Fiat Albea 1.3 Multijet Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumları

fiat albea multijet

Fiat Albea 1.3 Multijet Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumları

Fiat markasının bir zamanlar peynir ekmek gibi satılan modeli olan Albea’nın 1.3 multijet yani dizel olanını inceleyeceğiz. 

Öncelikle Albea’nın tarihinden biraz bahsedelim. Fiat Albea dizel motorlu olan modeli 1.3 multijet’i ülkemizde ilk olarak 2003 yılı sonlarında satışa sundu. Yani alabileceğiniz en eski 1.3 mj Albea, model olacaktır.  2004 – 2007 yılları arasında satılan Albeaların Active, Dynamic, EL ve SL modelleri satışa sunulmuştur. Bu paketler arasında en dolusu EL iken en boş donanımlısı ise Active’dir. Albealar 2005 yılında makyaj geçirmişlerdir. İlk albeaların ön farları düz iken, 2006 model olanların ise kavisli bir yapısı vardır. 2007 yılında Albea Sole olarak satışına devam edilmiş, 2012 yılında ise üretimi durdurularak sıfır satışı kapatılmıştır. Üretildiği dönemlerde özellikle ülkemizde satış rekorları kırmıştır.

Fiat Albea Performans ve Donanım

1.3 Multijet motorlu Albeaların iki tür motor seçeneği vardır. Bunlardan ilki 70 beygir, 180 Nm tork ikincisi ise 95 beygir ve 240 Nm tork güç üreten varyasyonları vardır. Benim yaklaşık 3 yıldır kullandığım model 70 beygirlik olanlarından. Performans olarak sizi oldukça tatmin edecek bir araçtır. Yakıt tüketimi ise oldukça makul. Şehir içi 7 litre şehir dışı 5 litre yakıt tüketimi var. Yani araca en son ne zaman mazot aldığınızı unutuyorsun. 1.3 multijet motor zaten dünyada sağlamlığı, performansı ve sorunsuzluğuyla nam salmış bir motordur. Araca rutin bakımlarını yaptığınız sürece kolay kolay sizi yolda bırakmaz.  Rampalarda bayılma gibi bir sorunu olmuyor. Albeaların bazı modellerinde Klima, ABS, çift hava yastığı, dört cam otomatiği gibi donanımlar bulunuyor. Ancak benimki active olduğu için bu saydıklarımdan hiç birisi yoktu. Sadece önce 1 hava yastığı ve ön cam otomatiği mevcuttu.

Fiat Albea 1.3 Multijet Kullanıcı Yorumu

İnternette pek çok kişi 1.3 dizel motorlu Fiat Albea hakkında kullanıcı yorumları arıyor. Bende 3 yıl bu aracı kullandığım için cevap verme zorunluluğu hissettim. Aracın içerisi oldukça geniştir. Albea’nın arka koltuklarına oturduğunuzda dizleriniz ön koltuğa, çok uzun bir kişi olmazsanız değmez. Bizim gibi bir ayağı köyde olanlar için bagaj çok önemli, Albea’nın bagajı oldukça geniş. 515 litrelik bir bagajı var ki dünyaları sığdırabilirsiniz. Motorun çok performanslı olduğundan daha önce bahsetmiştim. Kolaylıkla 150 km ve üzeri hızlara çıkabiliyor. Ancak bu hızlarda Albea güvenli bir otomobil değil. Yerden yüksek olması sürekli bozuk yollara girenler için bir avantaj sağlıyor. Ancak bu yükseklik süratli yolculuklarda dezavantaj sağlıyor. Yerden yüksek olması sebebiyle yol tutuşu zayıf kalıyor. Ama bana göre bir Albea almak istiyorsanız umduğunuz şey yüksek hızlarda kullanmak olmamalı. Ses yalıtımı orta seviyede diyebiliriz. Albea’nın bir diğer artı özelliği ise süspansiyon sistemi. Bozuk yollarda ve kasislerde yumuşak bir geçiş sağlıyor. Kabin içerisine bozuk yollarda fazla hissettirmiyor. Bana göre Albea’nın en kötü yönlerinden bir tanesi de ön göğsü. Ön göğüs çok yüksekte olduğu için görüşü kısıtlıyor. Hele boyunuz biraz kısa ise altınıza bir minder almadan sürmek çok zor oluyor.

Daha önce söylediğim gibi, Albea tam bir fiyat performans aracıdır. Ben ucuz, sağlam, sorunsuz, az yakan, parçası ucuz ve ustası bol bulunan bir araç arıyorum diyorsanız albea tam sizin için. Ülkenin neresine giderseniz gidin albea’nın yedek parçalarını bulabilirsiniz. Yedek parça fiyatları ise oldukça düşük. Mesela megan’ın yağ filtresi 30 lira iken, Albea’nın 15 liraydı.

Fiat Albea Fiyatları

2004 ile 2007 yılları arasında üretilen 1.3 multjet fiat albeaları 2019 yılı itibariyle 18 bin liradan 25 bin liraya kadar alabilirsiniz. 2007 yılından sonra üretilen Sole modelleri ise  30 bin liraya kadar satılabiliyor. Yani 20 – 25 bin lira aralığında temiz bir albea bulmak mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir