Fiat Stilo Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

fiat stilo

Fiat Stilo Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

Fiat’ın 2001 yılında ilk piyasaya sürdüğünde zamanının çok ötesinde otomobiliydi. Donanım olarak premium arabalarda olmayan özellikler bile vardı. Ancak Türkiye ve Avrupa’da tutulmaması nedeniyle satışına 2007 yılında son verildi. 
Fiat 1996 yılında Avrupa’da yılın otomobili unvanını alan Bravo ve beş kapılı kardeşi Brava ile, diğer rakipleriyle başa çıkmaya çalışıyordu. Ancak Opel Astra, ford Focus ve VW Golf’ile pazarda daha çok rekabet edebilmek amacıyla, 2001 yılında Stilo modelini piyasaya sürdü. Dünya’da otomobillerde artık yüksek donanımlar tercih ediliyordu. Stilo’da ise hız sabitleyici, esp, abs, 4 cam otomatiği, cam tavan, elektrikli koltuklar ve içerinin havasına göre kendini ayarlayan iklim klima vardı. Ayrıca iki farklı sürüş modu bulunan direksiyon (city mode) gibi daha önce hiç görülmemiş özelliklere sahipti.
Ancak C segmenti rekabetin en ağır geçtiği bölümdü. Fiat istediği başarıyı bir türlü yakalayamıyordu. 2004 yılında Bravo’nun paketleri daha genişletildi. Ayrıca aracın tasarımında da ufak değişikliklere gidildi. Her şeye rağmen satış rakamlarında istediğini bulamaya Fiat, 2007 yılında üretimine son vererek Bravo’yu üretmeye başladı.

Fiat Stilo Nasıl Bir Araba?

2001 model bir Mercedes s sınıfını ele alın. Stilo ile karşılaştırın, emin olun Stilo onun yanında daha kaliteli kalacaktır. Aracın iç mekanında kullanılan plastik kalitesinden, kullanıcısına sunduğu teknolojik donanımlar zamanının çok ötesinde. Neredeyse her türlü özelliği vardı. Ancak ne kadar çok özellik o kadar çok arıza demekti. Stilo sahipleri daha araçlarının garanti süresi bile dolmadan sürekli servise gider olmuşlardı. Bunun sebebi Fiat’ın, rakiplerine göre daha ucuz bir arabaya, rakiplerinden daha fazla donanımı sunmak istemesiydi. Ancak bu kullanılan donanımın elektriksel kalitesinden ödün verilmesine sebep oldu. Şuan günümüzde herhangi bir yerinden arıza vermeyen Stilo bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi bir şeydir.
Stilo’nun 3 ve 5 kapılı hatchbak, 5 kapılı MultiWagon estate [1.2, 1.6, 1.8, 2.4 benzinli, 1.9 dizel motorları ile (Active, Active Sport, Dynamic, GT, Abarth) donanım paketleri ile piyasada yer aldı.
Fiat mühendisleri bu aracı tasarlarken otomobil, SUV karşımı bir şey tasarladılar. Örneğin oturum mesafesi çoğu otomobilden yüksektir. Ayrıca tam katlanır arka koltuklar, aracın pek çok yerinde saklama gözleri dikkat çekiyor.


1.2 motor Stilo :
80 beygir, 114 Nm tork güç üreten bu motor, Stilo’ya gerçekten küçük geliyor. Performans olarak çok yavaş kalmasına sebep olmasının yanında, küçük motor ağır bir kasayı çekebilmesi için yüksek yakıt sarfiyatına neden oluyor.


Fiat Stilo Teknik Özellikleri

1.4 Benzinli : 95 Beygir 128 Nm tork güç üreten bu motor, şehir için kullanımlar için uygun. Fabrika verilerine göre şehir içinde 8.5, şehir dışında 5.7 litre yakıt tüketimi var.
1.6 Benzin : 103 beygir 145 Nm tork güç üretiyor. Stilo ile en uyumlu motor budur. Zaten piyasada en çok bulunan 1.6 benzinli motorlu Stilo’dur.
1.9 JTD Dizel : 115 beygir güç ve 255 Nm tork güç üreten bu motor dizel arayanlar için tercih edilebilir.
Stilolarda kronik bir motor ve şanzıman arızası yoktur. Dediğimiz gibi başınıza gelebilecek tüm sorunlar elektriksel arızalar olacaktır. Stilo o zamanlarda çok nadir bulunan 6 ileri manuel şanzımana sahip bir otomobildir.

Fiat Bravo kronik sorunları

Skydome (açılır cam tavan) sürekli arıza yapar. Hatta arıza yapmayan Stilo yok gibidir. Klimasını açtığınız zaman rölanti sürekli dalgalanır. Hatta yolda giderken aracı vites değiştirmek için boşa aldığınızda stop edebilir. Cam açma düğmeleri çok zayıf, sürekli arıza verir veya tırnağı kırılır.


Daha önce 6 ay kadar bir fiat stilo 1.6 sahibi oldum. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi oldukça iyi. Şehir içi hızlanmalarda biraz zayıf kalsa da uzun yolda hızlanmak konusunda pek sorun çıkarmıyor. Yalıtım konusunda diğer takiplerinden oldukça öndedir. Neredeyse içine hiç ses almaz. Eğer tüm donanımları çalışıyorsa, çok konforlu yolculuklar yapabilirsiniz. Ön camı kocaman olduğu için hele bir de skydome varsa, arabanın içinde tüm çevrenizi görerek gezebilirsiniz. Motorları LPG ile uyumludur. Ancak egzozda bulunan bir sensör nedeniyle LPG takıldığı zaman motor arıza lambasını yakar. Fiat Stilo Kullanıcı Yorumu

Fiat Stilo Alınır Mı?

Donanım olarak üstün olmasına rağmen, pek çok yerinden arıza vermesi sizin canınızı acıtacaktır. Ayrıca yedek parçaları diğer Fiat arabalarına göre çok pahalıdır.  Bu sebeple macera aramaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir