Klima Kompresörü Arızası Belirtileri Ve Tamiri

klima kompresoru

Klima Kompresörü Arızası Belirtileri Ve Tamiri

Yaklaşık 20 yıldır üretilen her arabada klima mevcut durumda. İnsanlarda bir araba alırken klimalı olup olmadığına bakıyorlar. Klimanın en önemli parçası olan klima kompresörüdür. 

Klima kompresörü aracın içerisine, soğuk havanın gelmesini sağlayan, aynı zamanda soğutmak için gerekli enerjiyi yaratan önemli bir parçadır. Klima kompresörü, motordan sonra araçta en çok enerji harcayan parçadır. Büyük bir enerjiye ihtiyaç duyduğu için gücünü motordan alır. Kompresör kullanıcılar tarafından sürekli açılıp kapatıldığı için çok fazla aşınmaya maruz kalır. Bir kompresör bir süre sonra arıza yapar.

Klima kompresörü arızası belirtileri

  • Klimanın soğuk üflememesi: AC kompresörünün en çok görülen arıza belirtisi artık soğuk hava üflememesidir. Veya üflese bile aracın içini soğutmamasıdır. Bu durum klima sistemi içerisinde olan soğuk hava akışını artık düzenleyemediği anlamına gelmektedir.
  • Klimayı açınca gelen sesler: Diğer bir en çok görülen belirti ise, klimayı açtığınız zaman gelen seslerdir. Klima sistemi hareketli bir parça olduğu için içerisinde rulmanlar bulunur. Bu rulmanlar zamanla dağılır. Veya rulman arızası nedeniyle, klima gazı sızdırıyor olabilir. Klima sistemi çok karmaşık bir yapıda olduğu için tamiri çok zordur.
  • Kompresör müşürü arızası: Klima kompresöründe bir müşür bulunmaktadır. Bu müşürün görevi kompresörün çalışması için gerekli elektrik voltajını ayarlamaktır. Müşür arıza yaptığı zaman, kompresörün çalışmasını engelleyecektir.

Klima Kompresörü Tamiri

Ustanız ilk olarka kompresörü yerinden çıkarmadan doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için elektrik akımı verecektir. Eğer sorun kompresörden kaynaklanıyorsa, tamir etmek amacıyla yerinden sökecektir. Klima kompresörü ford focus, opel astra, renault megane, toyota corolla, honda civic gibi orta segmen araçlar için 1500 lira ile 2500 lira arasında değişen paraya satılmaktadır.

İlgili yazı: Klima neden soğuk üflemez?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir