölanti devri bozulur, düzensiz-dalgalı rölanti devri gözlemlenir.
 4. Yakıt tüketimi artar.
 5. Motor rölantide çalışırken siyah duman atar.
 6. Motor gürültüsü ve vuruntu artar, motor yüke bindiğinde gürültü artar, metalik çekiçleme sesi duyulabilir. Bunlara, silindir içinde oldukca fazla egzoz gazı gelmesi sonucu, yetersiz oksijen alınması sebebiyle, yanmanın veriminin iyice düşmesi sebep olur.
egr valfi

EGR valfi kapalı konumda sıkışıp kalırsa:

 • Sürücünün bunu hissetmesi zor olsa gerek. Emaresi rölanti devrinde motorun gürültülü çalışmasıdır.
 • EGR sisteminden, emme manifolduna asla egzoz gazı gönderilmemesi, yanma sıcaklığı ve basıncının düşmemesine sebep olur, bu durumda kimi zaman motor aşırı ısınabilir. Motoru aşırı ısınması, motor yağının yapısını bozabilir, bu da turbo mili yatağının yağlanmasını bozabilir, turboda mekanik arıza oluşabilir. Motorun aşırı ısınması, yağ yakmasına sebep olabilir.

EGR Valfi açık konumda sıkışıp kalırsa:

 1. Motorun emek vermesi bozulur,
 2. Motorun performansı (gücü) düşer,
 3. Egzozdan siyah duman atar.
 4. Uzun süre egr valfi arızasıyla (valfin devamlı açık kalması arızası) aracın kullanılması durumunda, supaplarda ve piston kafasında fazla oranda karbon birikintisi oluşur. Oluşan karbon birikintisi, supapların ve/yada piston kafasının oldukca ısınmasına (soğuyamamasına) sebep olur, bunun sonucunda supap erimesi yada piston erimesi (delinmesi) benzer biçimde büyük arızalar görülebilir.

EGR Valfi Arıza Sebepleri:

 • EGR valfinin kirlenmesi. Kanalı açıp kapatan klapenin zaman içinde kurum (karbon birikintisi) kaplanması. Bu durumda egr valfi açık konumda kalabilir, tam kapanmaz yada açık konumda sıkışıp kalabilir yada kapalı konumda sıkışıp kalabilir. EGR valfinin klape kısmı temizlenmelidir. Egr valfi kirlilik sebebiyle açık kalıyorsa, egzozda daha çok kurum oluşur, egzozda daha çok kurum oluştukça, egr valfi daha oldukca –acele kirlenir. Uzun solukta supaplarda ve piston kafasında karbon birikintisi oluşabilir.
 • EGR valfinde, klapeyi kumanda eden bir vakum tüpü var ise, bu vakum tüpü bozulmuş olabilir. Vakum tüpünün içinde bir kauçuk diyafram zar vardır, bu zaman içinde yırtılabilir ve valfi açıp kapatamaz. Vakum tüpüne bağlı ince vakum hortumu çıkmış-delinmiş olabilir. Vakum tüpü ile klape arasındaki itme çubuğu çıkmış-eğilmiş-sıkışmış olabilir.
 • EGR valfini kumanda eden vakum tüpü var ise, vakum tüpünü kumanda eden bir selenoid valf (egr kumanda selenoid valfi) vardır. Bu valf bozulmuş olabilir. Bu valfe takılı olan vakum hortumları çıkmış-delinmiş olabilir.
 • EGR valfi (klapesi) bir elektrikli motor ile kumanda ediliyorsa, bu elektrik motoru bozulmuş olabilir.
 • Tüm sistemdeki elektronik donanımların kablo ve soketlerinde: kısa dönem, kopukluk, şasiye kaçak, temassızlık, gevşeklik, korozyon olabilir. Denetim edilmelidir.

EGR Valfi Arızasının Çözümü

 • İlk yapılması ihtiyaç duyulan işlem, kesinlikle Diyagnostik Tekniği adımlarını uygulamak ve arıza kodlarını okumaktır. Arızanın giderilmesinde yapılacak işlemleri bu adım belirler.
 • EGR valfi arıza sebepleri kısmında sayılan ihtimaller içinde sebepler göz önünde bulundurularak, sırayla mantıksal olarak lüzumlu kontroller yapılır.
 • Arıza egr valfinin kurum-partikül sebebiyle tıkanması şeklindeyse, lüzumlu temizleme işlemi yapılır.

Elektrikli Motorlu EGR Valfinin Arızalanması

EGR valfi arızalandığında, EGR sisteminin emek vermesi sonlanır. EGR valfini kumanda eden elektrik motoru, ECU tarafınca bir PWM sinyaliyle kumanda edilir. Egr valfinin (elektrik motorunun) arızalı olup olmadığı, ECU’den çekmiş olduğu akım (amper) ölçülerek otomatikman denetim edilir. Mesela bir kirlilik yada mekanik bir tesir sebebiyle valfin hareketi zorlaşırsa, elektrik motoru bu durumda daha oldukca akım çeker, ECU bunu algılar ve bir arıza olduğuna hükmeder. Gene valfin elektrik motorunun aşırı ısınması sebebiyle, içindeki sargı tellerinin (bobinin) direnci değişmiş olur (artar), bu durumda çekmiş olduğu akım (amper) azalır, bu şekilde de ECU arıza teşhisi yapabilir.
Serviste arıza teşhisi için, DiyagnostikTekniği adımları uygulanır.
EGR valfinin değişmesi durumunda, yeni egr valfi sisteme tanıtılır (kalibrasyon işlemi yapılır)
Valfin (klapenin) kurum sebebiyle sıkıştığı tespit edilirse, temizlenerek problem giderilebilir.
EGR sistemiyle ilgili OBD Arıza Kodları: P0403 P0404 P0405 P0406 P0407 P0408 P0400 P0401 P0402

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir