Yakıt Filtresi Nedir, Değişimi Ne Kadar Tutar?

yakit filtresi

Yakıt Filtresi Nedir, Değişimi Ne Kadar Tutar?

Aracınız ister benzili ister dizel olsun mutlaka bir yakıt filtresi içerir. Yakıt filtresinin amacı benzin veya mazotun içerisinde bulunan parçacıkların süzülerek motora ulaşmasını engellemektir.
Malum ülkemizde benzin ve motorin çok pahalı. Bir çoğumuz depoyu tam doldurmak yerine belirli bir miktarda yakıt alıyoruz. Depomuzun bir kısmı boş kaldığı zaman, içerisinde oluşan nem edeniyle paslanma ve korozyon oluşmaktadır. Ayrıca aldığımız yakıtın içinde de gözle görülemeyecek küçüklükte partiküller vardır. Ucuz benzin veya mazotların içerisinde bu partiküller daha yoğun bulunmaktadır. Her ne şekilde olursa olsun, hiç bir yabancı madde motorun içine kaçmamalıdır. işte bu yabancı maddelerin kaçmasını engelleyen parça yakıt filtresidir. Yakıt filtresi motoru korur ve kirlenmelerin neden olabileceği zararları engeller. Yakıt filtresi çok ucuz ve değiştirilmesi çok kolay bir parçadır.

Yakıt filtresini Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Yakıt filtresinin değiştirilmesi için periyotlar vardır. Normal şartlarda her iki bakımda bir değiştirilmesi gerekir. Yani benzinli araçlarda her 20 bin kilometrede, dizel araçlarda ise 30 bin kilometrede bir değiştirilmesi uygun olur. Ancak kilometre dolmasa bile her iki yılda bir muhakkak değiştirilmesi gerekir. Ancak tamircinizin her bakım döneminde yakıt filtresine bakması iyi bir fikirdir.

Kötü yakıt filtresinin belirtileri

Özellikle ucuz yakıt alındığı zaman,  yakıtın içerisinde olması gerekenden çok daha fazla yabancı madde bulunur. Bu maddeler yakıt fitrenizi olması gerekenden daha kısa zamanda doldurur. Yakıt filtresnin dolduğunun belirtileri arasında en bilinenleri;
Tıkanan filtre nedeniyle motora giden hava yakıt karışımındaki yakıt miktarı az olur. Bu nedenle aracınız çekişten düşer.
Aracınızın motoruna sabah ilk çalıştırmada tıkalı filtre nedeniyle yeterli düzeyde yakıt gönderilemez. Bu da aracınızın zor çalışmasına neden olur. Veya hiç çalışmayacaktır. Bazen aracınızın gösterge panelinde motor arıza lambası da yanacaktır.

Yakıt filtresinin Değişimi Ne Kadar Ücret Tutar?

Yakıt filtresi aracımızın en ucuz parçalarından bir tanesidir. Değişim için gerekli işçilik ise çok düşük maliyetlidir. Özel bir aparat yardımıyla yerinden kolaylıkla çıkarılıp yenisi takılır. Peki ya aracınızın yakıt filtresini değiştirmek ne kadar tutar. İsterseniz bir kaç markanın filtre fiyatlarına bakalım.
Opel Astra (Benzin / Dizel) : 70 lira
Honda Civic benzin biltresi: 50 Lira
Volkswagen Mazot Filtresi: 100 Lira
Renault Megane 1.5 DCİ yakıt filtresi: 120 Lira
Volkswagen Jetta yakıt Filtresi (Benzinli): 90 Lira
Toyota Corolla yakıt filtresi (1.6 Benzinli) : 50 Lira

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir