Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?

hava filtresi

Hava Filtresi Ne Zaman Değişir?

Hava filtresi bir aracın en ucuz ancak bir o kadar da en önemli parçalarından bir tanesidir. SAğlıklı bir motor için hava filtresinin sürekli temiz olması gerekir. 

Aracınızın motoruna giren havai hava filtresinde süzüldükten sonra motorun içerisine emilir. Filtre, motorunuzu koruyan ve daha uzun süre dayanmasına olanak sağlayan en önemli parçalardan bir tanesidir. Motorun içerisine girmesi muhtemel kum ve diğer kalıntıları yakalayarak motorun içerisine temiz bir hava emilmesini sağlar. Motor hava filtresi, sürüş koşullarına ve çevreye bağlı olarak 10 bin ile 15 bin kilometre arasında değiştirilmelidir. Asfaltsız yani toprak ve kum yollarda kullanıyorsanız en fazla 10 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Aracınızı çok fazla kullanmıyorsanız veya aracınız hiç kullanılmıyorsa kilometre dolmadan hava filtresinin değişim zamanı 3 yıldır. Hiç kullanmasanız dahi 3 yılda bir mutlaka değiştirilmesi gerekir. Çünkü filtre eskidikçe kırılgan bir hal alır ve eski bir filtre motora kum, toz ve kir girmesine neden olabilir.


Hava filtresi tıkandıkça, motora giren hava akışını sınırlar. Bu motorunuzu zorlayarak hava almasını zorlaştırır. Artan vakum nedeniyle, filtrede biriken kir, kum ve toz taneleri motor bloğunun içine emilir. Motor pistonları ve silindir duvarlarını çizebilir. Bu nedenle motorunuzda yağ kaçakları oluşup, aracınızın yağ yakmasına neden olur. Hava Filtresinin Kirlendiği nasıl anlaşılır sorusunun cevabı ise; aracınız ivmelenme konusunda zorluk çekiyorsa, yüksek devirlerde olmasına rağmen az güç üretiyorsa, yakıt tüketimi arttıysa filtrenizin değişme zamanı gelmiş olabilir. Daha ileri durumlarda motor arıza lambası yanmaktadır.


Hava Filtresi Değişmezse Ne Olur?

Aracınızın yağ değişim zamanı geldiğinde tamircinizin hava filtresini de kontrol etmesi gereklidir. Genellikle motor yağı ile birlikte hava filtresi değişimi de yapılmaktadır. Hava filtresinin değişip değişmeyeceği, filtrenin çıkarılarak üzerine bir ışık tutularak hava filtresinin durumu kontrol edilebilir. Filtre’de ışık görünmüyorsa, yani filtre ışığı yansıtmıyorsa hava filtresinin değişmesi gerekir. Hava filtresinin yerini saptadıktan sonra bir tornavida yardımıyla kolaylıkla kendiniz de değiştirebilirsiniz.

Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Hava filtresinin kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Bunun için öncelikle aracınızın kullanım klavuzuna bakmanız gereklidir.

Motor hava filtresi değiştirmek çok maliyetli bir şey değildir. Hava filtresi 30 ile 70 lira arasında bir ücrete satılmaktadır. Ustanız çok az bir el işçiliği karşılığında hava filtresini hızlıca değiştirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir