Debriyaj Kavrama Noktası Ayarı Nasıl Yapılır?

debriyaj kavrama

Debriyaj Kavrama Noktası Ayarı Nasıl Yapılır?

Günümüzde artık çoğu kişi otomatik şanzımanlı otomobilleri tercih ediyor. Otomobil üreticileri de çoğunlukla otomatik vitesli araçlar üretiyor. 

Ancak bazı sürücüler manuel vitesli araçları tercih etmektedirler. Özellikle yaşı eski olan otomobillerin bir çoğu manuel şanzımanlı. Bazı kişiler debriyajın yukardan kavramasını isterken, bazıları da alttan kavramasını ister. Bu yazımızda debriyaj pedal ayarının nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Araçlarını sıkışık trafikte kullananlar debriyajın daha alttan kavramasını isterken, sakin yollarda kullananlar daha yukardan kavramasını isterler. Zamanla debriyaj ayarı bozulur. Bu durumda debriyajın ayarlamasının yapılması gerekmektedir. Debriyajın çok üstten kavraması baskı balatanın bittiği anlamına da gelebilir.

Hidrolik Debriyajın Kavrama Seviyesini Ayarlama

Siz ayağınızı debriyaja bastığınız zaman, kavramaya aktarılan güç eski araçlarda bir tel yardımıyla, yeni araçlarda hidrolik olarak gönderilir. Bu sebeple hidrolik debriyajlı araçların pedal kavrama seviyeleri ayarlanamaz.

Telli Debriyaj Kavrama Noktası Ayarlama

Eski model araçlarda debriyaj ile şanzıman kavrama arasında bir tel vardır. Siz debriyaja bastığınız anda bir tel geri çekilerek volantı dişliden ayırır. Bu tel debriyaj pedalından başlayıp şanzımana kadar uzanmaktadır. Bu tür debriyajların kavrama noktalarını ayarlamak mümkündür. Aracınızın motorunu durdurduktan sonra kaputu açın ve şanzıma giren bir teli bulun. Telin bir kısmında bir somun ve büyükçe bir vida vardır. Bu somunu yukarı kadırdığınızda debriyaj daha yukardan, aşağı çevirip indirdiğinizde daha aşağıdan kavrayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir