Fiat Siena Nasıl Bir Araba, Kullanıcı Yorumu

fiat siena

Fiat Siena Nasıl Bir Araba, Kullanıcı Yorumu

Tofaş – Fiat, artık kuş serisini üretmeyi sonlandırma planları yapıyordu. Artık yeni modellere ihtiyaç vardı.

1998 yılına gelindiğinde tofaş ürettiği kartal, doğan, şahin araçlarının üretimini sonlandırmayı bunun yerine yeni model bir otomobil piyasaya sürüleceğini açıkladı. 1999 yılının ilk aylarında sedan olarak Fiat Siena, HB olarak Palio modelleri piyasaya sürüldü.

Fiat Siena Nasıl Bir Araba?

Siena 1999 yılında yollarda yerini almaya başladığında büyük ses getirmişti. Aslında Palio ile Siena aynı şase üzerine inşa edilmişti. Siena satışa 3 farklı motor seçeneği ile sunuldu. Bu motorlar

1.2 litre benzinli : Uygun vergisi sebebiyle üretilmiştir. 75 beygir güç ve  104 Nm tork güç üretmektedir. Daha önce bende sahibi oldum bu arabanın, yakıtı 1.4 olanlara göre daha fazladır. Çünkü motor kasaya küçük kalmaktadır. Ayrıca şehir içi kullanımlarda biraz yavaş kalıyor.

1.4 litre benzin :  Türkiye’de en çok tutulan motor seçeneğidir. 71 beygir ve 110 Nm tork güç üreten bu motor, aracın çekişini daha iyi hale getirmiş. Yakıt olarak en uygun yakan Siena 1.4 motorlu olanlarıdır.

1.6 litre benzin : 101 beygir gücündeki motoru arabayı adeta uçuruyor. Performans arayanlar için tercih edilebilir. Ancak en az tutulan siena 1.6 motora sahip olanlardır.

Siena parçası ucuz, servisi ve ustası bol bulunan bir arabadır. Bilinen kronik bir sorunu yoktur. Siena’nın tutulmamasının sebebi, tasarımı ve yol tutuşudur. fiat mühendisleri bu aracı, Türkiye şartları için tasarlamıştır. Altının yere yüksek olması yol tutuşunu zayıflatıyor. Ayrıca Türkiye halkı özellikle arka tarafını çok çirkin bulmuştur. Daha önce pek çok siena kullanıcısı aracın tasarımını sevmediklerini belirtmiştir. En dolu donanım paketi olan EL modellerinde klima, hidrolik direksiyon, ön cam otomatiği bulunmaktadır.

Fiat Siena Kullanıcı Yorumu

Daha önce 1.2 ve 1.4 EL siena sahibi olmuş birisi olarak araba hakkında biraz konuşuyum. 1.2 motorlu olanları araçta 1-2 kişi varken iyi gidiyor. Ama araca daha fazla kişi oturduğunda çekiş güçlüğü yaşıyor. Hele bir de klima varsa ve açıldıysa araba gitmek için zorluk çekiyor. Tüm sienalar için konuşacak olursak, yol tutuşları zayıftır. İçerisinde kullanılan malzeme kaliteli değildir. Bu sebeple çabuk çatlama ve deforme olmuyor. Uzun yolda çok yüksek hızlara çıkmazsanız (110 km/s ve üzeri) yalıtımı idare eder. Ama biraz daha hızlandığınız zaman yol ve rüzgar sesini içeriye alıyor. Araba yerden yüksek olduğu için virajlarda hiç güven hissi vermiyor. Bir palio ile iç mekan genişliği arasında hiçbir fark yoktur. Arka diz mesafesi eğer aracı 1.80 metre boyunda birisi kullanıyorsa çok dardır. Arka tarafa aynı boyda başka birisi oturamaz.

Fiat Siena Alınır Mı?

Yerli üretim olup tutulmayan tek araba Sienadır belkide. Bunun sebebini yukarıda yazmıştım. Ama tutulmamasının başka bir sebebi çok yakmasıdır. 1.2 benzinli olanları şehir içi 13 litre, 1.4 litre olanları 11 litre yakıt tüketiyor. Bu sienayı kendi sınıfır içindeki araçlar içerisinde en çok yakan araba konumuna getiriyor. İç mekanının parça işçiliğinin zayıf olduğunu söylemiştim. Ama mekanik ve elektronik aksamının işçiliğide kötüdür. Ne kadar temiz bulursanız bulun, mutlaka bir yerlerinden arıza verecektir. Çevrenizde bir siena kullanıcısı varsa konuşun, günlük rutin kullanılan bir siena mutlaka arıza veriyor. Diğer bir hususta frenleri, bana göre lada vega’dan sonra frenleri en kötü olan araba Siena’dır. Her ne kadar yeni yaptırısanız yaptırın frenler istediğiniz gibi olmuyor. Eğer parçası ucuz yerli bir araba arıyorsanız siena tercih edilebilir. Ancak bu fiyatlara daha güzel arabalar bulmakta mümkündür. Zaten siena 1999 – 2002 yılları arasında üretilmiş olup, fiat mühendisleri arabadan kullanıcıların memnun kalmadığını anlamış yerine albea’ya geçiş yapmışlardır.

One thought on “Fiat Siena Nasıl Bir Araba, Kullanıcı Yorumu

  1. FİAT SİENA 1.2 MOTOR 74 HP, 1.4 MOTOR 71 HP dir. yani 1.2, 1.4 ‘ten daha performanslıdır. Yakıtı azdır. Şehir içi binek için bence idealdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir