Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar, Arıza Belirtileri Ve Değiştirme Maliyeti

kizdirma bujisi

Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar, Arıza Belirtileri Ve Değiştirme Maliyeti

Dizel arabaların hepsinde motorda yakıtı tutuşturmak için kızdırma bujisi adı verilen bir parça kullanılır. Peki kızdırma bujisi nedir, arıza yaptığında ne gibi belirtiler verir, değiştirme maliyeti ne kadar tutar?

Dizel motorların çalışma prensibi benzinli motorlara göre daha farklıdır. Kızdırma bujisi nedir diye soracak olursanız. Benzinli motorlarda bujiler sürekli çalışırken, dizel motorlarda kıvılcım çıkaran buji yerine kızdırma bujisi kullanılır. Silindir bloğu içerisinde sıkışan hava ısınır, bu ısınan havanın üzerine yakıt püskürtüldüğü zaman yanma gerçekleşir. Ancak soğuk motorda hava yanmanın gerçekleşmesi kadar ısınmaz. Bu durumda silindir bloğu içindeki havayı ısıtmak kızdırma bujisine düşer. Siz kontağı açtığınız anda gösterge panelinde bir sargı tel şeklinde işaret yanar. Yaklaşık 5 saniye kadar yandıktan sonra söner. Bunun anlamı, silindir bloğunun içindeki havanın yeteri kadar ısındığına işaret eder. Marşa bastığınız anda sıkışan ve ısıtılmış havaya yakıt püskürtülür. Bu sayede dizel aracın motoru çalıştırılmış olur.

Kızdırma bujilerinin uçları motor bloğunun içerisinde bulunur. Dizel yakıtı bezinden daha yüksek ısıda yandığı için bildiğimiz benzinli araba bujisi yakıtı tutuşturmaya yetmez. Bu sebeple 800 ve üzeri derecede ısınan kızdırma bujilerine ihtiyaç duyulur.

Ülkemiz kuzey yarım kürede yer aldığı için kış aylarında hav sıcaklıkları sıfır derecenin altında seyreder.  Eğer kızdırma bujisi işlevini tam anlamıyla yapmazsa, soğuk havalarda aracınız çalışmayabilir.

Sabahları çalışmama veya zor çalışma: Motor içinde soğuyan havanın yanması için ısıtılması gerekir. Kızdırma bujileri arıza yaparsa, ısıtılma sağlanamaz. Bu durumda aracınız sabahları ya hiç çalışmayacak yada çok zor çalışacaktır.


Kızdırma Bujisi Arızası Belirtileri

Egzozdan Siyah Duman Çıkması : Aracınızı çalıştırmak için marşa bastığınızda, kızdırma bujileri işlevini tam olarak yerine getiremezse, yani içerideki havayı ısıtamazsa araç çalışır. Ancak egzozdan siyah duman çıkar. Bu siyah dumanın sebebi, içeride bulunan hava / yakıt karışımında yakıtın tam olarak yanmadığı ve egzozdan tahliye edildiği anlamına gelir.

Performans düşüklüğü  : Kızdırma bujileri arızalı ise, aracınız performan sorunları yaşacaktır. Rölantide titreme, hızlanmada güçlük, çekiş zorlukları ve aracın fazla yakması bunlardan bazılarıdır.

Kızdırma bujisi tamiri ve onarım maliyeti

Kızdırma bujileri arıza yapmışsa ustanız bunu anlayacaktır. Çalışmayan kızdırma bujilerini tamir etmenin bir yolu yoktur. Arıza yaptığı zaman değiştirmek en iyi seçenektir. Hyunda, Ford, Opel, Volkswagen, Renault, Fiat marka araçların kızdırma bujileri 100 ile 150 lira arasında bir fiyata satılmaktadır. Ayrıca en fazla 50 lira işçilik ücreti vererek kızdırma bujilerini değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir