P0106 Arıza Kodu Nedenleri Belirtileri Ve Çözümü

p0106

P0106 Arıza Kodu Nedenleri Belirtileri Ve Çözümü

Bu diyagnostik arıza kodu genel bir güç aktarım kodudur, yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Genel bir sorun olmasına rağmen marka ve modellere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) motor üzerindeki yükü izlemek için Manifold Mutlak Basınç Sensörünü (MAP) takip eder.

PCM, MAP sensörüne 5 Volt referans sinyali sağlar. Genellikle PCM ayrıca MAP sensörüne bir toprak devresi de sağlar. Manifold basıncı araçta meydana gelenyükle birlikte değşşir, MAP sensörü de motora yük bindiğini PCM’ye bildirir. Normal şartlarda MAP sensörü, PCM’ye 4.5 voltluk bir elektrik gönderir. PCM’de gaz kelebeiği açısı, motor hızı ve Egzoz Gazı Devirdaimi (EGR) akşındaki değişiklieri belirler. Böylelikle motor üzerindeki yükü belirler. PCM, MAP değerinde hızlı bir değişiklik tespit edemezse P0106 arıza kodunu verecektir.

P0106 map/bp sensor sınırı/performans sorunu Arıza Kodu Belirtileri

  • Motor sesli çalışır
  • Egzozdan siyah duman çıkışı görülür
  • Motor rölantide çalışırken stop edebilir
  • Yakıt sarfiyatında artma görülebilir
  • Araba hızlanmakta zorluk çeker

P0106 map/bp sensor sınırı/performans sorunu Arıza Kodu Nedenleri

  • Arızalı MAP Sensörü
  • MAP sensörünü etkileyen su, kir ve yağ sızıntısı gibi nedenler
  • MAP sensörü topraklamasında ve sinyal kablolarında bir kaçak veya kısa devre

P0106 map/bp sensor sınırı/performans sorunu Arıza Kodu Çözümü

Bir voltmetre yardımıyla, MAP sensörünün değerini ölçün. Kontağı açın ancak motor çalışmasın, bu durumda MAP sensöründeki voltaj değerinin 4.5 volt olması gerekir. Daha sonra motoru çalıştırın ve Map sensörü voltajında bir düşme olup olmadığını kontrol edin.

Motor çalıştıktan sonra MAP sensöründeki değer değişmezse, kontak anahtarı açık, motor kapalı durumdayken vakum hortumunu MAP sensöründen ayırın. Bir vakum pompası yardımıyla 20 birim vakum çekin. Gerilimin düşüp düşmediğini kontrol edin.

Bu arıza kodunun çözümü için servisinden yardım istemeniz gerekmektedir. Çünkü P0106 arıza kodu belirlenmesi ve tamiri özel malzemelere ihtiyaç duyar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir