2020 Renault Clio Sport Tourer 1.5 DCİ EDC Detaylı İnceleme

Renault Clio Sport Tourer yeni makyajı oldukça konuşuldu. Kısa bir süre ilkin makyajlanan Clio hakikaten dikkat çekmeyi başarmıştı. Özelikle tampon ve farlarda meydana getirilen iyileştirmelerle vasıta, artık oldukça daha sportif bir tasarıma kavuştu. Önde farlarla birleşik ızgara ve büyük marka logosunun dikkat çekmiş olduğu Clio’da şişkin motor kaputu sportifliği ön plana çıkartıyor. Profilden minik bir otomobil için oldukça şişkin tasarlanan çamurluklar ve içlerinde yer edinen 17 inçlik jantların ilk anda fark edilmiş olduğu otomobilde arkada ise kendinden efektli ve dikkat çeken stop grubu ön planda. Renault Clio Station wagon versiyondaki tavan barları da sportifliği pekiştirirken Renault Clio HB versiyonla tasarımın köktencilik halde değişmemesi yardımıyla minimum onun kadar dinamik görünmeyi başarıyor.

Renault Clio ilanlarında da göze çarptığı suretiyle vasıta, şu anda minik sınıftaki en sert tasarımlı modellerden. Tasarım mevzusunda daima yürekli bir marka olan Renault, Clio’da da gene Fransız zarafetini konuşturmayı başarmış. Üstelik buna bir de SW karosere karşın sportifliği de eklemiş. Clio ST modeline ister önden isterseniz de arkadan bakın gözünüze keşke şurası değişse diyeceğiniz bir nokta çarpmıyor. Araçta sunulan beden kiti yardımıyla de sportif tasarım pekiştirilmiş.

Clio, minik derslik araçlarda kişiselleştirmeyi ilk sunan modellerden. Bu sayede de yollarda birbirinden değişik pek oldukça Clio görmek mümkün. Clio’nun stationwagon modelinde de bu kişiselleştirme seçeneğini uygulanabiliyor. Kontrol aracımızın dış tasarımında iki renkli beden eklentileri yardımıyla fark yaratılırken iç mekanda bu uygulama devam ettirilmiş. Kırmızının canlı bir tonu ile renklendirilen iç mekanda havalandırma kanallarının çerçevesindeki uygulama yardımıyla ferahlık hissi de artırılmış. Aslına bakarsanız geniş camları olan model renkli iç mekanıyla kalite algısını da yükseltmeyi başarmış.

Renaul Clio İç Mekan Tasarımı {Nasıl}?
Orta konsolun merkezinde yer edinen multimedya sisteminin kolay kullanımlı olması ve ses çıkış kapasitesinin yüksek oluşu arkada oturanların da kalite ile müzik dinlemesini sağlarken sistemin CD girişine haiz olmamasını sevemedik. Artık üreticiler sizi SD kart ve USB bağlantıya zorladığı için bir tek bu tip ekipmanlarla müzik dinleyebiliyorsunuz.

Geniş sayılabilecek dingil mesafesi yardımıyla önde ve arkada kafi yaşam alanı sunan Clio ST’de iç mekanda dikkat çeken olumsuzlukların başlangıcında ise direksiyon simidi geliyor. Ele tam oturmayan simit ne yazık ki birazcık ucuz bir görüntüye haiz. SW karosere haiz olması yardımıyla arkasında 445 litrelik son aşama kolay kullanımlı ve geniş bir bagaj alanına haiz olan Clio’da arka koltukların kolayca katlanması yardımıyla de uzun yükler bile sorunsuzca taşınabiliyor.
 

Renault Clio Sport Tourer Motor

Renault Clio motor seçeneklerinin varlıklı olmasının da etkisiyle oldukça tercih ediliyor.

Renault Clio Sport Tourer Motoru {Nasıl}?
Ülkemiz için ideal motor kombinasyonlarına haiz olan otomobilin en oldukça tercih edilen ünitesi ise uzun süredir hayatımızda olan 1.5 litrelik dCi motor. Artık kendisini pek oldukça modelde kanıtlamış olan Euro 5 uyumlu motor 75 ve 90 HP’lik iki versiyona haiz. Kontrol aracındaki şeklinde EDC çift kavramalı otomatik vites kutusu istendiğinde ise bir tek 90 HP ile alınabiliyor.
Renault Clio 1.5 Litrelik dCi Motor Fazlaca Popüler!
4000 d/d’de 90 HP güç ve 1750 d/d’de 220 Nm tork üreten motor, alt devirden itibaren sağlamış olduğu tork ile kullanıcısına kent içinde gerekseme duyduğu gücü sorunsuzca sunuyor. Bu motor-şanzıman kombinasyonu performans odaklı değil de ekonomik kullanımlar düşünülerek hazırlandığı için Clio Sport Tourer hızlanma mevzusunda averajları yakalayan bir tabloya haiz. Buna karşılık bu birlikteliğe karşın vasıta 100 km’de yapınak verisi 3.7 litrelik tüketim değerine haiz. Gerçek kullanımlarda ise bu kıymet 5.2 litre dolayında dolaşıyor ki bu netice bile oldukça başarı göstermiş.
İlk çalıştırmalarda birazcık gürültülü ve sarsıntılı olan motor ısınmasıyla beraber bu sorundan kurtulmuş olduğu için iç mekandaki konfor seviyesini de artırıyor. Sadece gene de motor sesinin birazcık daha azca iç mekana yansıması lazım.
EDC vites kutusunun süratli tepkileri ve sarsıntısız vites geçişleri yardımıyla de konfor seviyesi yükseltilmiş. İlk nesil EDC kutularına kıyasla elden geçirilen ünitenin motorla uyumu son aşama yüksek.

Güvenlik

Güvenlik denilince artık akla ilk gelen markalardan olan Renault, Euro NCAP testlerinden en oldukça 5 yıldız alan markalardan. İlk kez 1997 senesinde çarpışma testine alınan Clio, güncel nesliyle 2012 senesinde kontrol alındı ve 5 yıldız almaya hak kazanmıştır. Bu teste HB versiyonla dahil olan Clio, %86 erişkin, %89 çocuk, %66 yaya koruması sağlarken %99’luk güvenlik yardımcıları puanıyla alanında en iyilerinden oldu. Clio Sport Tourer’ın baz versiyonunda ABS, ESP, Acil Fren Destek Sistemi, sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, yokuşta kalkış destek sistemi standart olarak sunuluyor.

Konfor & Yol Tutuş

Renault Clio Sport Tourer aslen iktisat odaklı hazırlanmış bir otomobil. Aracın motorlarından da bunu idrak etmek mümkün. Bu yüzden de onunla performanslı kullanımlar yapmak oldukça yerinde bir karar olmayacaktır.
Renault Clio Sport Tourer’ın Performansı Hakkında
Bilhassa direksiyon sisteminin konfor odaklı ayarları sebebiyle yüksek süratlerde hissizlik artıyor ve yüksek süratli girilen virajlarda aracın gücü yetmiyor. Buna karşılık kent içi kullanımlarında Clio size en küçük bir eksiklik yada olumsuzluk hissettirmiyor. Bir ihtimal sınıfının en canlısı olmayabilir sadece totale bakıldığında en benzeşik modellerinden bulunduğunu söylemek mümkün. Ne aşırı sportif ne de tamamen konfor odaklı hazırlanmış. Bu sayede de genel averajlar içinde kalındığında neye gerekseme duyarsanız Clio size onu veriyor.
Aracın minik derslik içinde büyük kalan boyutlarına karşın kullanımı oldukça kolay. Görüş açılarının başarı göstermiş yapısı ile beraber kırılgan çalışan park sensörleri yardımıyla Clio ile en dar alanlarda bile manevra yapmak son aşama kolay. Aracın dönüş çapının da minik olması kent içinde pratikliğini artırıyor.
Renault Clio Sport Tourer Süspansiyon Performansı
Aracın hafifçe sert ayarlı süspansiyon sistemi ise darbe emiş mevzusunda oldukça iyi sonuçlar çıkartıyor. 17 inçlik düşük yanaklı lastiklere karşın tümsek geçişlerinde iç mekandaki salınımlar minimumda kalıyor.
Murat Tosun’un keyifli anlatımıyla Renault Clio Station Wagon kontrol sürüşü videosunu seyretmek için videoya tıklayabilirsiniz.

Renault Clio Sport Tourer Teknik Özellikleri

Renault Clio 1.5 Sport Tourer Yakıt Tüketimi

Yakıt Türü
Dizel

Kent İçi Yakıt Tüketimi
4.3 lt/100 km

Kent Dışı Yakıt Tüketimi
3.3 lt/100 km

Karma Yakıt Tüketimi
3.7 lt/100 km

Kontrol Yakıt Tüketimi
5.2 lt/100 km

CO2 Emisyonu
92 gr/km

Renault Clio 1.5 Sport Tourer Performans

Motor Hacmi
1461 cc

0-100 km/s Hızlanma
12.9 sn

Maksimum Hız
176 km/s

Ön Frenler
Hava kanallı disk

Arka Frenler
Kampana

Renault Clio 1.5 Sport Tourer Boyutları

Uzunluk
4267 mm

Genişlik
1732 mm

Yükseklik
1475 mm

Dingil Mesafesi
2589 mm

Bagaj Hacmi
445 lt

Yakıt Depo Kapasitesi
45 lt

Boş Ağırlık
1255 kilogram

Lastik Boyutu
205/45 R17

 
İkinci El Renault İlanları

Bir cevap yazın