Alfa Romeo 146 Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

alfa romeo 146

Alfa Romeo 146 Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

Alfa Romeo’nun 5 kapılı aracı olan 146 satışa çıktığı zamanlarda her alfada olduğu gibi tasarım olarak pek çok kişiyi büyülemişti. 

Alfa Romeo başarısız satış rakamları yaşayan 145 modelinden sonra, kullancıların isteklerini karşılayabilmek için 146 modelini tasarladı. 1995 yılında ilk Alfa Romeo 146 yollara çıktı. İlk modellerinde Alfa Romeo 33’den bu yana kullandığı Boxer motor kullanan Alfa Romeo, 146 modelinin bazılarında Twin Spark motorları kullanmaya başladı. Twin Spark motorlar performans, dayanıklılık ve motor verimliliği açısından çığır açmıştı.
145 şasesi üstüne inşa edilen 146’nın ilk modellerinde 1.6 16 valfli ve 1.7 litrelik boxer motorlar ile piyasaya çıkmıştı. Ancak 1996 yılında 2.0 16 valf Twin Spark motorlu 146’lar üretmeye başladı. Bu güçlü motor kullanıcılarını adeta büyüledi. Spor bir otomobil alan sürücüler 146 ile adeta yarış pistinde gibi yolculuk yapıyorlardı.

Alfa Romeo 146 Nasıl Bir Araba?

Alfa Romeo 146 ülkemizde hiç bir zaman çok satılan bir marka olmamıştır. Bu dünyanın geri kalanında farklı değildir. Bu Alfa Romeo’nun kötü bir marka olduğu anlamına gelmez. 146 ferah bir aile otomobili olarak tasarlanmıştır. Her 146’da hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar, immobilizer, merkezi kilit ve sürücü hava yastığı standarttır. Yani zamanına göre donanım olarak oldukça iyi gibi duruyor diyebiliriz. Alfa Romeo 146’nın bagaj hacmi geniştir. İç oturum alanı 4 kişinin rahatlıkla yolculuk edebileceği şekilde tasarlanmıştır.

Alfa Romeo 146 Kullanıcı Yorumları

Alfa Romeo 146’nın içerisinde kullanılan malzeme ortanın biraz üzerinde geldi bana. Ön göğüs yumuşak bir kaplama ile yapılmıştı. Koltuklar arasındaki diz mesafesi oldukça makul geldi bana. 1.6 litrelik motorla performansı kötü diyemeyiz. 2.0 Twin Spark motorlu olanları çok daha yüksek performans sunduğunu söylemeliyim. Yakıt tüketimi şehir içinde 7, şehir dışında 10 litre olarak ölçtüm. Yani emsali her araba gibi yakıyor.

Alfa Romeo 146 almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki sürücü hava yastığının çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmek olmalıdır. Çünkü 146, Alfa Romeo tarafından sürücü hava yastığı arızası nedeniyle geri çağrılmıştır.

Alfa Romeo 146 Alınır Mı?

Yukarıda yazdığım kronik sorunun yaptırıldığından emin olduktan sonra, temiz kullanılmış bir Alfa Romeo 146 alınabilir. Hem farklı hem de güvenli bir otomobile sahip olmuş olursunuz. Ancak ikinci el piyasasının zayıf olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Yedek parça fiyatları ortalama değerlerdedir. Örneğin aynı model bir ford’un baskı balatası 350 lira iken 146’nın baskı balatası 375 lira. Kaporta aksamında ise yedek parça bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Açıkça söylemeliyim ki kaporta aksamının yedek parçaları çok pahalı. Örneğin bir aynası 2019 yılı itibariyle 300 liraya satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir