Renault 9 Broadway Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

renault 9

Renault 9 Broadway Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

Türkiye’de Oyak ortaklığı ile üretilen Renault 9 Broadway ülkemizde satış rekorları kıran bir otomobil olmuştur. 
O zamanlar lise çağlarındayken Broadway’ların piyasaya çıktığı günleri hatırlıyorum. Zamanının ne arabasıydı be dediklerine siz fazla aldırış etmeyin. Günümüzde megane ne ise broadway’de o zamanlar öyleydi. Hatta Türkiye’de marka çılgınlığı bile yaşanıyordu.
Neyse dönelim Reno 9 Broadway’e, 1997 yılında bunlardan bir tanesini almıştık. Bizim aldığımız broadway 92 modeldi.Yaklaşık 8 yıl kullandıktan sonra sattık. Bu arabalarda 1.4 litre hacminde 72 beygirlik bir motor bulunuyor ki, kasasına göre ortalamanın biraz altında performansa sahip.

Renault 9 Broadway Kullanıcı Yorumu

Yıllarca kullandığımız Broadway bize öyle aman aman bir arıza açmadı. Ancak ufak tefek pek çok arıza açıyordu. Ayrıca Broadway’lerin radyatör fanları bizim ülkemiz şartları için ufak kalıyor. Rampalarda sürekli hararet yapardı. Biz bu sorunu Tofaş Doğan fanı taktırarak çözdürmüştük. Ayrıca aracın soğutma sistemi hortumlarının orjinalini alırsanız ince kalacaktır. Bu durumda sürekli yırtılmaya ve delinmeye neden oluyor. Yan sanayi Türkiye üretimi olan hortumlardan alırsanız bu sorunu atlatmış olacaksınız.
Şimdi gelelim aracın kullanımına, hidrolik direksiyon hiç bir modelinde bulunmuyor. Çift kelebekli ve elektronik ateşlemeli bir motora sahip. İç mekanı ön taraflarda dar değil, ancak arka tarafa 3. bir kişinin binmesi resmen arkada yolculuk edecekler için eziyet oluyor. Performan olarak ben bizzat kendim 200 km/s hızın üzerine çıktım. Ama araba yere değiyor mu değmiyor mu anlamadım. 110 km hızın üzerinde aracın yol tutuşunun düştüğünü anlayabiliyorsunuz. Küçük ve güçsüz bir motora sahip olduğu için rampalarda oldukça bayılıyor. Yakıt olarak şehir içi 10 litre cevarında lpg tüketimi var. Benzinde ise 9 litre yakıt tüketimi mevcut. Bagajı bir aile için yeterli olabilecek genişlikte.

Broadway alınır mı?

Artık eski bir otomobil olarak ilanlarda yer alıyor. Alacağınız en yeni broadway yaklaşık 20 yaşında olacağı için sürekli bir yerlerinden arıza vereceğini unutmayın. Ama Tofaş şahin mi Broadway mi derseniz her yönüyle broadway diyebilirim. Temiz kullanılmış ve bakımları aksatılmamış bir broadway daha az masraf çıkaracağı için iyi araştırmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir