P0174 Arızası Sistem Çok Fakir Sıra 2 Arıza Kodu Çözümü

P0174 AR 25C4 25B0ZA KODU

P0174 Arızası Sistem Çok Fakir Sıra 2 Arıza Kodu Çözümü

Bu arıza kodu genel bir güç aktarma sistemi arızasıdır. OBD-II donanımı bulunan araçlar için geçerlidir.

1996 yılından bu yana otomobillerde beyin denilen motor kontrol modülü (PCM veya ECM) bulunur. PCM tarafından sürekli aracın pek çok noktasnda bulunan sensörler izlenir. Ancak bazı durumlarda sensörden gelen sinyal doğru olmadığı zaman araçta bir arıza olduğu anlamına gelir. Bu arıza aracınız ECU bağlantısıyla bilgisayara bağlandığı zaman size bildirilir.
P0174 Sistem Çok Fakir Sıra 2 arıza kodu nedir: Aracınız V6, V8 veya daha üstü silindirli bir motora sahipse iki sıra motora sahip demektir. Bu iki sırada iki tane oksijen (O2) sensörü var demektir. Oksijen sensörü 2. sırada hava/yakıt karışımında bir düşüklük belirlerse aracınız P0174 Sistem çok zayıf (System Too Lean (Bank 2)) arıza kodunu verecektir. Ayrıca aracınız bu kodu veriyorsa büyük ihtimal benzer bir kod olan P0171 arıza kodunu da verecektir.

P0174 Arıza Kodu Belirtileri

 • Motorda çekiş kaybı
 • Gösterge panelinde arıza lambası işareti yanar
 • Yakıt tüketiminde artış
 • Aracın yürürken teklemesi
 • Motorda patırdama

P0174 Arıza Kodu Nedenleri

Aracınız bu kodu veriyorsa pek çok nedenden dolayı olabilir. Sorunu doğru çözebilmek için belirtilere iyi bakmak gerekir. Örneğin oksijen sensörü arızası nedeniyle  P0174 hata kodunu veriyorsa, aracınızda muhtemelen hiç bir belirti olmayacaktır. P0174 arıza kodu nedenlerini sıralayacak olursak

 • MAF (Kütle Hava Akış) sensörü arızalı olabilir.
 • MAF sensörü yağlanmış, kirlenmiş veya tıkanmış olablir.
 • MAF sensörüne gelen hortularda bir sızıntı olabilir.
 • Yakıt hattı (Yakıt pompası, yakıt hortumları ve regülatör) arızalı olabilir.
 • Oksijen Sensörü arızalı olabilir.

P0174 Arıza Kod Onarım ve tamir adımları

Aracınız bu hata kodunu veriyorsa ilk olarak MAF sensörünü kontrol edin. Sensöre gelen hortum ve kabloların doğru çalıştığından emin olun. İkinci bir bakılacak nokta ise motora yakıt taşıyan her parçanın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi aracınız P0174 arıza kodunu pek çok nedenden dolayı verebilir. Bu sebeple sorunun doğru teşhisi için özel cihazlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir serviste kontrol ettirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

One thought on “P0174 Arızası Sistem Çok Fakir Sıra 2 Arıza Kodu Çözümü

 1. Kendi diyagnostik cihazimla bağlandım bu kosu aldım. Ancak aracımda hiç bir belirti yok. Arabamın markası Hyundai elantra

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir