Megane 2 Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

megane 2

Megane 2 Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

2002 yılında piyasaya çıktığı zaman büyük ses getiren bir araba olmuştu. Özellikle tasarımı resmen otomobil piyasasında çok konuşulmuştu.
Renault 19 modelinden yavaş yavaş çıkmaya başlarken, Megane 1 ile değişime başlamıştı. Megane 1 çok sevilen bir araba olmuştu. Ancak tasarım olarak eskiyen 1 serisinin yerine her yönüyle yenilenmiş bir otomobil olan Megane 2 piyasaya sürüldü. Bu araba her yönüyle piyasada ki diğer araçlardan farklıydı. İlk başta bu arabanın bir anahtarı yoktu. Bir kart yuvaya sokuluyor ve öyle çalıştırılıyordu. El freni bile tek kol yerine iki kolluydu. Ayrıca Euroncap testlerinden 5 yıldız almış, orta sınıf vatandaşların alabileceği tek otomobildi. Hatta ilk çıktığı günlerde, Ford Focus’a atıfta bulunan reklamı vardı. “Bu reklamda Megane 2 ile ay üzerinde sürüş yapılıyor ve araba er çekimi olmamasına rağmen ay yüzeyinde rahatlıkla ilerleyebiliyordu. Yani Megane 2’nin yol tutuşunun çok üstün olduğuna vurgu yapılıyordu.”

2002 yılının yaz ayında Türkiye’de satışa sunulmaya başlandı. İlk satış rakamları, Renault çalışanlarını sevindirdi. Hatta 2003 yılında Türkiye’nin en çok satılan aile arabası ünvanını aldı. Yollarda yer almaya başladığı günlerde sedan, stationwagon, hatchback 5 kapılı ve 3 kapılı hatchback kasa  tipleri ile satılmaya başlandı.

Megane 2 Nasıl Bir Araba?

Otomatik vitesli olanlarının 4 ileri olduğunu söyleyelim. Pek çok motor seçeneği ile satılmaya başlanan Megane II’nin isterseniz gelin tek tek inceleyelim.

1.4 litre benzinli : 1.4 litre 16 valf, 80 beygir ve 120 Nm tork güç üreten bir motor. Megane 2’nin kasasına küçük kaldığını söyleyebiliriz. Şehir içinde ve yokuşlarda çekiş güçlüğü çekebilirsiniz. Ayrıca motor küçük olduğu, yakıt sarfiyatı daha fazla oluyor. Şehir içinde 12, şehir dışında 9 litre civarında tüketiyor.

1.6 litre benzinli:  1.6 litre 16 valf,110 beygir ve 152 Nm tork güç üreten bir motor. Eğer benzinli bir megane 2 almak istiyorsanız bu hacimli motoru tercih etmelisiniz. Yakıt olarak şehir içi 10 litre, şehir dışı 7 litre tüketimi var.

1.5 DCİ dizel : Dizel motor teknolojisinde çok ileri olan Renault’un ilk DCİ motorlarını kullandığı modellerden bir tanesi Megane 2’dir.  80 Beygir, 185 Nm tork güç üretmektedir. Bu motor dizel olmasına rağmen düşük beygir gücü nedeniyle size istediğiniz performansı sunamayabilir. 105 beygir güç üreten versiyonları sizin için daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

2.0 litre benzinli : Eğer yüksek performans istiyorsanız tercih edebilirsiniz. 136 beygir, 191 Nm tork güç üretmektedir. Ayrıca 6 ileri şanzımanlı manuel vites seçeneği bu motor tipinde mevcut.

Megane 2 donanım paketleri

Tüm megane 2’lerde ABS, Klima, 2 hava yastığı ve ön cam otomatiğinin standart olduğu varsayarsak 2004 ile 2006 yılları arasında Authentique, Sportway ve Dynamique donanım paketleri ile satılmıştır.

Authentique : En baz modelidir. Arka camları çevirmelidir, ön camları otomatik. ABS, analog klima vardır. Kaset çalar bulunmaktadır.

Sportway: Authentique paketine ek olarak, sis farları, hız sabitleyici ve cd çalar bulunuyor.

Dynamique: Sportway donanım paketine ek olarak sunroof, elektrikli aynalar, xenon farlar, dijital klima, 6’lı CD çalar, çelik jant gibi donanımlara sahipti.

2006 yılında ise dynamique ve sportway donanım paketleri kaldırılarak yerine, extreme, expression, exception ve privilege donanım paketleri geldi.

Authentique : 2004 – 2006 yılları arasında satılan Megane 2’ler ile aynı donanıma sahiptir.

Extreme : Bir nevi sportway modelidir. Çelik jantlar ve boya korumalı tamponlar mevcuttur. Ayrıca 4 cam otomatiği, hız sabitleyici gibi özelliklere sahiptir.

Expression: Dynamique modeli ile aynı donanıma sahiptir. Ancak iç döşeme bej rengindedir.

Privilege: Üretilmiş en full donanım paketi olan Megane 2’dir, Yağmur ve far sensörü, lastik basınç sensörü gibi pek çok sensör ile donatıldı. Mercekli xenon farları mevcuttur. Ayrıca açılır cam tavan olanları bile vardı.

Reno Megane 2 Kullanıcı Yorumu

Daha önce 1.4, 1.6 ve 1.5 dci megane sahibi olmuş birisi olarak biraz açıklama yapalım. 1.4 motorlu olanlarından birisine sahipseniz, aracınızda 4 kişi varken hele birde klima açıksa araba en ufak rampada bile 1’inci vitese düşüyor. 1.4 megane 2 ile son hız deneme testinde 180 km/s hızın üzerine çıkmak neredeyse imkansız. Bana göre sadece vergisi düşük olsun diye üretilmiş bir motor versiyonu. Arabanın o koca cüssesine küçük kalıyor. 1.6 motorlu olanları bana göre alınabilecek en iyi megane 2 diyebilirim. Tüm megane 2’lerin ses yalıtımları bana göre başarılı. Yol ve rüzgar sesini içeriye almıyor. Ama sunroof varsa küçük rüzgar sızıntısı seslerini alabilirsiniz. 1.6 megane ile bizzat kendim 220 km/s hıza çıkmışlığım var. Yol tutuşu olarak çok üstün bir arabadır. Fren mesafesi kendi segmentindeki diğer tüm arabalardan daha iyidir diyebilirim. Sedan olanların bagajları oldukça geniş, ama bagaj deliği çok dar. İçerisine bavul, bebek arabası koyarken bagaj deliğinden geçirmekte zorlanabilirsiniz.

Megane 2 Kronik Sorunları

Güzel bir araba olmasına rağmen bazı kronik problemleri var. Örneğin kapı açma kolları, vites topunuzu ve direksiyon simidi soyuluyor. Hatta bir çok megane II’nin soyulan yerleri servisler tarafından ücretsiz olarak değiştirildi. Megane 2’nin bir diğer kronik sorunu ise bobin yakmasıdır. 2 benzinli aracım toplamda 5 defa bobin arızası verdi. Eğer Sunroof olan bir Megane 2 alacaksanız mutlaka kontrol ederek alın.Çünkü su sızdırması ve yüksek hızlarda içeriye rüzgar sesi alması kronik bir problemdir. Aracın içerisinde çok fazla trim sesi olduğunu söylemeliyiz. Sahibi olduğum ve bindiğim pek çok Megane 2 özellikle bozuk yollarda gıcırtı sesleri çıkarıyordu. Sensör arızaları ise başka bir kronik sorun. Megane 2’ler sürekli sensörlerden elektrik arızaları çıkarabiliyor.

Renault Megane 2 Alınır Mı?

Eğer bir megane 2 alacaksanız HB olanlarını almanızı tavsiye ederim. Bunun sebebi sedan kasa olanları Türkiye fabrikasında üretilirken, HB olanlar Fransa’da üretilmiştir. Yani işçilik olarak daha kalitelidir. Şuan en yeni megane 2’nin 11 yaşında olduğunu varsayarsak, size elektriksel problemler açması muhtemel. Bu sebeple almadan önce mutlaka iyi bir şekilde gösterin. Fiyatlarına baktığımızda ise bir astra, focus ile hemen hemen aynı fiyatlara sahip. Eğer temizini bulursanız alın derim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir