P0118 Ect Devre Yüksek Girişi Arıza Kodu Nedir, Onarım Ve Çözümü

p0118

P0118 Ect Devre Yüksek Girişi Arıza Kodu Nedir, Onarım Ve Çözümü

P0118 ect devre yüksek girişi Arıza Kodu genel bir güç aktarma sistemi diyagnostik arıza kodudur. Genel olmasına rağmen, çözümü marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir. 
Motor soğutma suyu sıcaklığı sensörü (ECT), radyatör ve motor arasında bir yerlerde bulunur. Görevi motor suyu sıcaklığını ölçerek aracın bilgisayarına bildirmektir. Sensör iki telli bir elektronik yapıya sahiptir. Aracın beyni olan PCM’den sensöre 5 voltluk elektrik gönderilir. Sensörde motor suyu sıcaklığına göre bu elektriği geri yansıtır. Bu elektrik voltajı, soğutma suyu soğuk olduğunda 5 volttur, sıcak olduğunda ise 4.9 volttur. Su ısındıkça PCM’ye gönderilen voltaj değeri düşer.
P0118 Arıza Kodu Nedir?:  Aracınız P0118 arıza kodunu neden verir diye soracak olursanız. Eğer ECT motorun bir kaç dakikadan uzun süredir çalışmasına rağmen, donma sıcaklığından daha az derecede okuyorsa, P0118 arıza kodunu verir.  Aracınızı diyagnostik cihazı ile ECU sistemine bağladığınızda P0118 (Engine Coolant Temperature Sensor Circuit High Input) arıza kodunu verir.

P0118 Arıza Kodu Belirtileri

  • Yakıt sarfiyatında artış
  • Aracın zor çalılması
  • Egzozdan siyah duman çıkması
  • Gösterge panelinde arıza lambasının yanması

P0118 Arıza Kodu Nedenleri

  • Soğutma suyu sıcaklık sensörü arızası
  • ECT sensörüne gelen kablolarda kısa devre, açıklık veya kopma
  • PCM arızaları

P0118 Arıza Kodu Onarım ve Tamiratı

İlk olarak sensörün yerini bulun. Bu sensör radyatörden motora giden suyun geçtiği kanallardan herhangi bir yerinde olabilir. ancak çoğu arabada motor su girişi yakınlarında yer alır. Kabloları kontrol ettikten sonr, sensörü bir ohmmetre yardımıyla ölçün. 5 voltluk referans elektrik gönderdiğinizde karşılık verip vermediğini kontrol edin. Eğer titreşimli olarak veya hiç değer okunmuyorsa sensör arıza yapmış demektir. Ancak karşılık buluyorsa sensörde bir arıza yoktur.
Sensör arızalı ise yenisi ile değiştirmek en mantıklı yöntemdir. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir