Citroën AX Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumları

citroen

Citroën AX Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumları

90’lı yıllarda değişik tasarımlarıyla kendinden söz ettiren, Citroen’in AX modelini inceliyoruz.

Citroen’in 90’lı yıllarda ürettiği tüm otomobiller tasarım olarak dikkat çekici olmuştur. AX modeli de bunlardan bir tanesi. Aslında üretilip satışa sunulduğu günlerde, zamanına göre ileride bir tasarımı vardır. Ülkemizde 1990 ile 1994 yılları arasında satılmış olan AX’in 1.1 litre motor hacminde tek versiyonu Türkiye’de satılmıştır. AX Hatchback olarak satılmış B sınıfı bir küçük otomobildir. 1.1 litre motoru 60 beygir ve 88 Nm tork güç üretiyor. Ucuz ancak az yakan bir araç almak isterseniz AX tercih edilebilir bir seçenek olarak görülüyor.

Citroen’in AX Kullanıcı Yorumu

AX’i bir arkadaşımda görüp kullanmak istedim. Aracın içi bana ferah geldi. Ancak bu 5 kişi ile rahat

rahat yolculuk yapabilirsiniz anlamına gelmiyor. Motoru küçük olduğu için pek fazla performans beklemeyin. ancak lpg ile şehir içi trafikte 6 litre tükettiğini duyunca şok oldu. Aracın ruhsatına biraz göz gezdirdiğimde 650 kilo olduğu gözüme çarptı. Yani şöyle kuvveti yerinde 4 kişi toplansa  bu arabayı yerinden kaldırım kenara çekebilir. Aracın en göz çarpan yeri direksiyon simidi. Tek kollu olması sebebiyle ortasına ellerimi koyuyum öyle gidiyim diyemiyorsunuz. Aracın gösterge panelinde hız ve yakıt düzeyi göstergesi var. Devir saatinin yerine Citroen logosu konulmuş.

AX’ten beklentiniz fazla olmasın. Amacınız bir yerden bir yere az yakıtla gitmekse tercih edilebilir. Performans çok düşük, öyle 120 – 130 kilometre hızlarla yolculuk edeyim diyebileceğiniz bir araba değil. Çok hafif olduğu için savrulma riski var.

Citroen AX alınır mı? derseniz bana göre alınır arkadaş. Şehir içinde hem küçük, hem az yakan bir araba, aynı zamanda park sorunu da bulunmuyor. Tasarım olarak dönemine göre güzel duruyor. Yedek parça fiyatları pahalı değil. Parça bulma konusunda zorluk çekilmiyor.  6-7 bin liraya alınabilecek bir otomobil bana göre. Citroen AX’te, Peugeot 205 alt yapısı kullanılmıştır. Motor ve mekanik parçalarının bir çoğu birbiriyle uyumludur. Ancak kaporta aksamında parça bulmakta biraz zorluk çekebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir