İşte Elektrikli Süper Otomobil: Drako GTE

drako gte

İşte Elektrikli Süper Otomobil: Drako GTE

Amerikalı süper otomobil üreticisi Drako öyle bir süper elektrikli otomobil otomobil üretti ki!

Günümüzde içten yanmalı motorlar üreten otomobil firmaları yatırımlarını elektrikli otomobillere doğru hızla kaydırıyor. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde yollarda bulunan tüm otomobillerin yüzde 70’inin elektrikli olacağı ön görülüyor. Özellikle Çin ve Amerikalı otomobil üreticileri sektörde ön sıralarda yer almaya başladı. Çin ile girdiği bu yarışta adeta bir soğuk savaş yaşayan Amerika dünyanın ilk elektrikli süper otomobilini de üretmeyi başardı. Kalifornia merkezli Drako isimli elektrikli otomobil üreticisi pazarda yer alabilmek için gün sayıyor.

Drako GTE adıyla piyasaya sürdüğü elektrikli süper otomobil özellikleriyle ve performansıyla tam bir canavar. Drako GTE’nin içerisinde 4 adet elektrik motoru bulunuyor. Yani 4 çeker elektrikli otomobil karşımıza çıkıyor.

Drako GTE performans

Elektrikli otomobil deneyimini performans ile harmanlayan markanın elektrik motorları toplamda 1.200 beygir ve 8.800 Nm tork güç üretiyor. Evet yanlış duymadınız ve kadar yüksek tork insanın organlarını sırtına yapıştırmaya yeter de artar bile. Drako GTE’nin tekerlekleri her biri birbirinden bağımsız olarak hareket ediyor. Bu da üstün bir yol tutuş performansı sunuyor. Aracın dört motoru yüksek performans sürüşüne dayanabilmek için bir invertör ile eşleştirilmiştir. Örneğin bir viraja girildiğinde içte kalan tekerlerde 2200 tork güç iletilirken, dışarda kalan tekerlerde 4400 Nm tork güç iletilir. Böylelikle araç en keskin virajlarda bile düz yolda gidiyormuş gibi seyredebilir.

Sürücü Konforu

Drako GTE tamamen sürücü odaklı bir süper otomobil. Benzersiz sürüş zevkini sunabilmek için araçta yarış, kaygan zemin, karlı, buzlu ve engebeli sürüş modları bulunuyor.

Aracın son hızı ise saatte 330 km olarak göze çarpıyor. Araçta 21 inclik devasa lastikler mevcut. 90 Kwh’lik bataryadan güç motorları piyasaya çıktığı zaman en güçlü otomobillerden bir tanesi olacak. Aracın fiyatının ise 1.3 milyon dolar olduğu alınan bilgiler arasında.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir