Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Belirtileri, Nedenleri Ve Tamiri

sarj dinamosu

Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Belirtileri, Nedenleri Ve Tamiri

Araçlarımız çok çeşitli parçaların birleşmesiyle hareket ederler. Hareketleri sırasında sürekli bir elektrik akımına ihtiyaç duyarlar. Şarj dinamosu aracımızın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini üreten hareketli bir parçadır.
Sabah aracınızı çalıştırmak için kontağı çevirdiğinizde aracınızın çalışması gerekli enerji ilk olarak aküden alınır. Marş dinamosu sayesinde otomobilin motoru çalışır. Saniyeler içerisinde tamamlanan bu işlemden sonra aracın elektrikle çalışan tüm bileşenleri için gerekli olan elektrik enerjisi şarj dinamosu (alternatör) tarafından sağlanır.
Şarj dinamosu aracın krank milinden aldığı hareketi elektrik enerjisine dönüştürür. Bu elektrik hem aküyü şarj eder, hem de elektrikle çalışan donanımları kullanmanıza yardımcı olur. Şarj dinamosu aracınızın doğru çalışması için çok önemli bir parçadır.
Şarj dinamosunun ortalama olarak 6-7 yıl kadar ömrü vardır. Bu zamandan sonra dinamo zayıflamaya başlar.

Şarj dinamosu arızası belirtileri

  • Aracınızın farları zayıflar veya titrer.
  • Araç rölantide çalışırken farların ışığı azalır, gaza basınca artar.
  • Akü şarj olmayacağı için sürekli olarak akü biter.
  • Araç sürüş halindeyken bazı elektronik donanımlar (teyp, klima) çalışmayabilir.
Şarj dinamosu arızasında başa gelebilecek en kötü şey belki de yolda kalmaktır. Çünkü aracınızın çalışması için gerekli olan elektrik enerjisi üretilemez. Bu durumda arıza yapması halinde yolda kalabilirsiniz.
Şarj dinamosunun arızalı olduğu nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabı ise çok basit. Aracınızla önce bir oto elektrikçiye gitmeniz gerekir. Veya akım ölçer ile sizde bu işlemi yapabilirsiniz. Akımölçeri aküye gelen kablolara bağlayın. Ardından aracınızı çalıştırın. Aküye gelen elektrik voltajı 13 – 15 volt aralığında ise şarj dinamonuz doğru çalışıyor demektir. Ancak bu voltajın düşük çıkması, aracınız için gerekli olan elektrik enerjisinin üretilemediği anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir