Patlak Lastikle Ne kadar Gidilir?

patlak lastikle gitmek

Patlak Lastikle Ne kadar Gidilir?

Aracınızın lastiği patladı ve yedek lastiğinizde yok. Peki patlak lastikle ne kadar yol gidebilirsiniz?
İlk olarak dün başıma gelen olayı anlatmakla başlayım. İş çıkışı aracımı park ettiğim yerden almaya gittiğimde sap arka tekerin havasının inmiş olduğunu fark ettim. Aracımda yedek lastikte olmadığı için ya arabanın başına acil lastik servisi çağıracaktım, ya bir şekilde lastiği şişirip en yakın oto lastikçiye gidecektim ya da patlak lastikle fazla da uzak olmayan sanayiye kadar gidecektim.
Önce oto lastik servisini aradım. Aradığım yer bana 1 kilometre uzakta olmasına rağmen telefonda verdiği fiyat 100 liraydı. Değmez diyerek benzinlik aradım ama zaten oto lastikçiyle arasında çok az fark vardı. Bende sonunda patlak lastikle sanayiye kadar gitmeyi göze aldım. Ankara’da iş çıkış trafiği dur kalk ile 3.3 kilometre uzaklıktaki oto lastikçiye kadar gittim.
Ancak lastiğin yanaklarının yenmiş olacağını da düşünüyordu. Lastikçi tekeri söktü patlağı tamir etti ve yoluma devam ettim. Dünden bu yana lastikte bir hava inmesi yok.
Orada lastik ustasına patlak lastikle ne kadar yol gidilir diye sordum. Bana verdiği cevap çok yavaş bir hızla maksimum 5 kilometre gidilebilir. Ancak patlak lastikle yolculuk yapmanın lastiğe ve janta zarar verebileceğini söyledi. Çok mecbur kalmadıkça patlak lastikle yolculuk etmememi söyledi. Çünkü çukurlara girmede tüm yük jantlara bindiği için jant eğilebiliyormuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir