P0173 Yakıt Ayar Arızası Sıra 2 Arıza Kodu Çözümü

P0173 ariza kodu

P0173 Yakıt Ayar Arızası Sıra 2 Arıza Kodu Çözümü

Otomobillerimiz pek çok parçanın uyumlu halde çalışmasıyla verimli ve performanslı çalışmaktadır. Aracımızın motorunun çalışabilmesi için yakıt ve havaya ihtiyaç vardır. 

Doğru bir yakıt/hava karışımı yakıt tüketimini minmum düzeyde tutarken, performansı en üst düzeyde tutar. Aracımızın yakıt/hava karışımının doğru olup olmadığı pek çok sensör tarafından motor güç aktarım kontrol modülü (PCM) tarafından izlenir. PCM ile aracın motorunda bulunan pek çok sensör bilgi alış verişi yaparlar.
P017 Yakıt Ayar Arızası (Sıra 2) arıza kodu nedir: Eğer aracınızın yakıt hava karışmında bir düzensizlik varsa yakıt ayar arızası verir. Aracımızın motorları ikili sıra halinde çalışır. Eğer ikinci sırada bir yakıt ayar arızası varsa P0173 (Fuel Trim Malfunction (Bank 2)) arıza kodunu verecektir.

P0173 Arıza Kodu Belirtileri

  • Aracınızın gösterge panelinde motor arıza lambası yanar
  • İlk çalıştırmada zorlanma olabilir.
  • Yakıt sarfiyatında artma olabilir (yakıt ayarı bozuk olduğu için)
  • Rölanti ekleme
  • Araç çekişinde azalma

P0173 Arıza Kodu Nedenleri

P0173 arıza koduna pek çok şey neden olabilir. Aracını bu hatayı veriyorsa muhtemelen başka arıza kodlarını da verecektir. Örneğin aracınızın hava sisteminde meydana gelen bir arıza nedeniyle bu kodu alıyorsanız, P0173 yanında gaz kelebeği arıza kodlarını da alabilirsiniz. Veya aynı şey yakıt sistemiyle de alakalı olabilir.
P0173 arıza kodunun en büyük sorumlusu hortumlarda meydana gelen sızıntılardır. Örneğin motor yakıt getiren borulardan birisinde sızıntı olması, eksik yakıt gelmesine neden olabilir. Bazı sensör arızaları da bu kodun çıkmasına sebep olur. Arızalı bir oksijen (O2), Kütle Hava Akış (MAF) sensörleri arızaları da P0173 kodunun çıkmasına neden olabilir.

P0173 Arıza Kodu Çözümü

İlk olarak aracınızı diyagnostik tekniğiyle bilgisayara bağlatıp, P0173 ile yanında başka kodlar verip vermediğini kontrol edin. Kodun çözümü içim MAF sensörünün kirli olmadığından emin olun. Çünkü kirlenen ve tıkanan maf sensörü doğru okuma yapamacağından bu arıza kodunun verilmesine neden olabilir. MAF sensörünü bir tarayıcı yardımıyla grams/saniye cinsinden ölçün. Araç rölantideyken 3.5 ile 5 gram, 2500 devirdeyken 9 ile 12 gram/saniye olmalıdır.
Motora gelen hava ve yakıt hortumlarını bir sızıntı olması ihtimaline karşı iyice kontrol edin. Yakıt basıncını kontrol edin ve depodan motora kadardoğru oranda yakıt pompalandığından emin olun.
P0173 arıza koduna pek şey neden olabileceği mutlaka uzman bir servis tarafından onarımının yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir