Daewoo Nexia Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumları

daewoo

Daewoo Nexia Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumları

Ülkemizde çok tutulmayan bir marka olan Daewoo’nun Nexia modeli tam bir fiyat performans aracı olarak karşımıza çıkıyor.
Daewoo, diğer uzak doğu arabalarının aksine daha donanımlı otomobiller üreten bir firma. General Motor tarafından sağlanan motor ve mekanik desteğini Daewoo marka arabalar karşılıyor. Bu otomobillerde kullanılan motorlar Opel’de kullanılanlarla aynı motorlar. Yani bir Opel’in motoruna ne kadar güveniyorsanız Daewoo marka otomobilin motoruna da o kadar güvenebilirsiniz..
Daewoo Nexia model otomobiller ülkemizde, 1996 ve 1997 yılları arasında satışa sunulmuştur. Türkiye’de bir otomobil markasının tutunması çok zor olduğu için Daewoo kısa bir süre sattıktan sonra ülkemizden Nexia modelini çekmiştir. Bu sebeple internetten Nexia kullanan sayısı fazla yok. Yani Daewoo Nexia hakkında bilgi ve kullanıcı yorumu çok az.
Bizim galeriye satılması için hafta sonu gelen bir Daewoo Nexia‘yı test etme şansı buldum. İlk olarak aracın performansından bahsedelim. Nexia’da 1.5 litre, 1.6V 90 beygir ve 137 Nm tork güç üreten bir motor bulunuyor. Daewoo Nexia özellikleri diyecek olursak, fiyatına göre pek çok donanım bulunuyor.
Daewoo Nexia Donanım : Hidrolik direksiyon, Klima, Merkezi kilit, otomatik ön ve arka camlar, far ve kapı ikaz sesi, kapı aydınlatması, elektrikli far yükseklik ayarı, emniyet kemeri bağlama sinyali, merkezi kilit vb. gibi pek çok donanım mevcut. Ancak  bana göre aracın en büyük özelliği OBD-II donanım sunmasıdır. Yani arabada bir arıza olduğunda bilgisayara bağlayarak arızanın nereden kaynaklandığı bulunabilir.
Daewoo Nexia’nın sedan, hactback ve 3 kapılı olan kasa tipleri bulunabiliyor.

Daewoo Nexia Kullanıcı Yorumu

Şimdi gelelim sizlerin en çok merak ettiği konuya. Hafta sonları Nexia’yı test sürüşü yapma fırsatı buldum. Şehir içinde yakıtı bana biraz fazla geldi. Zaten sahibiyle konuşmam sonrasında da şehir içinde 11 litre yaktığını söyledi. Ancak şehir dışında yakıt tüketimi 7 litreye kadar düşüyormuş. Aracın motoru 90 beygir olmasına rağmen güzel ivmeleniyor. Nexia yol sesini içerisine fazla almıyor. Hele ki bu fiyatlara alınabilecek otomobiller arasında en az yol ve motor sesi alan otomobil diyebilirim. İç mekan genişliği oldukça yeterli, 4 kişi ile rahatlıkla uzun yolculuklara çıkılabilir. Yol tutuşu vasat seviyede diyebilirim. Virajlarda biraz daha güven verse daha iyi olurdu diye içimden geçirmedim değil.

Daewoo Nexia Olumsuz yönleri

13-15 bin lira civarına alınabilecek otomobiller arasında en iyi olanlarından bir tanesi demiştik. Her ne kadar parasına göre oldukça cazip bir otomobil olsa da anlayan ustasını bulmak zor oluyor. Ayrıca Daewoo Nexia ikinci el piyasası oldukça zayıf. Yani kısa sürede alır satarım derseniz yanılıyor olabilirsiniz. Yedek parça büyükşehirlerde sorun olmuyormuş. Ama küçük şehirlerde parçasını bulmak oldukça zor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir