P0111 Emme Havası Sıcaklığı Devre Sınırı /Performans Sorunu Arıza Kodu Nedenleri Ve Çözümü

p0111

P0111 Emme Havası Sıcaklığı Devre Sınırı /Performans Sorunu Arıza Kodu Nedenleri Ve Çözümü

Bu Diyagnostik arıza kodu genel bir güç aktarım kodudur. OBD-II donanımı bulunan tüm otomobillerde mevcuttur. Onarım adımları marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. 
Hava girişi Sıcaklığı sensörü, motora hava giren yere bağlı olarak çalışmaktadır. Hava girişi sıcaklık sensörüne iki tel gelmektedir. Bu tellerden bir tanesi topraklama diğeri ise Motor Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM)’den 5 voltluk bir referans sinyali alır. PCM hava sıcaklığını belirlemek iin 5 volttaki değişimleri sürekli izler. Emme havası soğuk olduğunda direnç yüksek, ılık veya sıcak olduğunda ise düşüktür. Motora emilen hava olması gerekenden daha farklı bir sıcaklık seviyesine gelirse aracınızda P0111 mme Havası Sıcaklığı (IAT) Sensörü 1 Devre Menzili / Performansı arıza kodu verilir.

P0111 arıza kodu belirtileri

Aracınız ECU ile diyagnostik cihazına bağlandığında P0111 arıza kodunu veriyorsa herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak nadir de olsa arıza lambası yanmaktadır.

P0111 Arıza Kodu Nedenleri

  • Arızalı Hava Girişi sıcaklık sensörü
  • Sinyal ve topraklama devresine bir açık
  • Sinyal devresinde şasiye kısa devre
  • Sensörde ve PCM’de zayıf bağlantı.

P0111 Arıza Kodu Çözümleri ve Onarımı

oğuk bir motorda CTS (Soğutucu sıcaklık sensörü) ile aynı şekilde okunuyorsa , sorun kesintilidir. Ancak IAT okuması CTS ile aynı değilse, P0110 için tanı prosedürüne bakın . Tarama aletinizde donmuş çerçeve arıza kayıtları özelliği varsa, hata zamanında IAT okumasının ne olduğunu görmek için kullanın. Okuma negatif 30 derece ya da derece F ise (en soğuk okuma olduğunu belirtir), o zaman IAT sinyal devresinde aralıklı bir yüksek direnç okuması vardı. Toprak devresinde ve sinyal devresinde açık bir toprak olup olmadığını kontrol edin. Tamamlarsa, IAT sensörünün sıcaklığını yapay olarak arttırmayı ve azaltmayı deneyin. Bunu, IAT’yi söküp bir dondurucuya koyarak ve ardından bir ısı tabancasıyla ısı uygulayarak yapın (IAT’a ısı tabancasıyla çok fazla ısı uygulamamaya dikkat edin, yoksa sensörü eritir). Her terminale takılı bir ohmmetre kullanarak direnç değişimini izleyin. Ani sıçramalar olmadan sorunsuz şekilde değişmelidir. Okuma aniden atlarsa, IAT sensörünü yeniden yerleştirin. Bununla birlikte, donmuş çerçeve okuması en yüksek değerde (250 ° F’nin üstünde) ise, sinyal devresinde aralıklı bir düşük direnç vardı. Sinyal devresinde şasiye kısa devre olup olmadığını kontrol edin. Tamam görünüyorsa, yukarıdaki yapay ısı testini yapın ve IAT’yi gerektiği gibi değiştirin. Eğer sorun tekrarlanamıyorsa, kablo demetini test ederken “kıpırdatmadan” sinyal voltajını izlemek için bir voltmetre kullanın. Voltajda kısa veya açık olduğunu gösteren ani bir değişiklik olup olmadığını izleyin. IAT’yi gerektiği gibi değiştirin. Bu oldukça basit bir kod ve gerçekten voltajı oldukça yüksek olan son derece kısa değişikliklere bakıyor. Genellikle araç çok eski olmadıkça kötü olan sensördür, bu durumda kablo demeti sorunları olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir