P0126 Sabit Çalışma İçin Yetersiz Soğutma Suyu Isısı Arıza Kodu Ve Çözümü

p0126

P0126 Sabit Çalışma İçin Yetersiz Soğutma Suyu Isısı Arıza Kodu Ve Çözümü

P0126 Diyagnostik arıza kodu genel bir aktarma organı kodudur. Bu kod OBD-II donanımına geçilen 1996 yılı ve üzeri otomobillerde bulunur. Genel bir arıza olmasına rağmen marka ve modele göre onarım aşamaları değişiklik gösterebilmektedir. 

Araçların motorları belirli bir sıcaklığa geldiği zaman doğru çalışmaktadır. Bu sıcaklık genelde 90 derece olarak kabul görür. Bu derecenin altında ve üstünde çalışması motor açısından sakıncalıdır. Araç motor sıcaklığını bir sensör yardımıyla tespit eder. Bu sensöre motor soğutma suyu sıcaklık sensörü adı verilir. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) sürekli araçtaki sensörleri izler. Bu sensörlerden bir tanesi de motor suyu sıcaklık sensörüdür. Aracınızın motor suyu sıcaklığı gereken değere ulaşmazsa sensör tarafından PCM’ye sinyal gönderilir. Ve aracınız diyagnostik cihazına bağlandığından P0126 sabit çalışma için yetersiz soğutma sıvısı ısısı arıza kodu verilir.

Bu kod genelde Mazda marka araçlarda daha çok görülmektedir. Mazda otomobillerin kronik bir sorunudur.

P0126 Arıza Kodu Belirtileri

Aracınızda P0126 arıza kodu belirmişse büyük ihtimal hiç bir belirti vermeyecektir. Ancak nadirde olsa arıza lambası ve yakıt tüketiminde artış görülebilir.

P0126 Arıza Kodu Nedenleri

  • Motor soğutma suyu seviyesinin az olması
  • Arızalı termostat
  • Arızalı soğutma suyu sıcaklık sensörü (fan müşürü)
  • Sensör kablo ve konnektörlerinde kısa devre, açıklık ve bağlantı kopukluğu

P0126 Arıza Kodu Tamiri ve Onarımı

Eğer aracınız Mazda marka ise ve P0126 arıza kodunu veriyorsa, PCM’yi yeniden programlattırmanız sorunun ortadan kalkmasına yeterli olacaktır. Çünkü Mazdaların PCM programlaması hatalıdır ve bu kodu vermesine neden olur. Ancak başka marka bir araba P0126 arıza kodunu verdiyse
Radyatör fanının çalıştığından emin olun. Bazı durumlarda radyatör fanı erken devreye girer, bu da motor suyunun sürekli soğuk kalmasına neden olarak P0126 arıza kodunun gönderilmesini sağlar
Radyatör suyunuzu kontrol edin, eksiklik varsa tamamlatın.
Termostatın doğru çalıştığından emin olun. Çünkü arızalı termostat radyatör fanının erken açılmasına neden olur.

Arıza kodu yukardaki tüm işlemleri yapmanıza rağmen silinmediyse servisinizden yardım istemenizde fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir