Araba Cam Otomatiği Neden Çalışmaz?

cam otomatigi

Araba Cam Otomatiği Neden Çalışmaz?

Yaklaşık 20 yıldan bu yana üretilen neredeyse her arabada artık manuel değil, elektrikli camlar kullanılmaktadır. 

Eski araçların içerisinde bulunan basit bir kriko düzeneği sayesinde camlar çevirmeli olarak manuel olarak indirilip kaldırılıyordu. Ancak teknoloji geliştikçe insanların hayatı daha da kolaylaşmaya başladı. Bir düğme vasıtası ile kolayca camlar indirilip kaldırılabiliyor. Biz buna otomatik cam diyoruz. Otomatik camlar temelde, manuel camlarla aynıdır. Ancak camları indirip kaldırmak için kas gücüne değil, bir motor gücünü kullanırlar. Düğmeye bastığınız anda regülatör denilen bir motor camları indirip kaldırır. Arıza yaptığı durumlarda tamiri oldukça kolaydır.

Aracınızın otomatik camları çalışmıyor ise ilk olarak sigorta kutusundaki sigortaları kontrol etmeniz gerekiyor. Çoğu zaman sorunların büyük kısmı sigorta fişinden kaynaklanıyor. Sigortalar sağlam görünüyorsa paneldeki kabloları kontrol etmeniz gerekir. Zamanla bu kablolarda oluşan paslanma ve kısa devre otomatik cam motorunun çalışmasını engelliyor. Düğmeye bastığınız anda cam motorunun uğultu sesi geliyor, ancak camlar hareket etmiyorsa, elektrikli cam regülatörü arızası olması muhtemeldir. Ancak motorun sağlam olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca cam açma kapama düğmeleri çok sık kullanıldığı için zamanla devreyi tamamlama işlevini yitirirler. Bu durumlarda siz düğmeye basmanıza rağmen, cam motoruna elektrik gitmez. Böyle camlarınız hareket etmez hale gelir.

Otomatik Camların Çalışmama Sebepleri ve Tamiri

1- Cam düğmesi arızası: Cam düğmesi kolay bozulabilen bir yapıya sahiptir. Sürekli üzerine baskı uygulandığı için içerisindeki yay zamanla kırılabilir. Arıza yapması durumunda cam düğmesinin değiştirilmesi en kolay yoldur. Ortalama bir arabanın (Focus, Astra, Golf, Corolla, Civic) cam düğmesi fiyatları 30 ile 50 lira arasındadır. Cam açma sorunlarının bir çoğu cam düğmesinden kaynaklanır.

2- Cam açma sigortasının atması: En çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Sigorta kutusunun içerisinde bu sigortanın hemen üzerinde cam işareti bulunur. Bu sigortayı değiştirmeniz sorunun hallolmasına yeterli olabilir.

3- Cam açma motorunun yanması: Cam açma motoru yandığı zaman yapılması gereken tek şey motoru değiştirmektedir.  Ortalama bir cam motorunun fiyatı 250 TL civarındadır. Motoru aldıktan sonra kendinizde değiştirebilirsiniz. Ancak işi bilen birisine yaptırmak, diğer parçalara zarar vermemek adına önemlidir.

4- Cam açma motoruna gelen kablolarda kısa devre ve kopma gibi sorunlar : Kablolar ince bakır bir yapıya sahiptir. Zamanla aşınırlar ve elektrik akımını iletemezler. Bu durumda cam açma motoruna elektrik gidemeyeceği için aracınızın camları da açılamaz.  Bu kabloları kontrol etmekte fayda var. Ayrıca bir kontrol kalemi yardımıyla kablolardan elektrik geldiği kontrol edilmelidir.

Arabanın Kapısını Sökmek

Aracımızın kapısının içerisinde cam açma motoru ve cam indirip kaldırma makası bulunur. Bunlardan herhangi birisi arıza yaptığı zaman kapı döşmesini sökmek gereklidir. Kapı döşemesi ile kapı sacı arasında bir kaç vida vardır. Ancak arada oldukça hassas bir naylon örtü vardır. Bunu yırtmamak gerekir. Bu sebeple işinin ustası birine söktürmenizde fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir