2020 Lexus UX kullanıcı yorumu nasıl bir arabadır? alınır mı ?

lexus us

2020 Lexus UX, yarı kompakt bir lüks SUV‘dur. 2019’da tanıtılan UX, kompakt boyutları, teknoloji yüklü iç mekanı ve alımlı tarzıyla kentsel çekiciliği hedefliyor. İyi niyetli bir SUV’den daha hafifçe kaldırılmış bir hatchback olan UX, bir benzinli FWD aktarma organı yada hibrit bir AWD kurulumu ile mevcuttur.
2020 için Android Auto tüm süslemelerde standart hale geldi. Kör nokta izlemeli arka çapraz trafik uyarısı kullanılabilir hale gelir. Lexus’un Enform bağlantı hizmetleri için tecrübe etme süreleri güncellenmiştir.
2020 Lexus UX Genel Bakış

Bir crossoverın sunmuş olduğu pratiklik inkar edilemez, sadece daha büyük daima daha iyi değildir. Bilhassa yoğun kentsel alanlarda yaşayanlar için zor olsa gerek. Ek olarak crossover, dış boyutlar en aza indirirken iç kullanılabilirliği en üst düzeye çıkarmaktır. Lexus UX bunu ele almayı hedefliyor sadece başarı göstermiş olması koşul değil.

Minik SUV’larla karşılaştırıldığında, UX’in kompakt boyutları kesinlikle park etmeyi ve manevra yapmayı kolaylaştırır. Bununla beraber, UX bir SUV olarak kabul edilemez; oturma pozisyonu birazcık yükseltilmiş sadece görünümü daha oldukça uzun bir hatchback’e benziyor. Sürücü ve ön yolcu kafi alana haiz olmalıdır, sadece ikinci sıra alanı oldukça sınırlıdır. Ve birçok hatchback’in aksine, bu o denli da ergonomik değil. Eğimli kargo kapısı penceresi, uzun eşyaları içine sığdırmanın zor olduğu anlamına gelir ve hibrit versiyonda, esasen ufak olan kargo alanı elektrikli bileşenlerle daha da küçültülür.

Hibrit versiyon oldukça verimli, sadece mevcut aktarma organları sebebiyle UX daha yavaştır. Ağır hızlanma talepleri şiddetli titreşimlerle karşılanır ve CVT pegging devri redline yakınına gelir. Yol tutuşu günlük sürüşte yeterince doğrudur, sadece hibrit rejeneratif ve sürtünmeli frenleme içinde sarsıcı bir halde geçiş yaparak sert sürüş standardını birleştirir.

En azından iç mekan, geniş olmasa da çekici ve kaliteli bir his verir. Eşi olmayan araç-gereç seçimleri ve hoş döşeme rengi seçenekleri alışılmadık bir ortam sağlar. Kablosuz olarak çalıştırılan aydınlatmalı havalandırma delikleri, önemsiz de olsa fütüristik bir ayrıntıdır. Dijital aksesuar boldur, sadece Lexus’un dokunmatik yüzey kontrollü bilgi-eğlence sistemi üstünde daha çok emek harcaması icap ettiğini düşünüyoruz. Dokunmatik yüzey aşırı duyarlı ve menülerin düzeni mantıksız.

Rakip otomobil üreticilerinden ve hatta Lexus içinden gelen benzer büyüklükte yada daha büyük tekliflerle, UX her yönde rekabetle karşı karşıya. Bu araçlar çoğu zaman güç, pratiklik ve kullanım kolaylığı açısından UX’in haiz olmadığı özelliklerden daha fazlasına haizdir. UX’in ufak boyutu, kaliteli iç mekanı ve mevcut hibrit yakıt ekonomisi sebebiyle seçmek kafi bir niçin olabilir.

Performans ve Yakıt Ekonomisi

Lexus UX, bir FWD benzinli aktarma organı yada bir AWD hibrit aktarma organı ile mevcuttur. UX 200 ve varyantlarında bulunan FWD kurulumu, 169 hp ve 151 lb-ft torkunu 10 simüle vitesli bir CVT vasıtasıyla gönderen 2.0 litrelik bir I-4 motoru ihtiva eder.

UX 250h hibrit modelleri, kaputunun altında bu 2.0 litrelik motorun bir varyantını kullanıyor, sadece hibrit bir AWD kurulumu için arka aksa bir elektrik motoru ekliyor. Toplam sistem beygir gücü 181’e terfi etti ve testlerde, 8.1 saniyede 0-100 kmh süre ölçüldü. Yakıt ekonomisi EPA tarafınca 41/38 mpg olarak derecelendirilmiştir. Bir eklenti olmasa da, UX 250h hibrid, tamamen elektrikli modda kısa mesafeler kat edebilir.

İkinci El Lexus İlanları

Bir cevap yazın