Fiat Multipla Nasıl Araba, Alınır mı, Kullanıcı Yorumu

Fiat Multipla scaled

Fiat Multipla Nasıl Araba, Alınır mı, Kullanıcı Yorumu

Fiat tarafından üretilen ve tasarım olarak hiçbir araba benzemeyen bu araba ile 1 gün geçirdim. Fiat Multipla nasıl bir araba gelin ona bakalım.

Fiat Multipla, Türkiye’de hiç bir zaman satılmamıştır. Ancak yurt dışından gelen bazı gurbetçiler tarafından Türkiye’ye getirilmiştir. Tasarım olarak yollardaki en garip araçlardan bir tanesinidir. İlk modeli 1999 yılında üretilmiştir ve 2004 yılına kadar Avrupa’da satılmaya devam edilmiştir.

Fiat Multipla Nasıl Bir Araba?

1997 yılının sonu 1998 yılının başlarında, MPV araçlar daha fazla üretilmeye başlandı. Özellikle Renault Scenic ve Opel Zafira aileler tarafından oldukça çok tercih ediliyordu. MPV pazarında yer almak isteyen Fiat, Multipla ilginç tasarımıyla bir hayli dikkatleri çekti. Multipla’yı Fiat’ın baş tasarımcısı olan Roberto Giolito tasarlamıştır.
5 Kapılı mini MPV olarak üretilen Multipla’nın 1.6 benzinli ve 1.9 dizel versiyonları var. Ancak Ülkemizde bulunanların bir çoğu 1.9 dizel motorlu olandırıdır. 1.6 litrelik motor hacmine sahip Multipla 103 beygir, 1.9 JTD dizel olanları ise 110 beygir güç üretmektedir.
Donanım olarak abs, sürücü ve yolcu hava yastıkları, 4 cam otomatiği, hız sabitleyici, dijital klima gibi pek çok özellik bulunduruyor.
Fiat Multipla, 7 koltuklu bir otomobildir. Dış tasarımı kadar iç tasarımı da diğer otomobillerden farklıdır. Örneğin gösterge paneli ön sürücü ve yolcu arasında yer alır. Kapı kolları bile farklı yerlere konulmuştur. Ayrıca ön ve arka tarafta hani el freninin de bulunduğu orta konsol yok. Ön koltuklar gibi arka koltuklar da ileri ve geri hareket edebiliyor.

Hafta sonu bir arkadaşımın Multipla arabası ile sürüş yaşama zevki yaşadım. Benim kullandığım 1.9 litre dizel olan modeliydi. Araç yerden çok yüksek. Ön kaputun sürücü camından çok aşağıda olmasından dolayı sanki bir otobüs sürüyormuş hissi veriyor. Arabanın ön tarafı sürücü dahil 3, arka tarafı 3 kişi alabiliyor. Ancak ortada kalan koltuklar kapatıldığında arkasında bardak koyma yerleri yer alıyor. 4 kişi süper konforlu bir şekilde yolculuk yapabilir. Vites kolu ise aracının ön göğsünün ortalarında yerleştirilmiş. Yani kısacası her yönüyle farklı bir otomobil diyebiliriz. Birazda sürüş testinden konuşalım. Araç ile şehir içi kullanımda performansı benim hoşuma gitti. Yokuşlarda felan kalkışlarda zorlanmıyor. Yalıtımı çok hoşuma gitti, motor sesi neredeyse hiç arabanın içerisine duyulmuyor. Yerden yüksek olması beni baya keyiflendirdi. Sıkışık trafikte bile arabaların üstünden önümü görebiliyordum. Biraz da uzun yol ve hız testi yapmak istedim.  Araba ile 140 km/s hıza çıkmama rağmen yol ve motor sesini içeriye almadı. Ancak yerden yüksek olması nedeniyle virajlarda pek güven vermiyor.

Fiat Multipla Kronik Arızası Var Mı?

Bu otomobil ülkemizde fazla bulunmadığı için kronik bir arızasının olup olmadığı bilinmiyor. Ancak aracın sahibi arkadaşım, şimdiye kadar bir arıza açmadığını söyledi. Yabancı otomobil inceleme sitelerinde de kronik bir problem raporu yer almıyor.

Fiat Multipla Alınır Mı?

Fiat Multipla fiyatı 2003 -2004 modelleri için 32 ile 35 bin lira civarında ediyor. Donanım olarak üstün bir araba. Ancak alınır mı, diye soracak olursanız maceraya gerek yok. Tamam motor parçaları bir şekilde tedarik edilir. Çünkü bildiğimiz 1.6 fiat motorudur. ancak kaporta aksamında parçaları bulmak oldukça zor olur diye düşünüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir