P0114 Ait Devre Aralıkları Arıza Kodu Nedenleri, Belirtileri, Tamir Ve Çözümü

p0114

P0114 Ait Devre Aralıkları Arıza Kodu Nedenleri, Belirtileri, Tamir Ve Çözümü

Bir diyagnostik arıza kodu genel bir güç aktarım kodudur. OBD-II donanımı bulunan 1996 model ve üzeri otomobillerde bulunur. 
Eğer aracınız P0114 hata kodunu veriyorsa, güç aktarım sistemi kontrol modülünün (PCM), emme havası sıcaklığı (IAT) sensörü devresinden aralıklı bir giriş sinyali tespit ettiği anlamına gelir.
Güç aktarım sistemi kontrol modülü (PCM) yakıt miktarını ve ateşleme zamanlamasını kontrol edebilmek amacıyla IAT giriş sinyalini ve kütle hava akış (MAF) sensörü giriş sinyalini kullanır. Doğru hava / yakıt oranının motor performansı ve yakıt verimliliği için önemli olduğundan, IAT sensörünün gönderdiği veriler çok önemlidir.
Emme (giriş) havası sıcaklık sensörü emme manifoldunda, hava giriş borularında veya hava filtresinin kutusuna takılmış bir şekilde bulunur. Bazı otomobil üreticileri IAT sensörünü MAF sensörü gövdesine entegre edebilir. Ancak yeri nerede olursa olsun bu sensör motora çekilen havanın miktarını ve sıcaklığını sürekli kontrol eder.
Emme havası sıcaklık sensörü iki kablolu bir sensördür. PCM’den sensöre sürekli 5 voltluk bir referans elektrik akımı gönderilir. Sensör’de de hava sıcaklığına bağlı olarak 4.9 ile 5.0 volt aralığında cevap verilir. Ancak sensörden gelen bu elektrik sinyalleri kesintili bir şekilde olursa, aracınız P0114 arıza kodunu verir.

P0114 Arıza Kodu Belirtileri

  • Git gide artan yakıt
  • Motor performansında azalma (Özellikle motor soğukken)
  • Rölantide ve düşük devirde seyrederken titreme
en bilinen belirtileridir.

P0114 Arıza Kodu Nedenleri?

  • Emme havası sıcaklık sensörüne gelen kablolarda açık veya kısa devre
  • Arızalı Emme havası sıcaklık sensörü
  • Arızalı MAF sensörü
  • Hava Filtresinin tıkanmış olması
  • Delik veya kırık hava giriş borusu

P0114 Arıza Kodu Onarım ve Tamir İşlemleri

P0114 arıza kodunun çözümü için öncelikle aracınıza ECU ile bağlanarak bu kodun yanında başka diyagnostik arıza kodlarından verip vermediği kontrol edilir. Daha sonra PCM’den P0114 arıza kodu silinir. Motor çalıştırıldığında yeniden bu arıza kodunu veriyorsa bir sorun var demektir.
Sensörü fişinden çekerek bir voltmetre yardımıyla çalışıp çalışmadığını kontrol edin. P0114 arıza kodunun en çok görülen sebebi yakın zamanda hava filtresinin değiştirilmiş olmasıdır. Ustanız tarafından hava filtresi değiştirilirken sensöre giden fiş çıkabiliyor. Bu sebeple yakın zamanda aracınıza bakım yaptırdıysanız ilk olarak sensör kablolarını kontrol edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir