P0215 Motor Durdurma Selenoid Arızası Ve Çözümü

p0215

P0215 Motor Durdurma Selenoid Arızası Ve Çözümü

P0215 Motor Durdurma Selenoid Arızası belirleri, nedenleri, tamiri ve onarım adımları hakkında bilgiler.

Bu genel güç aktarma sistemi diyagnostik arıza kodu genellikle kapatma selenoidi bulunan OBD-II donanımlı araçlarda bulunur. Marka ve modele göre değişik tamir uygulamaları olabilir.

Aracınızı ECU’una bağlandıktan sonra, aracınızda P0215 arıza kodu varsa bunun anlamı ‘güç aktarma sistemi kontrol modülü’nün (PCM) motor için kapama selenoidinde bir arıza tespit ettiği anlamına gelir.

Motor kapatma selenoidi, araçlarda anormal koşullar altında motora giden yakıtı kesmeye yarar. Mesela bir çarpışma durumunda, motorun aşırı devirli çalışması, hararet yapmas veya motora aşırı yağ basıncı geldiğinin tespiti anında selenoid tarafından motora gönderilen yakıt kesilir. Motor kapatma selenoidi en çok dizel motorlu araçlarda kullanılır. Bu parça araçlarda yakıt dağıtım sisteminin içerisine yerleştirilir. Elektronik bir devre tarafından kontrol edilen selenoid aktif hale geldiği zaman yakıt yeniden, yakıt deposuna gönderilir. PCM, yakıtın ne zaman kesilmesini gerektiğini belirlemek için motor içerisinde bulunan bir çok sensörü izler. Sensörlerden birisinde bir olumsuzluk olması durumunda motor kapama selenoidi devreye girerek, motora gelen yakıtı keser. Böylece olası bir yangın veya aracın zarar görmesini engeller. Güç Aktarma Sistemi Kontrol Modülü (PCM), kontak anahtarı açık konumdayken selenoid devresindeki direnci izler. PCM eğer olması gerekenden farklı bir voltaj fark ederse P0215 arıza kodunu saklar. Ayrıca aracınızın gösterge panelinde motor arıza lambası yanar

P0215 Arıza kodu belirtileri

Bu kod genelde hiç bir belirti vermez. Aracınızı diyagnostik cihazına soktuğunuzda tesadüfen ortaya çıkabilir.
Nadiren de olsa;
Motor çalışmaz
Diyagnostik cihazında diğer yakıt ile ilgili arıza kodları belirir
Egzoz arıza kodları belirir

P0215 Motor Kapatma Selenoidi Arıza Kodu Neden Çıkar

Bu kodun çıkmasının olası nedenleri şunlardır

  • Arızalı motor kapatma selenoidi
  • Arızalı motor kapatma rölesi
  • Eğer varsa arızalı eğim açısı göstergesi
  • Motor kesme sisteminde bir kısa devre veya kablolarında açıklık
  • Arıza yağ pompası
  • Arızalı motor sıcaklık sensörü
  • Hatalı PCM veya PCM programlama hatası

P0215 Motor Selenoidi Arıza Kodu Onarım İşlemleri

P0215 arıza kodunu tanılamadan önce bir dijital volt veya ohmmetre yardımıyla selenoide bağlanın.

Eğer P0215 arıza kodu ile birlikte motor yağı basıncı veya aşırı sıcaklık kodları varsa, ilk olarak bu kodların çözümünü arayın.

Aracın Ecusuna bağlanarak kodları sıfırların, eğer hala P0215 arıza kodunu vermeye devam ediyorsa, servisten yardım isteminizde fayda vardır. Çünkü otomobiliniz muhtemelen arızalı başka bir parça nedeniyle bu kodu veriyordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir