Nissan Almera Nasıl Bir Araba, Alınır mı?

nissan almera resimleri

Nissan Almera Nasıl Bir Araba, Alınır mı?

Nissan tarafından tamamen japon ekolüyle ürettiği son arabalardan birisi olan Almera modelini inceleme fırsatı buldu.
Avrupa arabaları tüm dünyada otomobil pazarına hakim olmaya başlarken, Japon araçları özellikle tasarım konusunda geri kalmıştı. Pazarda ki hakimiyetini artırmak isteyen Nissan, Almera modelini piyasaya sürdü.
Almera, sportif çizgilerinin yanı sıra bir aile otomobili olarak tasarlanmıştır. Kısacası her kesine hitap eden bir otomobildir. Türkiye’de 2000 ve 2006 yılları arasında satılmıştır.

Nissan Almera Teknik Özellikler ve Nasıl Bir Araba

Ülkemizde en çok 1.5 benzinli atmosferik motorları satılmıştır. Ancak az sayıda da olsa 1.6, 1.8 ve 2.0 dizel motor versiyonları mevcuttur. Aslında 2.0 dizel motorlar MPV sınıfında olabilir. Alıştığımız Almera’dan tasarımı daha farklıdır. Renault Scenic, Opel Zafira ile aynı tasarım hatlarına sahiptir. Ancak ülkemizde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar satıldığı için yollarda görmeniz pek mümkün değil.
Biz bu yazımızda en çok tutulan modeli olan 1.5 benzinli motor Almera’dan bahsedeceğiz. Almera’nın hatchback ve sedan kasa modelleri mevcut. Bu motor 98 beygir ve 131 Nm tork güç üretiyor. Aracın net ağırlığının 1200 kilogram olduğunu düşünürsek, pek fazla performans verdiği söylenemez. En full paketi Tekna’da ise; ABS, dört cam otomatiği, yolcu ve sürücü hava yastığı, dijital klima ve yol bilgisayarı gibi donanımlar bulunuyor.  Sedan kasa olanlarında 460 litre gibi devasa bir bagaj bulunuyor. Hatchback Almera’da ise bagaj kapasitesi 355 litre. Nissan bu araçlar üretildiği zamanlarda çoğu markanın veremediği 10 yıl boya garantisi vermekteydi. Şuan bile güneş yanığı olmuş, çürümüş ve paslanmış bir kaportası olan Almera görmeniz neredeyse imkansızdır. 0.8 mm sac kalınlığıyla oldukça sağlam bir arabadır. Nissan Almera’nın motorunda kayış yerine zincir triger kullanıldığı için daha uzun ömre sahip. Ayrıca Nissan Almera tam bir sorunsuzluk abidesidir. Bakımlarını aksatmadığınız sürece bu araba ile kolay kolay yolda kalmazsınız. Bırakın yolda kalmayı arıza bile çıkarmaz diye düşünüyorum.

Nissan Almera Kullanıcı Yorumu

2006 model 1.5 Almera Tekna ile bir gün geçirdim. Daha önceleri fiyatı emsallerine göre ucuz iken, sağlamlığı nedeniyle son yıllarda hak değere ulaşmaya başlamıştır. Araç yalıtım konusunda emsallerinden aşağıda kalır bir yana sahip değil. İç mekanı kullanıcı açısından oldukça güzel. Şoför dahil beş kişinin rahatlıkla yolculuk yapabileceğini düşünüyorum. İlk olarak şehir içi sürüş yapmak istedim. Klimasını son ayarda açtığımda araba yokuşlarda bayılıyor. Sanıyorum söylendiği gibi 98 beygirlik motor, kasaya biraz zayıf kalıyor. Yokuşlarda kalkarken ivmelenmesi zaman alıyor. Ayrıca çekişten hemen düşüyor. Yani şehir içinde seri ve atik bir araba arıyorsanız Almera sizin için bir araba değil. Daha sonra uzun yol testi yapmak üzere Ankara Kuzey Çevre otobanına çıktım. Şöyle biraz basıyım dediğimde 120 – 130 kilometrelere kadar bir şey yok. Ama daha fazlası için motorun zorlandığını söyleyebilirim. Düz bir yolda ne yaptıysam 160 km/s hızın üzerine çıkaramadım. Arka süspansiyonları sert yapıldığı için yol tutuşu beni tatmin etti. Ama bir focus kadar değil elbette. Yol sesini ve motor sesinin içeriye çok fazla almıyor. Klimasına ayrı bir parantez açmak istiyorum. Artık nasıl bir klima kompresörü kullanıldıysa daha önce hiç görmediğim şekilde soğuk hava üflüyordu. Ama klimanın güçlü olmasının dezavantajı olarak açıldığı zaman motor gücünün eksilmesine nedne oluyor. Almera’yı şöyle dik bir yokuşta, içinde 5 kişi varken klima açık düşünemiyorum. Aracın yakıt tüketimi (LPG’de) şehir içerisinde 10 litre, şehir dışında ise 7 litre.

Nissan Almera Alınır Mı? 

Nissan Almera hiç bir sorun çıkarmayan sağlamlığını ispatlamış bir otomobil. Bu modelde hangi arabayı alırsanız alın mutlaka ufak tefek sorunları olacaktır. Ama şöyle bakımları zamanında yapılmış bir Almera’nın neredeyse hiç bir arızası olmuyor. Beni A noktasından B noktasına sorunsuz bir şekilde götürsün istiyorsanız, Almera alınabilecek en iyi arabalardan bir tanesi.

One thought on “Nissan Almera Nasıl Bir Araba, Alınır mı?

  1. 5 yıldır nissan almera kullanıyorum. Sadece 2 kere sanayiye gittim. Sağlamlığı konusunda gayet tatmin ediyor. Ben bastım 200 e geldi (lpg de). Yokuşta denildiği üzre biraz geri kalıyor. O da aracın ağırlığından kaynaklanıyor. Yakıt konusunda ekonomik kullandın mı az yakıyor. LPG 3.50 desek ortalama hemen hemen 25 kuruş yakabiliyor ekonomik bir sürüşte. Konforu gayet iyidir. Yani alınabilir bir araç problem çıkarmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir