P0129 Arıza Kodu Onarımı Ve Belirtileri

p0109

P0129 Arıza Kodu Onarımı Ve Belirtileri

P0219 arıza kodu genel bir güç aktarma organı diyagnostik hata kodudur. OBD-II donanımı bulunan tüm araçlarda bulunur. Ancak onarım adımları bazı marka ve modele göre değişiklik gösterebilir.

Aracınız P0219 arıza kodunu verdiğinde, güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM)’de motorun maksiumun eşiğini aşan dakika başına devir (RPM) seviyesinde çalıştırıldığını gösterir. Yani kısa bir deyişle araç olması gerekenden yüksek devirde çalışmaktadır.

PCM, bir motorda aşırı hız durumun olup olmadığını belirlemek için krank mili pozisyon sensöründen, eksantrik mili pozisyon sensöründen ve şanzıman çıkış hız sensöründen gelen giriş sinyallerini inceler.

Çoğu durumda, araç boş viteste beklerken motor bir cihaz yardımıyla otomatik olarak deviri düşürür. PCM, motor devrini uygun bir seviyeye getirene kadar yakıt enjektöründen geçen yakıt miktarını azaltır. Ancak bazı araçlarda ateşleme zamanları geciktirilir. Böylece motorun hızlı çalışması engellenir.

PCM, motor devrini kabul edilebilirbir seviyeye getiremezse P0129 arıza kodu belirlir ve gösterge tablosunda arıza lambası işareti yanar.

P0129 arıza kodu ne kadar ciddi ?

Aracınızın motorunun aşırı devirde çalışması daha büyük arızalara neden olabilir. bu sebeple arızanın giderilmesi aciliyet arz etmektedir.

P0129 Arıza Kodu Belirtileri

Çoğu zaman bu arıza kodu verildiği zaman hiç bir belirti olmaz. Ancak bazen vuruntu sensörü aktif olur. Motor gerekenden daha fazla devir çevirdiği için debriyaj kayması meydana gelebilir.

P0129 Arıza Kodu Nedenleri

Motorun kasıtlı ya da bilinçsiz olarak yüksek devirde kullanılması
Arızalı kam mili
Arızalı Hız sensörü
PCM’de programlama hatası
Sensörlere giden kablolarda arıza

P0129 Arıza Kodu Onarım ve Tamiri
Aracınız P0129 arıza kodunu verdiyse,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir