EGR Valfi Arızası Belirtileri Ve Temizliği

egr valfi

EGR Valfi Arızası Belirtileri Ve Temizliği

Bu yazımızda motor bileşenlerinden bir tanesi olan EGR valfini inceleyeceğiz. EGR valfi arıza belirtileri, EGR bakımı ve temel fonksiyonları hakkında bilgi vereceğiz.

EGR valfinin amacı, aracınızın yakıt ekonomisini düşük tutarken, aynı zamanda motor performansını en üst düzeyde kullanıcıya sunmaktır. Sadece bu kadar değil, aynı zamanda egzoz gazlarının salınımını azaltarak çevreyi de korumaktadır. EGR valfi sayesinde yanma odasından atılması için egzoza gönderilen gaz içerisinde yanmayan moleküllerin tekrardan gönderilerek yanmasını sağlamaktır. EGR valfi azot oksit emisyonlarını bile azaltabilen bir parçadır. Kısacası EGR valfi motorun yakıt hava karışımını doğru sağlayan, motorun çalışma sıcaklığını korumasına yardımcı olan bir parçadır.

EGR valfi arızası belirtileri

Motor Arıza Lambası İşaretinin Yanması
EGR valfi arıza yaptığı zaman, aracınızın gösterge panelinde arıza işareti yanacaktır. Bu işaret motorunuzda onlarca farklı sebepten dolayı yanabilir. Ancak EGR arızası nedeniyle yanabilmektedir. Lambanın hangi arıza nedeniyle yandığını öğrenmek için aracınızı bir bilgisayara bağlatıp arıza kodlarına bakmanız gerekmektedir.
Motor gücünde azalma
EGR valfi arızalı veya dolduysa fark edeceğiniz ilk belirti performans ile ilgili olacaktır. Aracınızın motorunun çalışması için gerekli olan hava/yakıt oranının azalmasına neden olacak, böylece aracın motorunda performans sorunlarına neden olacaktır.
Rölantide Dalgalanma ve Motorun sesli çalışması
EGR valfi arızalı olduğu zaman motor içerisindeki yanma sonucu ortaya çıkan gazlar doğru bir şekilde tahliye edilemez. Bu durumda aracın motoru gürültülü çalışır. Aynı zamanda pek çok EGR arızasında motor rölantideyken dalgalanma yapar.
Egzozdan siyah duman çıkması
EGR tıkadığı zaman, aracınızın egzozundan siyah duman çıkacaktır.

EGR valfi arızası tamiri ve tıkalı EGR valfi temizlenmesi

EGr valfi arıza yaptığı zaman, mutlaka işin ustası tarafından yerinden sökülerek bakılması gerekmektedir. EGR valfinin çıkarılması için özel aletler gerekir. EGR arızalarının bir çoğu tıkanma nedeniyle olmaktadır. Çünkü valfin içerisinden sürekli egzoz dumanı çıkar. Duman içerisinde bulunan moleküller zamanla valfin içinde birikir ve tıkanmasına neden olur. Ayrıca piyasada EGR temizleyici spreyler bulunmaktadır. Bunlar bir miktar yardımcı olabilir. Ancak tamamen tıkandıysa bir usta tarafından temizlenmesi gerekmektedir.

P0401 EGR Akış yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir