P0124 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Kesintili Arıza Kodu

P0124 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Kesintili Arıza Kodu

Gaz kelebeği konum sensörü motorun doğru çalışabilmesi için çok önemli bir tol oynar. Bu sebeple aracınızda P0124 arıza kodu varsa acil şekilde onarılması gerekir. 

Otomobillerin motorlarında performansı izleyebilmek için güç aktarım sistemi kontrol modülü (PCM) adında bir bilgisayar sistemi kullanılır. Bu bilgisayar sistemine aracın pek çok yerinde bulunan sensörler tarafından sürekli veri akışı sağlanır. PCM, gelen verileri analiz ederek çeşitli parçalara komut verir.

Gaz Kelebeği Konum Sensörü (TPS) bu sensörlerden sadece bir tanesidir. Bu sensörün amacı gaz kelebeğinin konumunu belirleyerek, diğer parçalarla uyumlu halde çalışmasını sağlamaktadır. Örneğin gaza basıldığı anda, gaz kelebeği açılır. TPS bunu anlık olarak PCM’ye gönderir. PCM’de yakıt hattı basınç sensörüne komut vererek motora gönderilecek yakıt miktarını artırır. Böylelikle doğru hava/yakıt karışımı sağlanmış olur.

Gaz kelebeği konum sensöründe PCM’ye veriler bir elektrik voltajı ile sağlanır. Araba rölantide iken 5 volt, tam gazda iken 4.5 voltluk bir elektrik sinyali gönderilir. Bu sinyaller gönderilirken elektrik sinyallerinde bir kesinti yaşanırsa aracınızda P0124  Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Kesintili (Throttle Position Sensor/Switch A Circuit Intermittent) hata kodunu verir.

P0124 Arıza Kodu Belirtileri

Aracınız P0124 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Kesintili hata kodunu veriyorsa şu belirtileri verebilir.

  • Hızlanmada tereddüt
  • Egzozdan siyah duman çıkışı (özellikle ilk çalıştırmada)
  • Motor soğukken zor çalışma
  • Yakıt sarfiyatında artma

P0124 Arıza Kodu Nedenleri

Bu arıza kodunu vermesi için şu nedenler olabilir.

  • Arızalı veya yanlış ayarlanmış TPS
  • TPS kablolarında kopukluk, kısa devre veya kopma
  • Gaz kelebeği bıçağının arızalı olması
  • PCM’de programlama hatası

P0124 Arıza Kodu Onarım, Tamir ve Çözümü

Bu tür sensör arızalarında ilk olarak bakılacak yer sensöre gelen kablolardır. Eğer kabloların sağlam olduğundan eminseniz, sensörü fişinden çıkarın ve bir voltmetre/ ohmmetre yardımıyla direncini ölçün. 5 Voltluk referans değerini sağlıyorsa, sensör sağlam demektir. Bu durumda araç PCM hatasından dolayı bu arıza kodunu veriyor olabilir. Kodu bilgisayar yardımıyla silin ve tekar bağlanın. Eğer kod tekrarlarsa PCM’yi kontrol ettirmelisiniz.
Ancak sensör 5 voltluk referans değerini sağlamıyorsa sensör arızalı demektir. Gaz kelebeği konum sensörü tamir edilemez. Bu sebeple yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir