Patlamış Hava Yastığını Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadar?

hava yastigi

Patlamış Hava Yastığını Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadar?

Hava yastıkları bir otomobilin en önemli güvenlik ekipmanlarının başında gelir. Son 20 yıldır üretilen neredeyse her arabada en az bir tane bulunur.
Hava yastıkları (SRS Airbag) bir kaza anında sürücü veya yolcunun sert zeminlere çarpıp yaralanmasını veya hayatını kaybetmesini önleyen darbe emici güvenlik parçalarıdır. Araçların ön, yan ve arkasında bulunan sensörler bir kaza anında saniyenin binde biri kadar bir zaman içinde hava yastıklarının şişmesini sağlayarak yaralanmaların önüne geçer. (Bkz: Hava yastığı nasıl çalışır?)

 

Ancak bazı durumlarda hava yastıkları açılır. Örneğin aracın altına alınan darbeler, önden alınan darbeler hava yastıklarının açılmasına sebep olabilir. Hava yastığı patlamış bir aracı almak kimse istemez. Bu sebeple eğer bir aracın hava yastığı patladıysa güvenlik açısında mutlaka yaptırılması gerekir.
Öncelikle hava yastığı sistemi hangi parçalardan oluşur ona bir göz atalım
  • Hava yastığı sensörleri
  • Hava yastığı ECU’su (SRS Airbag modülü)
  • Airbag kompresörü
  • Hava yastığı balonu
parçalarından oluşur.  Ve işin kötü tarafı bu parçaların hepsi tek kullanımlıktır. Hava yastığı patladığı andan sonra bir daha kullanılamaz.
Şimdi gelin bir örnek vererek hava yastığının değişim maliyetini hesaplayalım. Aracımızın tek hava yastığına sahip bir Dacia Sandero olduğunu farz edelim. (Bu aracı seçmemdeki sebep parçasının ucuz ve tek hava yastığına sahip olduğunu bilmem oldu.)

Hava yastığı değiştirmek ne kadar tutar ona bir bakalım

Hava Yastığı Sensörleri : 450 TL
Airbag beyni (Hava yastığı bilgisayarı): 400 Lira
Airbag kompresörü (tüpler dahil) : 350 Lira

Airbag direksiyon üst dahil : 2000 TL

Toplamda: 3200 lira + işçilik bir fiyat tutmaktadır. Patlayan hava yastığı sayısı ne kadar çok olursa, maliyet o kadar artacaktır .

Bazı iş yerlerinde hava yastığı yeniden içine toplanarak, patlayan yer düzgünce yapıştırılmaktadır. Sanki hava hastığı hiç patlamamış gibi bir hal alır. Ayrıca arıza kodu bilgisayar yoluyla siliniyor. Bu sebeple bir otomobil alacaksanız hava yastığının çalışıp anlamanın en iyi yolu, işini bilen bir ustaya göstermektedir. hava yastığı ecu’suna sinyal gelip gelmediği kontrol ettirmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir