Oto İnceleme

2020 Toyota GR Yaris : Latife Halletmeye Fazlaca Uygun

Toyota’nın yeni performans aracı olan GR Yaris, TOYOTA GAZOO Racing ile beraber geliştirildi. Yaris ürün gamının en üstünde yer edinen Yaris GR, Toyota’nın WRC’deki partneri Tommi Mäkinen Racing’in tasarım ve mühendislik kabiliyetlerinden de faydalandı. GR Supra’nın arkasından Toyota’nın ikinci global GR modeli olacak GR Yaris, yollara çıkmış durumda. Vatanımızda ise hemen hemen satışı gerçekleşmedi.
Her açıdan performansa odaklanılan vasıta, 261 HP ve 360 Nm tork üreten üç silindirli 1.6 litrelik turbo motora haiz. Tamamen yeni platform ve motora haiz araçta, hem de yeni süspansiyonlar, aerodinamik tasarım ile yeni GR-FOUR isminde devamlı dört çeker sistem bulunuyor.
Tamamen yenilenmiş olan bu motor 1618cc hacme haiz. Bundan dolayı vatanımızda vergi mevzusunda büyük sıkıntılar yaşayacağını söyleyebiliriz. 261 HP güç üreten bu motora ise altı ileri manuel bir şanzıman birlikte rol alıyor. Aracın otomatik seçeneği ise bulunmuyor.
GR Yaris Performansı İle Öne Çıkıyor

Alüminyum kaput, bagaj kapağı ve kapılara haiz olan vasıta 1,280 kilo ağırlığıyla oldukça hafifçe diyebiliriz. 0-100 km/s hızlanmasını 5.5 saniyede tamamlayabilen GR Yaris’in maksimum hızı ise 230 km/s olarak sınırlanmış. Ek olarak vasıta yalnızca dört çeker sürüş sistemi ile satın alınabiliyor. Bu kadar hafifçe ve kuvvetli bir vasıta için oldukça mantıklı diyebiliriz. Ek olarak bu dört çeker sistemi ön/arka tork dağılımını tamamen öne yada tamamen arkaya aktarabiliyor.

Toyota ve Tommi Mäkinen Racing, GR Yaris’i geliştirirken kusursuz aerodinamik ve ağırlık dağılımı ile beraber aracı mümkün olduğunca hafifçe tutmak üstüne çalışmış ve başarı göstermiş olmuş benzer biçimde görünüyor. Yaris GR, meydana getirilen testlerin tamamında hem performans hem de sürüş hazzı açısından en üst puanları topladı.
Aracın yol tutuşu ve dengesinin bu kadar iyi olmasının sebepleri ise; daha alçak bir tavan çizgisi, motorun aracın merkezine yerleştirilmesi ve akünün bagaja konumlandırılması benzer biçimde detaylar diyebiliriz. Aracın tüm gövdesi ise karbon fiber polimerler ve alüminyum benzer biçimde hafifçe malzemelerden yapılmış.

Ek olarak kullanıcılar daha çok performans için opsiyonel olarak sunulacak Pist Paketi’ni de satın alabilecekler. Bu paketle beraber ön ve arka aksta Torsen sınırı olan kaydırmalı diferansiyel, performans odaklı süspansiyon ve 18 inç alaşım jantlar geliyor. GR Yaris hem de yeni Yaris WRC aracının homolog versiyonu olarak da öne çıkıyor. Aracın çeşitli modifikasyonlara uygun olacağını söylememiz ise yanlış olmayacaktır.
İkinci El Toyota İlanları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün