P0113 Emme Havası Sıcaklığı (IAT) Sensör Devresi Yüksek Giriş Arıza Kodu Ve Çözümü

p0113

P0113 Emme Havası Sıcaklığı (IAT) Sensör Devresi Yüksek Giriş Arıza Kodu Ve Çözümü

P0113 arıza kodu, aracınızın motoruna çekilen havanın olması gereken sıcaklığından daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Halk arasında beyinli diye tabir edilen otomobillerde PCM (Powertrain Control Module) denilen motor güç aktarım kontrol modülü yer almaktadır. Bu modül aracın bir çok yerinde bulunan sensörler yardımıyla motorun çalışmasını sürekli izler. İzlediği sensörlerden bir tanesi de motorun yanma odasına çekilen havanın sıcaklığını ölçen, emme havası sıcaklığı (IAT) sensörüdür. Bu sensör ile motorda bulunan havanın doğru sıcaklıkta olup olmadığı kontrol edilir.

P0113 Arıza Kodu Nedir?

IAT sensöründen PCM’ye, hava koşullarına bağlı olarak 4.9 ve 5.0 volt aralığında sürekli sinyal gönderilir. Kışın bu sinyal 4.9 seviyesindeyken, yaz aylarında ise 5.0 volt değerindedir. Motora çekilen havanın sıcaklığı olması gerekenden fazla ise, PCM’ye 5.0 ve üzerinde bir sinyal gönderilir. Bu durumda aracınızın beyni P0113 emme havası sıcaklığı sensör devresi yüksek giriş (Intake Air Temperature (IAT) sensor circuit high input problem) kodunu ayarlar.

P0113 Arıza Kodu Neden Olur?

Bu arıza kodu verildiği zaman, genelde sensöründen kendisinin arızasından dolayı meydana gelir. Ancak bazı durumlarda, sensöre gelen kablo tesisatında bir kopukluk, kaçak, paslanma ve kopma olması durumunda meydana gelebilmektedir. Ayrıca PCM’de meydana gelebilecek bir arıza sonucunda, sensörle alakalı hiç bir sorun olmamasına rağmen P0113 arıza kodu verilir. Burada sorunun nereden kaynaklandığını bulmak işinizi daha kolaylaştıracaktır. Bu arıza kodunu ateşleme sistemi, alternatör ve buji kabloları gibi parçalar arıza yaptığı zamanda verebilmektedir.


Aracınızın gösterge panelinde motor arıza işaretini yakmasının dışında herhangi bir belirti vermeyecektir. Bu arıza kodu genelde başka bir arıza olduğu zaman tesadüfen bulunuyor.
P0113 Arıza Kodu Belirtileri

P0113 Arıza Kodu Tamiri, Çözümü ve Onarımı

Aracınızın ECU bağlantıysa kodun bulun. İlk olarak kodu silmeyi deneyin. Motoru çalıştırdıktan sonra kod tekrar çıkıyor mu diye kontrol edin. Bazen çok sıcak havalarda bu kod PCM tarafından yanlışlıkla ayarlandığı olabiliyor. Ardından sensörün yerini bulun. Sensörün yeri aracınızın marka ve modeline göre değişebilir. Bu sebeple aracınızın servis el kitabını okumakta fayda var. Sensörü bulduktan sonra sensöre gelen kablolarda bir hasar olup olmadığını el ve gözle kontrol edin. Daha sonra sensörü yerinden çıkartın ve motoru çalıştırın. Bir ohmmetre yardımıyla sensöre gelen voltajın değerini ölçün. 5 volt değerlerindeyse PCM’de ve kablo demetinde bir sorun yok demektir. Sorun sensörden kaynaklanıyorsa değiştirmek en iyi çözüm yoludur. Araçlardaki sensörler tamir edilemeyen parçalardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir