P0109 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devre Aralıklı Arıza Kodu Çözümü ve Nedenleri

p01099

P0109 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devre Aralıklı Arıza Kodu Çözümü ve Nedenleri

Bu diyagnostik arıza kodu genel bir arıza kodu olmasına marka ve modele göre değişik onarım aşamaları olabilir. Bu sebeple P0109 Arıza kodunun onarımına başlamadan önce aracınızın kullanma klavuzunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Aracınız P0109 arıza kodunu verdiğinde bunun bir genel güç aktarım kontrol modülü (PCM) veya mutlak basınç sensörü (MAP) veya Barometrik basınç sensöründen yanlış bir basınç okuması gerçekleştiği anlamına gelir.

MAP sensörü PCM’nin mutlak emme manifoldu basıncını kullanarak, motor içerisindeki atmosferik basıncı değişimlerini izlemesi için tasarlanmıştır. Atmosferik basınç değerleri aracın bulunduğu rakım değerlerine göre değişiklik gösterebilir. MAP sensörü genellikle 5 voltluk bir referans voltajı ile çalışır. Bu voltaj eğer yanlış gelirse aracınızda P0109 arıza kodu gibi hatalar ortaya çıkabilir.

MAP sensöründe bulunan dirençler sayesinde, mutlak manifold basıncındaki değişiklikler tespit edilir. MAP sensöründeki direnç seviyelerinin değişmesi durumunda, PCM’ye sensör üzerindeki değişiklikler voltaj olarak bildirilir. PCM bu voltajları okuyarak aracın ne kadar yakıt ile çalışması gerektiğini algılar.

Eğer PCM’ye gelen voltaj olması gerekenden farklı ise belirli koşullar altında P0109 arıza kodu belirir ve aracınızın gösterge panelinde arıza lambası yanar.

Piyasada bulunan otomobillerde bulunan barometrik basıncı izleme sistemleri farklı olabilir. Bu sebeple onarım aşamalarına geçmeden önce aracınızın servis kullanma kılavuzuna bakınız.

Bazı otomobillerde bir MAP sensörü ve ayrı bir barometrik basınç sensörü bulunur. Bu tür sistemlerde MAP sensörü aracın motorundan uzağa monte edilmiştir. Arada bir vakum hortumu ile değerler PCM’ye gönderilir ve barometrik basınç belirlenir. Barometrik basınç sensöründen gelen sinyaller havanın nem ve kuruluk oranı veya rakım gibi çevresel koşullarla karşılaştırılır. MAP sensöründen gelen sinyal olması gereken gibi olmadığı takdirde P109 arıza kodu saklanır ve aracınızın motor arıza lambası yanar.

P0109 MAP / Barometrik Devre aralıkları arızası Belirtileri

P0109 map/bp devre aralıkları arıza kodunu aracınız veriyorsa, aracınızda yakıt tüketimi artacağı ve motorun sağlığı açısından ciddi sorunlara yer açabileceği için acil olarak ele alınmalıdır. p0109 arıza kod nedenleri arasında en sık görülenler

Araç hızlanmasında gecikme ve hızlanma tekleme
Motor performansında düşüklük
Yakıt tüketiminde artış
Egzozdan siyah duman atması
Aşırı zengin yakıt buharlı egzoz dumanı (Beyaz duman)

P0109 arıza kodu nedenleri

Arızalı MAP sensörü
MAP veya Barometrik Basınç Sensöründe açık veya kısa devre
Arızalı Barometrik Basınç Sistemi
MAP veya Barometrik Basınç Sisteminde paslanma
PCM’de meydana gelen yazılımsal arızalar

P0109 Arıza Kodu Çözümü, Tamiri ve Onarım adımları

İlk olarak aracınızın kullanma kılavuzunu kontrol etmek en iyi başlangıç noktasıdır. Sorununuz için üretici tarafından ortaya konan bir çözüm olup olmadığını kontrol edin.
Aracınızı ECU cihazına bağladıktan sonra bir voltmetre veya ohmmetre, vakum ölçere ihtiyacınız olacak.
Onarıma geçmeden önce MAP sensörüne gelen kablo demeti konnektörlerini görsel olarak inceleyin. Herhangi bir sorun veya paslama olup olmadığını kontrol edin.
Aracınızı ECU cihazı ile bağlandıktan sonra tüm arıza kodlarını silin. Bazen hiç bir sorun olmamasına rağmen araçlar bazı arıza kodlarını verebiliyor. Aracınızı test edin ve tekrar bağlanıp P0109 arıza kodunun bulunup bulunmadığını kontrol edin.
eğer tüm bunlara rağmen aracınızda hala p0109 arıza kodu beliriyorsa, teknik servisten yardım almanızda fayda vardır. MAP veya PCM’den kaynaklı arıza olup olmadığını ancak işinde yetkin bir usta anlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir