El Freni Nedir, Nasıl Çalışır?

elfreni

El Freni Nedir, Nasıl Çalışır?

El freni bir arabanın en önemli güvenlik ekipmanlarından bir tanesidir. Halk arasında aracı park edildiği zaman sabit tutması için tasarlandığı düşünülse de, aslında el freni bir acil durum frenidir. Aracın hidrolik freninin arıza yaptığı durumda, aracı güvenli bir şekilde durdurmak için yapılmıştır.
El freni çoğu arabada vites kolunun hemen arkasında, ön iki koltuk arasında yer alır. Ancak bazı Mercedes araçlarında el freni, ayak ile basılarak devreye sokulur. Fren veya varsa debriyaj pedalının hemen solunda yer alır. Ama dediğimiz gibi genelde aracın ön iki koltuğunun arasında yer alır.
El freni ile normal hidrolik fren tamamen birbirinden bağımsız olarak çalışır. Ayağımızla bastığımı hidrolik fren gücü, bir hidrolik sistemden alır. Ancak el freninde bulunan bir çelik tel yardımıyla aracı durdurma işlemi yapılır. El freni aracın arka tekerlerine bağlıdır ve durdurma arka tekerlerde sağlanır. El freni çekilmeye başlandığında arka tekerlerde bulunan kampana veya diske baskı uygulanır. Bu sayede araç durdurulur. Günümüz arabalarının bir çoğunda artık elektronik el freni bulunmaktadır. Aslında manuel el frenleriyle aynı işlevi yapmaktadır. Ancak elektronik el frenini çektiğiniz anda, sizin kas gücünüzün yerine bir motor çelik halatı çekerek aracı durdurur.
Günümüz araçlarında el freni araçları sadece yokuş ve engebeli yerlerde park halindeyken sabit tutmak için tasarlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir