Daewoo Matiz Nasıl Bir Araba | Kullanıcı Yorumu

daewoo matiz

Daewoo Matiz Nasıl Bir Araba | Kullanıcı Yorumu

Koreli üretici Daewoo’nun minik otomobili Matiz hakkında merak edilen her şey.

Daewoo marka arabalar her ne kadar Güney Kore malı olsa da bir Hyundai ve Kia’dan farklılar gösterir. Çünkü bu arabalara 1990 yılından itibaren dünyanın en büyük otomobil ve parçası üreten General Motor tarafından destek sağlanmıştır. Daewoo arabaları genelde Amerikan tipi olarak bilenen araçlardır.

Daewoo Matiz Nasıl Bir Araba?

Daewoo Matiz’de General Motor’un, Daewoo’yu tamamen satın almasından sonra üretilmeye başlanmıştır. Ülkemizde 1998 ve 2002 yılları arasında satılmıştır. Daha sonraları isim değiştirerek Chevrolet Spark adıyla satışına devam edilmiştir. Neyse konumuzu fazla uzatmadan Matiz’in nasıl bir araba olduğunu açıklayalım.

Daewoo Matiz Kullanıcı Yorumu

Daha önce hiç Daewoo Matiz kullanmamıştım. Hatta yolda bile doğru düzgün görmüşlüğüm yok. Ülkemizde yok denecek kadar az Matiz var. Bende galeriye gelince şöyle bir gün alıp test etme fırsatı bulmuş oldu.

Daewoo Matiz Performans, Donanım ve Konfor 

Aracın içerisine oturduğunuz zaman ne çok kaliteli ne de çok kalitesiz olmadığını anlıyorsunuz. Orta seviyede bir iç mekan plastik kalitesi var. Tavanı benim boyum 1.80 olmasına rağmen (o kadar uzun sayılmam) çok alçak geldi bana. Kasislerde kafam tavana değmek üzere kalıyordu. Daewoo Matiz’de  0.8 litre hacminde küçük bir motor bulunuyor. Bu motor 51 beygir 67 Nm tork güç üretiyor. Matiz’den fazla bir şey beklememeniz gerekiyor. Çünkü bu motor ile yapabilecekleriniz çok kısıtlı. Ancak şehir içi kullanım için harika bir araç. Yakıt tüketiminin şehir içinde 8 litre olduğunu aracı 7 yıl kullanan sahibinden öğrendim. Daewoo Matiz ile, Ankara Kuzey Çevre otobanında biraz performans testi yaptım. Kesinlikle 90 km/s hızın üzerine çıkmamanız gerekiyor.  Çünkü hiç güven vermiyor ve yan rüzgarlardan çok fazla etkileniyor. İçerisi tipinden de anlaşıldığı gibi çok dar. Donanım olarak Klima, hava yastığı, cam otomatiği ve merkezi kilit gibi özellikleri bulunuyor. Klima demişken bir parantez açalım. Klimayı açtıktan sonra Daewoo Matiz iyice bayıldı. Klima motorun zaten az olan gücünü iyice çekip aldı.  Matiz’in otomatik ve manuel vites seçenekleri mevcut. Herhangi bir kronik sorunu yok. Otomatik viteslerde şanzımanı sorun çıkarmıyor.

Peki Daewoo Matiz Alınır Mı?

Eğer şehir içerisinde ben fazla hız yapmam, aracıma da fazla kişi binmez genelde ben kullanırım diyecekseniz alınabilir. Ancak almadan önce şunu unutmayın, yedek parça konusunda sahipleri sıkıntı yaşıyormuş. Genelde hurdacılardan temin ediliyormuş.  Ucuz olsun birazda küçük olsun diyecekseniz Daewoo Matiz alınabilir bir araba olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir