Egzozdan Neden Su Gelir?

egzozdan neden su atar

Egzozdan Neden Su Gelir?

Fosil yakıt bulunan her aracın motorunda yanma gerçekleşir. Yanma sonucunda ortaya gazlar çıkar. Bu gazlar egzoz sistemi tarafından tahliye edilir. Ancak egzoz’dan bazı durumlarda gaz ile birlikte su damlaları çıktığı da görülür. Peki ya arabanın egzozundan neden su damlar? Egzozdan su damlamasının sebeplerine bakalım.

Arabalarımız hava ve yakıt karışımının yanmasıyla (patlama) çalışırlar. Yanan yakıt motor içerisinde gaz birikmesine neden olur. Bu gazlar motor içerisinden subaplar sayesinde egzoz manifolduna gönderilir. Oradan da tahliye edilerek gönderilir. Yani egzoz borusundan sadece duman çıkması gerekir. Ancak bazı durumlarda egzozdan su damladığı görülür. Egzozdan su damlası bir arızanın belirtisi olabileceği gibi, bazı çevresel faktörler nedeniyle de oluşabilir.

Egzozdan Su Gelmesinin Nedenleri?

Egzozdan su gelmesinin en önemli 4 nedeni şunlardır,
Motor Suyu Yoğuşması: Yakıt ve Hava karışımı yandığı zaman ortaya su buharı, azot ve karbondioksit ortaya çıkar. Bu gazlardan karbondioksit ve su buharı modellekülleri birbirine yapışarak sıvı hal alır. Genelde motor soğukken egzozdan su damlaları gelebilir.

Havanın Soğuk Olması: Aracınızın motorunda yanma gerçekleştikten sonra, motor ve egzoz sistemi hızla ısınmaya başlar. Ancak dış ortam soğuk olduğundan egzoz borusunun ucuna doğru tahliye edilen su buharı yoğunlaşarak, su damlalarına dönüşür. Yani soğuk ve kış aylarında egzozdan su damlaları gelmesi normaldir.

Katalitik Konvertör: Egzoz gazlarını emisyon değerine getirebilmek için katalitik konvertör diye bir parça vardır. Bu parçadan su buharı geçerken yoğunlaşarak su damlaları halini alır. Hava soğuk olduğu zaman egzozdan su damlaları gelmesine neden olabilir.

Arızalı piston ve piston halkası : Buraya kadar anlattığımız tüm sebepler zararsız olanlarıydı. Ancak Piston ve piston halkası arızası nedeniyle egzozdan su buharı çıkabilmektedir. Bunu ayırt etmenin en kolay yolu, egzozdan su gelirken çıkan dumanı koklamaktır. Egzoz dumanı yanmamış yakıt kokuyorsa, piston ve halkalarından yanmamış yakıt sızıyor demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir